Ջեյ Դի Վենսը վստահ է, որ Իրանի դեմ գործողությունը տարիներ չի տևի
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի գործողությունն Իրանում տարբերվում է Իրաքում և Աֆղանստանում ռազմական գործողություններից և տարիներ չի տևի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News-ի հետ հարցազրույցում:
«Տարբերությունն այն է, որ նախագահը հստակորեն սահմանել է, թե ինչի է ուզում հասնել: Դոնալդ Թրամփը պարզապես ոչ մի դեպքում թույլ չի տա, որ այս երկիրը ներքաշվի բազմամյա հակամարտության մեջ՝ առանց տեսանելի ավարտի և հստակ նպատակի», - ասել է Վենսը։
ԱՄՆ փոխնախագահի կարծիքով` հստակ նպատակի առկայությունը վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում բախվել այն խնդիրներին, որոնք «մենք ունեցել ենք Իրաքի և Աֆղանստանի հետ»։
Վենսի խոսքով՝ նպատակն է երաշխավորել, որ Իրանը միջուկային զենք չստանա։
«Նա (Թրամփը) նպատակը սահմանել է հետևյալ կերպ. Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք և պետք է ստանձնի երկարաժամկետ պարտավորություն՝ երբեք չփորձել վերականգնել իր միջուկային ներուժը», - հայտարարել է փոխնախագահը։
Վենսը նաև ասել է, թե Թրամփը գիտեր, որ Իրանը պատրաստ է միջուկային զենք ստեղծել, և որոշել է միջոցներ ձեռնարկել, քանի որ «դա անհրաժեշտ է ազգային անվտանգությունը պաշտպանելու համար»։
Իսրայելը և ԱՄՆ-ն փետրվարի 28-ից հարվածներ են հասցնում Իրանին, որն էլ պատասխան հարվածներ է հասցնում Իսրայելին և տարածաշրջանի երկրներում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաներին և էներգետիկ օբյեկտներին։

Джей Ди Вэнс уверен, что операция против Ирана не затянется на годы
Вице-президент США Джей Ди Вэнс уверен, что действия США в Иране отличаются от военных действий в Ираке и Афганистане и не продлятся годами. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью Fox News.
“Отличие заключается в том, что президент четко определил, чего он хочет достичь, и Дональд Трамп просто ни за что не позволит этой стране втянуться в многолетний конфликт без видимого конца и четкой цели”, — сказал Вэнс.
По словам вице-президента США, наличие четкой цели указывает на то, что США не собираются сталкиваться с проблемами, которые были в Ираке и Афганистане.
По мнению Вэнса, цель состоит в том, чтобы иметь гарантии, что Иран не получит ядерное оружие.
“Он (Трамп) определил цель так: Иран не может обладать ядерным оружием и должен взять на себя долгосрочное обязательство никогда не пытаться восстановить свой ядерный потенциал”, — сказал вице-президент.
Вэнс также заявил, что Трамп знал о готовности Ирана к созданию ядерного оружия и решил принять меры, потому что “это необходимо для защиты национальной безопасности”.
Израиль и США с 28 февраля начали наносить удары по Ирану. Иран наносит ответные удары по военным базам и по энергетическим объектам Израиля и США в странах региона.