ԱՄՆ զինվորական հետաքննիչները ենթադրում են, որ Իրանում տարրական դպրոցին հարվածը հասցրել են ամերիկացի զինվորականները. Reuters
ԱՄՆ զինվորական հետաքննիչները կարծում են, որ հարվածը Իրանի Մինաբ քաղաքում գտնվող օրիորդաց դպրոցին, ամենայն հավանականությամբ, հասցրել է ԱՄՆ-ն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրի։
Գործակալության զրուցակիցները նշել են, որ սա վերջնական եզրակացությունը չէ. հետաքննությունը շարունակվում է։
Reuters-ին չի հաջողվել պարզել, թե ինչ տվյալների հիման վրա են հետաքննիչներն այս եզրակացությանը հանգել, ինչպես նաև հայտնի չէ, թե դեռ որքան ժամանակ կարող է տևել հետաքննությունը։
Մարտի 4-ին Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտնել էր, որ ԱՄՆ զինվորականները հետաքննում են միջադեպը։ Նա հավելել էր, որ ԱՄՆ-ն քաղաքացիական օբյեկտներ չի թիրախավորում։
The New York Times-ը վերլուծել է արբանյակային լուսանկարներն ու այլ նյութեր և եկել այն եզրակացության, որ հարվածը դպրոցին հասցվել է այն պահին, երբ գրոհ է իրականացվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մոտակա բազաների վրա։
Իր հերթին, BBC Verify-ը (BBC-ի փաստերի ստուգման բաժին) հայտնել է, որ զինամթերքի բեկորների լրացուցիչ լուսանկարների բացակայության պատճառով անհնար է վստահորեն ասել, թե ով է կանգնած գրոհի հետևում։
Մինաբում օրիորդաց դպրոցին հարվածը հասցվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանում ռազմական գործողությունների առաջին օրվա՝ փետրվարի 28-ի առավոտյան։ Իրանի իշխանությունները հայտնում են 168 զոհի մասին։

Военные следователи США полагают, что удар по школе в Иране был нанесен американскими военными: Reuters
Военные следователи США считают, что удар по женской школе в иранском городе Минаб, скорее всего, был нанесен США. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на два своих источника
Источники агентства отметили, что это не окончательный вывод, расследование продолжается.
Reuters не удалось выяснить, на каком основании следователи пришли к такому выводу, и неизвестно, как долго может продлиться расследование.
4 марта глава Пентагона Пит Хегсет объявил, что американские военные расследуют инцидент. Он добавил, что США не наносят удары по гражданским объектам.
New York Times проанализировал спутниковые снимки и другие доказательства и пришел к выводу, что удар по школе был нанесен в тот момент, когда была совершена атака на близлежащие базы Корпуса стражей исламской революции.
BBC Verify, служба проверки фактов BBC, заявила, что из-за отсутствия дополнительных фотографий обломков невозможно с уверенностью сказать, кто стоит за ударом.
Утром 28 февраля, в первый день военных действий в Иране, школа для девочек в Минабе подверглась нападению со стороны США и Израиля. Иранские власти сообщили о 168 погибших детях.