Իսրայելի բանակը հայտարարել է Իրանում շուրջ 600 օբյեկտ թիրախավորելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ «Մռնչացող առյուծ» գործողության ընթացքում մինչ օրս Իրանում ոչնչացվել է գրեթե 600 ենթակառուցվածքային օբյեկտ, օգտագործվել է 2500 զինամթերք և մոբիլիզացվել է մոտ 110 000 պահեստազորային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԻՊԲ-ն հայտնել է իր Telegram ալիքում գրառման մեջ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ «Մռնչացող առյուծ» գործողությունից առաջ Գործողությունների վարչությունը մի քանի ամսվա ընթացքում խորը մարտական նախապատրաստական գործընթաց է իրականացրել։
«Համակարգման գործընթացներ են իրականացվել ԱՄՆ զինված ուժերի հետ՝ բազմաթիվ ճակատներում զարգացումների լայնածավալ նախապատրաստական աշխատանքներին զուգահեռ։ Սա ներառում էր տարածաշրջանային հրամանատարությունների ամրապնդում, միաժամանակ պաշտպանական և հարձակողական պատրաստվածության բարձրացում։ Մինչ օրս մոբիլիզացվել է մոտ 110 000 պահեստազորային», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
ԻՊԲ-ն հավելում է, որ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը, գործելով Հետախուզության վարչության ճշգրիտ հետախուզական տվյալների և Գործողությունների վարչության հետ, մինչ օրս թիրախավորել է իրանական ավելի քան 600 ենթակառուցվածքային օբյեկտ, որոնց թվում են իրանցի ռազմական ղեկավարներին պատկանող ավելի քան 20 թիրախ, ավելի քան 150 «երկիր-երկիր» բալիստիկ հրթիռ և ավելի քան 200 իրանական հակաօդային պաշտպանության համակարգ։
Անդրադառնալով Լիբանանում իրականացված հարվածներին՝ ԻՊԲ-ն նշում է, որ Լիբանանում մինչ օրս հարվածներ են հասցվել մոտ 30 ենթակառուցվածքային օբյեկտի։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը կշարունակի հարձակողական և պաշտպանական գործողություններ իրականացնել բոլոր ասպարեզներում», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Армия обороны Израиля с начала операции против Ирана нанесла авиаудары по около 600 объектам
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) с начала операции против Ирана нанесла авиаудары по около 600 объектам в стране. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба ЦАХАЛ.
"Перед началом кампании оперативное управление провело углубленную боевую подготовку, длившуюся несколько месяцев, а также координационные мероприятия с армией США и масштабную подготовку к многоплановым действиям", — говорится в заявлении.
В ЦАХАЛ подтвердили, что мобилизовали около 110 тысяч резервистов. Уточняется, что Военно-воздушные силы Израиля нанесли удары по более чем 600 объектам иранского режима, использовав около 2500 боеприпасов.
"В их числе — 20 целей, связанных с иранским руководством в сфере безопасности, более 150 баллистических ракет и более 200 иранских систем противовоздушной обороны. За последние 24 часа Армия обороны Израиля провела многоплановые операции на всех фронтах. На данный момент в Ливане нанесено около 30 ударов по объектам террористической инфраструктуры", — добавили в ЦАХАЛ.
Также сообщается, что ВВС Израиля ликвидировали иранских военнослужащих, которые готовились к применению авиационных средств против Армии обороны Израиля.
"Армия обороны Израиля не позволит иранскому режиму использовать системы ПВО для нанесения ущерба самолетам ВВС Израиля и продолжит наносить удары по объектам, связанным с иранскими вооруженными формированиями, включая установки для стрельбы и пусковые установки с баллистическими ракетами", — добавили в ЦАХАЛ.