ԱՄՆ-ն հայտնել է Իրանում ևս 200 թիրախ խոցելու և իրանական 30 նավ ոչնչացնելու մասին
Իրանում ամերիկյան ուժերի կողմից անցկացվող «Էպիկական ցասում» գործողությանը մասնակցում է 50 000 զինծառայող. վերջին 72 ժամում ամերիկյան ուժերն Իրանի տարածքում խոցել են 200 թիրախ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար ծովակալ Բրեդ Քուփերը մամուլի ասուլիսում, որը հրապարակվել է X հարթակում CENTCOM-ի էջում։
Նա հավելել է, որ ամերիկյան B-2 ռմբակոծիչները տասնյակ ռումբերով թիրախավորել են Իրանում բալիստիկ հրթիռների արձակման կայանքներ, որոնք գտնվում են գետնի տակ մեծ խորության վրա։ Քուփերի խոսքով՝ վերջին 24 ժամում Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռներով հարձակումները նվազել են 90%-ով, անօդաչու թռչող սարքերով հարձակումները՝ 83%-ով։
Քուփերը հավելել է, որ մի քանի ժամվա ընթացքում ԱՄՆ-ն խոցել է իրանական 30 նավ, ինչպես նաև անօդաչուներ կրող նավ։
«Նախագահը մեզ ևս մեկ առաջադրանք է տվել՝ ոչնչացնել կամ գետնին հավասարեցնել Իրանի բալիստիկ հրթիռների արդյունաբերական հիմքը։ Մենք պարզապես չենք հարվածում այն անենին, ինչ նրանք ունեն, մենք ոչնչացնում ենք վերակառուցելու նրանց հնարավորությունները», - ասել է հրամանատարը՝ հավելելով, որ դա որոշ ժամանակ կպահանջի։
Քուփերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն զինամթերքի պակաս չունի և կարող է ռազմական գործողությունները շարունակել «այնքան, որքան դրա կարիքը լինի»։

США сообщили о поражении еще 200 целей в Иране и уничтожении 30 иранских кораблей
В операции “Эпическая ярость”, проводимой войсками США в Иране, участвуют 50 000 военнослужащих. За последние 72 часа американские силы поразили 200 целей на территории Ирана. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил глава Центрального командования США адмирал Брэд Купер на пресс-конференции, опубликованной на странице CENTCOM на платформе X.
Он добавил, что американские бомбардировщики B-2 нанесли десятки ударов по пусковым установкам баллистических ракет в Иране, расположенным на большой глубине под землей. По словам Купера, за последние 24 часа количество ракетных ударов Ирана сократилось на 90%, а ударов беспилотников — на 83%.
Купер также добавил, что за несколько часов США поразили 30 иранских кораблей, а также корабль с беспилотниками на борту.
“Президент поставил перед нами еще одну задачу: уничтожить или сровнять с землей промышленную базу баллистических ракет Ирана. Мы не просто наносим удары по тому, что у них есть, мы уничтожаем их способность к восстановлению”, — сказал командующий, добавив, что на это потребуется некоторое время.
На совместной пресс-конференции с Купером глава Пентагона Пит Хегсет заявил, что у США нет недостатка в боеприпасах, и они могут продолжать военные операции “столько, сколько потребуется”.