Հայաստանի նախագահությամբ մեկնարկել է ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովի նստաշրջանը
Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ մարտի 9-ին մեկնարկել է ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովի 69-րդ նստաշրջանը, որը թմրամիջոցների հարցերով միջազգային գլխավոր և ամենահեղինակավոր միջոցառումն է։
Հնգօրյա նստաշրջանին մասնակցում են ավելի քան 2000 պատվիրակներ՝ շուրջ 130 անդամ պետություններից, հարյուրից ավել միջազգային, տարածաշրջանային և հասարակական կազմակերպություններից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նստաշրջանի ընթացքում թմրամիջոցների համաշխարհային խնդրի, դրա հասցեագրմանն ուղղված քաղաքականության և միջազգային համագործակցության շուրջ քննարկումները զուգորդվելու են ոլորտին վերաբերող կարևորագույն նորմատիվ որոշումների ընդունմամբ։
Հանձնաժողովը կքննարկի թվով հինգ բանաձևների նախագծեր, որոնց նպատակն է, մասնավորապես, խթանել ջանքերը սինթետիկ թմրամիջոցների և պրեկուրսորների վաղ կանխարգելման և վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման, ինչպես նաև դրանց արտադրության և շրջանառության համար սարքավորումների և մատակարարման շղթաների ապօրինի շահագործման կանխարգելման ուղղությամբ, ամրապնդել հանրային առողջապահության համակարգի արձագանքները և այլընտրանքային զարգացման ծրագրերը։
Հանձնաժողովը քննության կառնի նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության առաջարկությունները թմրամիջոցների վերահսկողության միջազգային կոնվենցիաներում նոր նյութերի ներառման վերաբերյալ։
Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է նաև ավարտին հասցնել բազմաոլորտ փորձագիտական նոր խմբի ձևավորումը, որն աջակցելու է Հանձնաժողովին կոնվենցիաների կիրարկման վերանայման գործընթացում։
Նստաշրջանի ընթացքում կազմակերպվելու է շուրջ 170 հարակից միջոցառում և 24 ցուցադրություն։
Ծանոթություն. Հայաստանը ՄԱԿ Թմրամիջոցների հարցերով հանձնաժողովին առաջին անգամ անդամակցել է 2024թ.-ից: Հայաստանը Հանձնաժողովը նախագահելու է 2026թ.-ի ընթացքում։

Armenia chairs 69th session of UN Commission on Narcotic Drugs
The 69th session of the United Nations Commission on Narcotic Drugs (CND), the main international forum on drug-related issues, opened on March 9 under the chairmanship of Armenia.
The session is chaired by Armenia’s Ambassador Andranik Hovhannisyan, Permanent Representative of Armenia to the international organizations in Vienna.
The five-day meeting is attended by more than 2,000 delegates from around 130 member states, as well as over 100 international, regional and non-governmental organizations, the Armenian Foreign Ministry said in a press release.
Discussions during the session will focus on the global drug problem, policies aimed at addressing it and international cooperation. Participants are also expected to adopt several normative decisions related to the sector.
The Commission will consider five draft resolutions aimed, in particular, at strengthening mechanisms for the early prevention and control of synthetic drugs and precursors, preventing the illicit use of equipment and supply chains for their production and trafficking, and enhancing public health responses and alternative development programmes.
The Commission will also review recommendations by the World Health Organization on adding new substances to international drug control conventions.
The session is expected to finalize the establishment of a new multidisciplinary expert group to assist the Commission in reviewing the implementation of the conventions.
About 170 side events and 24 exhibitions will be held during the session.
Armenia has been a member of the Commission on Narcotic Drugs since 2024 and holds the chairmanship for 2026.