Հայաստանի նախագահությամբ մեկնարկել է ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովի նստաշրջանը
Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ մարտի 9-ին մեկնարկել է ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովի 69-րդ նստաշրջանը, որը թմրամիջոցների հարցերով միջազգային գլխավոր և ամենահեղինակավոր միջոցառումն է։
Հնգօրյա նստաշրջանին մասնակցում են ավելի քան 2000 պատվիրակներ՝ շուրջ 130 անդամ պետություններից, հարյուրից ավել միջազգային, տարածաշրջանային և հասարակական կազմակերպություններից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նստաշրջանի ընթացքում թմրամիջոցների համաշխարհային խնդրի, դրա հասցեագրմանն ուղղված քաղաքականության և միջազգային համագործակցության շուրջ քննարկումները զուգորդվելու են ոլորտին վերաբերող կարևորագույն նորմատիվ որոշումների ընդունմամբ։
Հանձնաժողովը կքննարկի թվով հինգ բանաձևների նախագծեր, որոնց նպատակն է, մասնավորապես, խթանել ջանքերը սինթետիկ թմրամիջոցների և պրեկուրսորների վաղ կանխարգելման և վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման, ինչպես նաև դրանց արտադրության և շրջանառության համար սարքավորումների և մատակարարման շղթաների ապօրինի շահագործման կանխարգելման ուղղությամբ, ամրապնդել հանրային առողջապահության համակարգի արձագանքները և այլընտրանքային զարգացման ծրագրերը։
Հանձնաժողովը քննության կառնի նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության առաջարկությունները թմրամիջոցների վերահսկողության միջազգային կոնվենցիաներում նոր նյութերի ներառման վերաբերյալ։
Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է նաև ավարտին հասցնել բազմաոլորտ փորձագիտական նոր խմբի ձևավորումը, որն աջակցելու է Հանձնաժողովին կոնվենցիաների կիրարկման վերանայման գործընթացում։
Նստաշրջանի ընթացքում կազմակերպվելու է շուրջ 170 հարակից միջոցառում և 24 ցուցադրություն։
Ծանոթություն. Հայաստանը ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովին առաջին անգամ անդամակցել է 2024թ.-ից: Հայաստանը Հանձնաժողովը նախագահելու է 2026թ.-ի ընթացքում։

Под председательством Армении началась сессия Комиссии ООН по наркотическим средствам
Под председательством Постоянного представителя Республики Армения при международных организациях в Вене посла Андраника Ованнисяна 9 марта открылась 69-я сессия Комиссии ООН по наркотическим средствам, являющаяся главным и наиболее престижным международным мероприятием по вопросам наркотиков.
В пятидневной сессии принимают участие более 2000 делегатов из примерно 130 государств-членов и более ста международных, региональных и неправительственных организаций.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение МИД РА, обсуждение глобальной проблемы наркотиков, политики, направленной на ее решение, и международного сотрудничества в ходе сессии будет сопровождаться принятием важных нормативных решений в этой области.
69-я сессия Комиссии ООН по наркотическим средствам, являющаяся главным и наиболее престижным международным мероприятием по вопросам наркотиков, началась 9 марта под председательством посла Андраника Ованнисяна. Комиссия рассмотрит пять проектов резолюций, целью которых, в частности, является содействие усилиям по совершенствованию механизмов ранней профилактики и контроля синтетических наркотиков и их прекурсоров, а также предотвращению незаконной эксплуатации оборудования и цепочек поставок для их производства и распространения, укреплению мер реагирования системы здравоохранения и разработке альтернативных программ развития.
Комиссия также рассмотрит рекомендации Всемирной организации здравоохранения о включении новых веществ в международные конвенции по контролю над наркотиками.
В ходе сессии также планируется завершить формирование новой многопрофильной экспертной группы, которая будет оказывать Комиссии помощь в процессе пересмотра выполнения конвенций.
В ходе сессии будет организовано около 170 мероприятий и 24 выставки.
Примечание: Армения впервые стала членом Комиссии ООН по наркотическим средствам в 2024г. Армения будет председательствовать в Комиссии в течение 2026 года.