Իրանի ԱԳՆ-ն ՄԱԿ-ին կոչ է արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել իր դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունների առնչությամբ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի ԱԳՆ-ն նշել է, որ Թեհրանը չի հապաղի Իսրայելին և ԱՄՆ-ին պատասխան հարվածներ հասցնելու հարցում։
«Եկել է հայրենիքը պաշտպանելու և հակառակորդի ռազմական հարձակմանը պատասխանելու ժամանակը»,- նշում է արտգործնախարարությունը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից ընդգծել են՝ ինչպես պատրաստ էին բանակցություններին, առավել պատրաստ էին նաև Իրանի ժողովրդին պաշտպանելուն։  «Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը վստահ հակահարված կտան ագրեսորին՝ օգտագործելով ունեցած բոլոր լիազորությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «Իրանին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ​​հասցրած  հարվածները ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետի խախտում են և Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ ուղղված ակնհայտ զինված ագրեսիա»։
«Այս ագրեսիային արձագանքելը Իրանի օրինական իրավունքն է՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի, և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը կօգտագործեն իրենց ողջ ուժն ու ռեսուրսները՝ այս հանցավոր ագրեսիային դիմակայելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Իրանի ԱԳՆ-ն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, անվտանգության խորհրդի նախագահին և խորհրդի անդամ երկրներին կոչ է արել «կատարել իրենց պարտականությունները և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել  միջազգային անվտանգության ու խաղաղության դեմ գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ»։

МИД Ирана призывает ООН принять незамедлительные меры против военных действий Израиля и США
Министерство иностранных дел Ирана выступило с заявлением по поводу военных действий Израиля и США против Ирана.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел Ирана отметило, что Тегеран не замедлит с ответом на действия Израиля и США.
«Пришло время защитить родину и ответить на военное нападение врага», — говорится в заявлении Министерства иностранных дел.
В МИД подчеркнули, что, как и в случае с переговорами, оно еще более готово защитить иранский народ. «Вооруженные силы Исламской Республики Иран без колебаний нанесут ответный удар агрессору, используя все свои силы», — говорится в заявлении.
Отмечается, что «удары по Ирану со стороны Израиля и Соединенных Штатов являются нарушением пункта 4 статьи 2 Устава ООН и явным актом вооруженной агрессии против Исламской Республики Иран».
«Ответ на эту агрессию является законным правом Ирана — в соответствии со статьей 51 Устава ООН, и вооруженные силы Исламской Республики Иран используют все свои силы и ресурсы для противостояния этой преступной агрессии», — говорится в заявлении.
Министерство иностранных дел Ирана призвало Генерального секретаря ООН, Председателя Совета Безопасности и государства-члены СБ «выполнить свои обязанности и незамедлительно принять меры для прекращения действий, направленных против международной безопасности и мира».