Իրանը մոտ է իր հաջորդ գերագույն առաջնորդի ընտրությանը. Փորձագետների խորհրդի անդամ
Իրանը մոտ է՝ ընտրելու իր հաջորդ գերագույն առաջնորդին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը՝ վկայակոչելով Փորձագետների խորհրդի անդամ այաթոլլա Ահմադ Խաթամիի մեկնաբանությունները պետական հեռուստատեսության եթերում։
«Տարբերակները պարզ են դարձել», - ասել է Խաթամին։
Այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ նույնպես նշել են, որ որոշումը, հնարավոր է, մոտ է։
Փորձագետների խորհուրդը նոր առաջնորդ ընտրելու պատասխանատու մարմինն է։
Ավելի վաղ The New York Times-ը, հղում անելով աղբյուրների, հաղորդել էր, որ Ալի Խամենեիի որդին՝ Մոջթաբա Խամենեին, իր հոր պաշտոնի գլխավոր հավակնորդն է։
Իր հերթին, Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսայել Կացը հայտարարել է, որ երկրի զինվորականները թիրախ կհամարեն Իրանի ցանկացած նոր գերագույն առաջնորդի, որը փոխարինելու կգա ամերիկա-իսրայելական հարվածներից սպանված այաթոլլա Ալի Խամենեիին:
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին զոհվել է փետրվարի 28-ին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ավիահարվածների հետևանքով։
Խամենեիի հրաժեշտի արարողությունը պետք է սկսվեր մարտի 4-ին և տևեր 3 օր, սակայն Tasnim գործակալությունը հաղորդել է, որ այն անորոշ ժամանակով հետաձգվել է։

Иран близок к выбору следующего верховного лидера: член Совета экспертов
Иран близок к выбору следующего верховного лидера. Как передает Арменпресс, об этом пишет Associated Press со ссылкой на комментарии аятоллы Ахмада Хатами, члена Совета экспертов.
«Мы определились с кандидатами», — сказал Хатами.
Другие высокопоставленные чиновники также указали на то, что решение может быть принято в ближайшее время.
Совет экспертов — это орган, ответственный за выбор нового лидера.
Ранее газета The New York Times со ссылкой на источники сообщила, что сын Али Хаменеи, Моджтаба Хаменеи, является главным претендентом на пост своего отца.
В свою очередь, министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что иранские военные будут считать целью любого нового верховного лидера Ирана, который заменит аятоллу Али Хаменеи, убитого в результате авиаудара США и Израиля.
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи был убит 28 февраля в результате авиаудара США и Израиля.
Похороны Хаменеи должны были начаться 4 марта и продлиться три дня, но информационное агентство Tasnim сообщило, что они были отложены на неопределенный срок.