Իսրայելը հայտարարել է, որ պատրաստ է Իրանի դեմ մի քանի շաբաթ տևողությամբ գործողության
Իսրայելի զինվորականները պատրաստ են այն բանին, որ Իրանի դեմ արշավը տևելու է մի քանի շաբաթ: Միևնույն ժամանակ, Իսրայելն Իրան ուժեր ուղարկելու ծրագրեր չունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) ներկայացուցիչ Նադավ Շոշանիին հարց են ուղղել տարածաշրջանում ցամաքային ուժեր տեղակայելու հավանականության մասին։ Նա ասել է, որ դա «քիչ հավանական է»։
ԻՊԲ ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ Իսրայելը մշակել է մի քանի շաբաթվա գործողությունների ընդհանուր պլան։ Նա հավելել է, որ ռազմական արշավի տևողությունը կարող է փոխվել՝ կախված իրադարձությունների զարգացումից։ Նրա խոսքով՝ իրավիճակը ներկա պահին զարգանում է Իսրայելի օգտին։
Շոշանին նաև նշել է, որ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարվածներն Իրանին «զգալիորեն սահմանափակել են» հարվածներ հասցնելու Իրանի կարողությունները։ Նրա խոսքով՝ ոչնչացվել են իրանական տասնյակ հրթիռային կայանքներ։
Պաշտոնյան նաև ասել է, որ ռազմական գործողությունների առաջին երկու օրվանից հետո Իսրայելի վրա արձակվող հրթիռների թիվը փոքրացել է։
Իսրայելը և ԱՄՆ-ն փետրվարի 28-ից հարվածներ են հասցնում Իրանին, որն էլ պատասխան հարվածներ է հասցնում Իսրայելին և տարածաշրջանի երկրներում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաներին և էներգետիկ օբյեկտներին։

Израиль заявил о готовности к многонедельной операции против Ирана
Израильские военные готовы к тому, что военные действия против Ирана продлятся несколько недель. При этом Израиль не планирует направлять войска в Иран. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Associated Press.
На вопрос о возможности направления сухопутных войск в регионе представитель ЦАХАЛ Надав Шошани ответил, что это “маловероятно”.
Представитель ЦАХАЛ также отметил, что Израиль разработал общий план действий на несколько недель. Он добавил, что продолжительность военной кампании может измениться в зависимости от развития событий. По его словам, в настоящее время ситуация развивается в пользу Израиля.
Шошани также отметил, что израильские и американские удары по Ирану “значительно ограничили” возможности Ирана по нанесению ударов. По его словам, уничтожены десятки иранских ракетных установок.
Чиновник также сообщил, что после первых двух дней боевых действий количество ракетных обстрелов Израиля уменьшилось.
Израиль и США с 28 февраля начали наносить удары по Ирану. Иран наносит ответные удары по военным базам и по энергетическим объектам Израиля и США в странах региона.