ԱՄՆ-ն Իրանում 2000 թիրախ է խոցել. Պենտագոնը նոր մանրամասներ է ներկայացրել
ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար ծովակալ Բրեդ Քուփերը մարտի 3-ին տեսաուղերձում հայտարարել է, որ Իրանի դեմ ռազմական գործություններում ներգրավված է ավելի քան 50 000 զինծառայող, 200 կործանիչ և 2 ավիակիր, ինչպես նաև ռմբակոծիչներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նրա տեսաուղերձը հրապարակվել է X հարթակում CENTCOM-ի էջում։
«Մենք արդեն գրեթե 2000 թիրախ ենք խոցել ավելի քան 2000 զինամթերքով։ Մենք մեծ հարված ենք հասցրել Իրանի հակաօդային պաշտպանությանը և ոչնչացրել Իրանի հարյուրավոր բալիստիկ հրթիռներ, արձակման կայանքներ և անօդաչու թռչող սարքեր», - նշել է նա։
Քուփերը հավելել է, որ ամերիկյան B-2 և B-1 ռմբակոծիչները ճշգրիտ հարվածներ են հասցրել իրանական բազմաթիվ միջուկային օբյեկտների, իսկ B-52 ռմբակոծիչը հարվածել է բալիստիկ հրթիռների ծրագրի հետ կապված հրամանատարական և վերահսկողական դիրքեր։
Քուփերը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն ոչնչացրել է իրանական 17 նավ, ինչպես նաև վնասել է իրանական սուզանավ։
«Այսօրվա դրությամբ Պարսից ծոցում, Հորմուզի նեղուցում կամ Օմանի ծոցում ոչ մի իրանական նավ չկա, և մենք կանգ չենք առնի։ Մենք կշարունակենք իրականացնել դինամիկ թիրախավորման գործողությունները», - հայտարարել է Քուփերը։
Նրա խոսքով՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակման՝ Իրանը 500-ից ավելի բալիստիկ հրթիռ և ավելի քան 2000 անօդաչու թռչող սարք է արձակել։
«Մենք տեսնում ենք, որ մեզ և մեր գործընկերներին հարվածներ հասցնելու՝ Իրանի հնարավորությունները կրճատվում են, միևնույն ժամանակ մեր մարտական ներուժն աճում է։ Իմ ընդհանուր գործառնական գնահատականն այն է, որ մենք առաջ ենք ընկել մեր ծրագրից», - հավաստիացրել է ծովակալն իր ելույթում:

США поразили 2000 целей в Иране: Пентагон представил новые подробности
Глава Центрального командования США (CENTCOM) адмирал Брэд Купер в видеообращении 3 марта заявил, что в военных операциях против Ирана задействовано более 50 000 военнослужащих, 200 истребителей и 2 авианосца, а также бомбардировщики. Как передает “Арменпресс”, его видеообращение было опубликовано на странице CENTCOM в X.
“Мы уже поразили почти 2000 целей более чем 2000 боеприпасами. Мы нанесли серьёзный удар по иранской противовоздушной обороне и уничтожили сотни иранских баллистических ракет, пусковых установок и беспилотных летательных аппаратов”, — сообщил он.
Купер добавил, что американские бомбардировщики B-2 и B-1 нанесли высокоточные удары по многочисленным иранским ядерным объектам, а бомбардировщик B-52 поразил командно-контрольные пункты, связанные с программой баллистических ракет.
Купер также сообщил, что США уничтожили 17 иранских кораблей и повредили иранскую подводную лодку.
“На сегодняшний день в Персидском заливе, Ормузском проливе и Оманском заливе нет иранских кораблей, и мы не остановимся. Мы продолжим проводить динамичные операции по наведению целей”, — заявил Купер.
По его словам, в ответ на атаки США и Израиля Иран запустил более 500 баллистических ракет и более 2000 беспилотников.
“Мы видим, как снижается способность Ирана наносить удары по нам и нашим партнерам, в то время как наши боевые возможности возрастают. Моя общая оперативная оценка такова, что мы опережаем график нашей программы”, — заверил адмирал.
США и Израиль наносят удары по Ирану с 28 февраля, называя это “превентивными” ударами. Они утверждают, что Иран разрабатывает программу баллистических ракет большой дальности и стремится создать ядерное оружие. Тегеран отрицает эти обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам в странах Ближнего Востока.