Իսրայելը սահմանափակ ցամաքային գործողություն է սկսել «Հեզբոլլահ»-ի դեմ Լիբանանի հարավում
Իսրայելի բանակի ստորաբաժանումները սահմանափակ նպատակաուղղված ցամաքային գործողություն են սկսել շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպության դեմ Լիբանանի հարավում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) մամուլի ծառայությունը։
«ԻՊԲ-ի ստորաբաժանումները նպատակաուղղված և սահմանափակ գործողություն են սկսել Լիբանանի հարավի շրջանում՝ ահաբեկիչներին հայտնաբերելու և ոչնչացնելու, ինչպես նաև «Հեզբոլլահ»-ի ենթակառուցվածքները վերացնելու նպատակով», - ասվում է Telegram-ում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Ըստ ԻՊԲ-ի՝ այս գործողությունների նպատակն է ավելի ամրապնդել պաշտպանական դիրքերը՝ Իսրայելի հյուսիսի բնակիչների լրացուցիչ պաշտպանության համար։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ռազմական գործողություններ են սկսվել Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից մեկնարկած հակամարտության ֆոնին։ «Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, իսկ Իսրայելի ռազմական գործողությունների հետևանքով Լիբանանում զոհերի թիվը գերազանցել է 390-ը։

Израиль начал ограниченную наземную операцию против “Хезболлы” на юге Ливана
Подразделения израильской армии начали ограниченную целенаправленную наземную операцию против шиитской организации “Хезболла” на юге Ливана. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ).
“Подразделения ЦАХАЛ начали целенаправленную и ограниченную операцию в районе юга Ливана с целью обнаружения и уничтожения террористов и ликвидации военных объектов “Хезболлах””, — говорится в заявлении, опубликованном в Telegram.
ЦАХАЛ заявляет, что цель этих операций — дальнейшее укрепление оборонительных позиций для дополнительной защиты жителей северной части Израиля.
Боевые действия между Израилем и “Хезболлой” начались 28 февраля на фоне ударов США и Израиля по Ирану. “Хезболла” нанесла удары по Израилю. В ответ Израиль совершил атаки в различных районах Ливана. Число жертв в Ливане в результате израильских военных операций превысило 390 человек.