Պուտինը և Թրամփը 11-րդ հեռախոսազրույցն են անցկացրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շուրջ 1 ժամ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ միջազգային ներկա իրադրության շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Շեշտը, բնականաբար, դրվել է Իրանի հետ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և ուկրաինական կարգավորմանն ուղղված եռակողմ բանակցությունների վրա, որոնք անցկացվում են ԱՄՆ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ», - Ուշակովի խոսքերն է մեջբերում Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նա Պուտին-Թրամփ զրույցն անվանել է «գործնական, բաց և կառուցողական»։
Պուտինը Թրամփին մի շարք դիտարկումներ է արել՝ ուղղված Իրանի շուրջ հակամարտության քաղաքական-դիվանագիտական արագ լուծմանը, այդ թվում՝ հաշվի առնելով Պարսից ծոցի երկրների ղեկավարների, Իրանի նախագահի և այլ երկրների ղեկավարների հետ շփումների արդյունքները։
Թրամփն իր հերթին իր գնահատականն է տվել Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական գործողության վերաբերյալ։
Ըստ Ուշակովի՝ ԱՄՆ նախագահը նաև շահագրգռվածություն է հայտնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հրադադարով՝ տևական կարգավորման հասնելու նպատակով։ ՌԴ նախագահը նշել է, որ առաջնագծում ռուսական զորքերը հաջողությամբ առաջ են գնում, հետևաբար, ուկրաինական կողմը պետք է ձգտի հակամարտության բանակցային կարգավորման։
Կողմերը քննարկել են նաև Վենեսուելայի շուրջ իրավիճակը, մասնավորապես՝ նավթի համաշխարհային շուկայում իրադրության համատեքստում։
Վերջին անգամ երկու ղեկավարները հեռախոսազրույց էին ունեցել 2025 թ. դեկտեմբերին։
Դոնալդ Թրամփն իր հերթին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Վլադիմիր Պուտինի հետ «լավ զրույց» է անցկացրել։ Նա նշել է, որ Ուկրաինայի թեմայի շուրջ զրույցը «դրական» է եղել։
Թրամփը նաև հայտնել է, որ ՌԴ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել մերձավորարևելյան ճգնաժամի լուծման հարցում։ Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ ավելի կարևոր է, որ Մոսկվան զբաղվի ոչ թե իրանական հակամարտությամբ, այլ՝ ուկրաինական։
ՏԱՍՍ-ն իր հերթին հաղորդում է, որ 2025 թ. սկզբին Թրամփի՝ Սպիտակ տուն վերադառնալուց հետո սա ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների միջև 11-րդ հեռախոսազրույցն էր։

Putin and Trump hold phone call
The American president initiated the call to discuss the latest international developments, according to the report.
The conversation focused on the Iran conflict and the trilateral talks between Moscow, Washington and Kiev aimed at settling the Ukraine conflict, according to the aide.
The dialogue between the two presidents was “business-like, open and constructive,” RT quoted Ushakov as saying, adding that both leaders expressed their readiness to continue regular contacts.
Putin and Trump talked for about an hour, he stated.
The US president reaffirmed Washington’s interest in seeing the hostilities between Moscow and Kiev end and reaching a long-term settlement of the Ukraine conflict. Putin thanked Trump for his administration’s continued mediation efforts, according to Ushakov.
Putin also shared his thoughts on the ongoing conflict in Iran and told Trump about his conversations with the leaders of the Gulf nations and Iranian President Masoud Pezeshkian he had last week. Trump, in turn, expressed his opinion about the situation, Ushakov said, adding that they had a very “substantive” discussion on the issue.
Trump has described his conversation with Putin as “a very good call,” telling a press conference later on Monday that the leaders discussed both the Iran war and the “never-ending fight” in Ukraine.
The last time the two presidents held a phone call was in December.
Earlier on Monday, Putin warned that continued conflict in the Middle East risks seriously disrupting global oil and gas flows, particularly given the de-facto closure of the Strait of Hormuz, a key seaborne route.
According to TASS news agency, this was the 11th phone call between Putin and Trump since the latter took office in 2025.