Պուտինը և Թրամփը 11-րդ հեռախոսազրույցն են անցկացրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շուրջ 1 ժամ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ միջազգային ներկա իրադրության շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Շեշտը, բնականաբար, դրվել է Իրանի հետ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և ուկրաինական կարգավորմանն ուղղված եռակողմ բանակցությունների վրա, որոնք անցկացվում են ԱՄՆ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ», - Ուշակովի խոսքերն է մեջբերում Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նա Պուտին-Թրամփ զրույցն անվանել է «գործնական, բաց և կառուցողական»։
Պուտինը Թրամփին մի շարք դիտարկումներ է արել՝ ուղղված Իրանի շուրջ հակամարտության քաղաքական-դիվանագիտական արագ լուծմանը, այդ թվում՝ հաշվի առնելով Պարսից ծոցի երկրների ղեկավարների, Իրանի նախագահի և այլ երկրների ղեկավարների հետ շփումների արդյունքները։
Թրամփն իր հերթին իր գնահատականն է տվել Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական գործողության վերաբերյալ։
Ըստ Ուշակովի՝ ԱՄՆ նախագահը նաև շահագրգռվածություն է հայտնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հրադադարով՝ տևական կարգավորման հասնելու նպատակով։ ՌԴ նախագահը նշել է, որ առաջնագծում ռուսական զորքերը հաջողությամբ առաջ են գնում, հետևաբար, ուկրաինական կողմը պետք է ձգտի հակամարտության բանակցային կարգավորման։
Կողմերը քննարկել են նաև Վենեսուելայի շուրջ իրավիճակը, մասնավորապես՝ նավթի համաշխարհային շուկայում իրադրության համատեքստում։
Վերջին անգամ երկու ղեկավարները հեռախոսազրույց էին ունեցել 2025 թ. դեկտեմբերին։
Դոնալդ Թրամփն իր հերթին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Վլադիմիր Պուտինի հետ «լավ զրույց» է անցկացրել։ Նա նշել է, որ Ուկրաինայի թեմայի շուրջ զրույցը «դրական» է եղել։
Թրամփը նաև հայտնել է, որ ՌԴ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել մերձավորարևելյան ճգնաժամի լուծման հարցում։ Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ ավելի կարևոր է, որ Մոսկվան զբաղվի ոչ թե իրանական հակամարտությամբ, այլ՝ ուկրաինական։
ՏԱՍՍ-ն իր հերթին հաղորդում է, որ 2025 թ. սկզբին Թրամփի՝ Սպիտակ տուն վերադառնալուց հետո սա ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների միջև 11-րդ հեռախոսազրույցն էր։

Путин и Трамп провели 11-й телефонный разговор
Президент РФ Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, который длился около часа и был посвящен международной ситуации. О разговоре, как сообщает "Арменпресс”, рассказал помощник президента Юрий Ушаков.
“Акцент, естественно, был сделан на ситуации вокруг конфликта с Ираном и на ведущихся при участии представителей США трехсторонних переговорах по украинскому урегулированию”, — слова Ушакова приводит пресс-служба Кремля.
Он назвал разговор Путина и Трампа “деловым, откровенным и конструктивным”.
Путин высказал ряд соображений, касающихся скорейшего политического и дипломатического урегулирования конфликта вокруг Ирана, в том числе с учетом результатов контактов с лидерами стран Персидского залива, президентом Ирана и других стран.
Трамп, в свою очередь, дал оценку американо-израильской операции против Ирана.
По словам Ушакова, президент США также выразил заинтересованность в прекращении огня между Россией и Украиной для достижения прочного урегулирования. Российский президент отметил, что российские войска успешно продвигаются на передовой, поэтому украинская сторона должна стремиться к урегулированию конфликта путем переговоров.
Стороны также обсудили ситуацию вокруг Венесуэлы, в частности, в контексте развитий на мировом нефтяном рынке.
Последний телефонный разговор двух лидеров состоялся в декабре 2025 года.
Дональд Трамп, в свою очередь, заявил на пресс-конференции, что у него состоялся “хороший разговор” с Владимиром Путиным. Он отметил, что разговор на тему Украины был “позитивным”.
Трамп также сообщил, что российский президент выразил готовность помочь в разрешении ближневосточного кризиса. При этом Трамп отметил, что для Москвы важнее заниматься не иранским конфликтом, а украинским.
ТАСС, обратившись к разговору глав двух государств, сообщил, что это был 11-й телефонный разговор между президентами США и России с момента возвращения Трампа в Белый дом в начале 2025 года.