Լիբանանն Իսրայելի հետ բանակցությունները վերսկսելու պատրաստակամություն է հայտնել
Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը մարտի 9-ի առավոտյան ընդունել է Նորվեգիայի, Շվեդիայի և Դանիայի դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ նրանց հետ քննարկելու երկրում ստեղծված իրավիճակը՝ Իսրայելի կողմից Բեյրութի հարավային արվարձանի, Լիբանանի հարավային շրջանների և Բեքաա հովտի վրա շարունակվող հարձակումների ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Նախագահը պնդել է, որ նման հարձակումները «չեն հասնի այն նպատակին, որին Իսրայելը ձգտում է հասնել»:
Աունը վերահաստատել է Լիբանանի լիակատար և վերջնական հանձնառությունը 2024 թ. նոյեմբերին համաձայնեցված ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հռչակագրի դրույթներին՝ Իսրայելի կողմից Լիբանանի ողջ տարածքի վրա հարձակումները դադարեցնելու պարտավորության դիմաց։
Նախագահը նաև հաստատել է Լիբանանի «լիակատար պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու բանակցությունները և քննարկելու անհրաժեշտ անվտանգային կետերը՝ Իսրայելի կողմից վտանգավոր սրացումը կանխելու համար»։
Նա ընդգծել է, որ «կառավարության որոշումը զենքի մենաշնորհի վերաբերյալ կիրականացվի բանակի հրամանատարության կողմից մշակված ծրագրի համաձայն, հենց անվտանգության պայմանները թույլ տան։
Դեսպաններն իրենց երկրների համերաշխությունն են հայտնել Լիբանանին «այս կարևոր ժամանակահատվածում», ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել՝ տրամադրելու անհրաժեշտ աջակցություն, մասնավորապես՝ տեղահանված անձանց և այս հարցում պետության ջանքերին։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ռազմական գործողություններ են սկսվել Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից մեկնարկած հակամարտության ֆոնին։ Լիբանանը հայտնել է, որ մարտի սկզբից երկրի դեմ Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 400-ը։

Ливан выразил готовность возобновить переговоры с Израилем
9 марта президент Ливана Джозеф Аун принял глав дипломатических миссий Норвегии, Швеции и Дании для обсуждения ситуации в стране на фоне продолжающихся израильских атак на южные пригороды Бейрута, южную часть Ливана и долину Бекаа. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Ливанское национальное информационное агентство (NNA).
Президент подчеркнул, что такие атаки не приведут к достижению цели, к которой стремится Израиль.
Аун подтвердил полную и окончательную приверженность Ливана положениям Соглашения о прекращении огня от ноября 2024 года в обмен на обязательство Израиля прекратить атаки на всю территорию Ливана.
Президент также подтвердил “полную готовность Ливана возобновить переговоры и обсудить необходимые вопросы безопасности для предотвращения опасной эскалации со стороны Израиля”.
Послы выразили солидарность своих стран с Ливаном в этот критический момент, а также готовность оказать необходимую поддержку, в частности, перемещенным лицам и усилиям государства в этом отношении.
Боевые действия между Израилем и “Хезболлой” начались 28 февраля на фоне ударов США и Израиля по Ирану. “Хезболла” нанесла удары по Израилю. В ответ Израиль совершил атаки в различных районах Ливана. Число жертв в Ливане в результате израильских военных операций превысило 400 человек.