Անտոնիու Ժոզե Սեգուրուն ստանձնել է Պորտուգալիայի նախագահի պաշտոնը
Պորտուգալիայի Սոցիալիստական կուսակցության նախկին գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Ժոզե Սեգուրուն երդում է տվել որպես երկրի նոր նախագահ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Սեգուրուն այդ պաշտոնում փոխարինել է Մարսելու Ռեբելու դի Սոուզային, որը Պորտուգալիայի նախագահ է դարձել 2016 թվականին և վերընտրվել՝ 2021 թվականին:
Նախագահական ընտրությունները Պորտուգալիայում տեղի են ունեցել երկու փուլով: Երկրորդ փուլի արդյունքներով Սոցիալիստական կուսակցության նախկին գլխավոր քարտուղարը ստացել է ընտրողների ձայների ավելի քան 66%-ը:
Պորտուգալիայի նախագահը, որը պետության ինքնիշխանության, միասնության և տարածքային ամբողջականության երաշխավորն է, բավականին լայն լիազորություններ ունի, սակայն երբեմն դրանք սահմանափակվում են միայն ներկայացուցչական պարտականություններով: Նա նաև երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարն է և նշանակում է վարչապետ՝ հաշվի առնելով ընտրությունների արդյունքները: Նախագահը նաև իրավունք ունի արձակելու Հանրապետության ժողովը (միապալատ խորհրդարանը), վետո դնելու օրենքների վրա և ներում շնորհելու բանտարկյալներին:

Антониу Жозе Сегуру принес присягу в качестве президента Португалии
Бывший генеральный секретарь Португальской социалистической партии Антониу Жозе Сегуру принес присягу в качестве нового президента страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
Сегуру сменил Марсело Ребелу де Соузу, который стал президентом Португалии в 2016 году и был переизбран в 2021 году.
Президентские выборы в Португалии прошли в два тура. По результатам второго тура бывший генеральный секретарь Социалистической партии получил более 66% голосов.
Президент Португалии, являющийся гарантом суверенитета, единства и территориальной целостности государства, обладает достаточно широкими полномочиями, но иногда они ограничиваются лишь представительскими обязанностями. Он также является главнокомандующим страны и назначает премьер-министра, учитывая результаты выборов. Президент также имеет право распускать Ассамблею Республики (однопалатный парламент), накладывать вето на законы и помиловать заключенных.