Իրանը չի արտոնել ԱԷՄԳ-ի տեսուչների մուտքը 2025 թվականին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակմանը ենթարկված միջուկային օբյեկտներ
Իրանը նախորդ տարվա հունիսին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հասցրած հարվածներից հետո Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը թույլ չի տվել ծանոթանալ իր միջուկային ծրագրի առավել կարևոր բաղադրիչների վերաբերյալ տեղեկատվությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է EFE լրատվական գործակալությունը։
Նշվում է, որ ԱԷՄԳ-ն առանց պատշաճ հասանելիության հնարավորություն չունի ստուգել հարձակման ենթարկված օբյեկտների և այնտեղ գտնվող միջուկային նյութերի վիճակը։ ԱԷՄԳ ներկայացուցիչները համարում են, որ իրանական միջուկային օբյեկտներին հասցրած հարվածները ստեղծել են աննախադեպ իրավիճակ, սակայն անհրաժեշտ են համարում Իրանի վերադարձը միջուկային ոլորտում միջազգային վերահսկողության շրջանակ։
Նախորդ տարվա հունիսի 13-ին Իսրայելը ռազմական գործողություն էր սկսել Իրանի դեմ՝ հայտարարելով այդ երկրի միջուկային ծրագիրը ոչնչացնելու մտադրության մասին։ Ի պատասխան, Իրանը հարվածել էր Իսրայելին։ Հունիսի 22-ին Միացյալ Նահանգները հարվածներ էր հասցրել Իրանի Ֆորդո, Սպահան և Նաթանզի բնակավայրերում գտնվող միջուկային օբյեկտներին։ Հետագայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր հրադադարի մասին, որը հաստատվել է Իրանի և Իսրայելի համաձայնությամբ։

Иран отказал МАГАТЭ в доступе к ядерным объектам, атакованным Израилем и США в 2025 году
Иран после израильских и американских ударов в июне 2025 года отказал МАГАТЭ в доступе к информации о наиболее важных аспектах его ядерной программы.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, по свидетельствам МАГАТЭ, которые приводит в пятницу агентство EFE, без должного доступа МАГАТЭ не имеет возможности проверить ни состояние объектов, по которым были нанесены удары, ни ядерных материалов, которые там находились.
В МАГАТЭ отметили, что удары по иранским ядерным объектам создали беспрецедентную ситуацию, однако там считают необходимым, чтобы Иран вернулся в рамки международного контроля в ядерной сфере.
Израиль 13 июня начал военную операцию против Ирана, целью которой декларировалось уничтожение ядерной программы Тегерана. Иран в ответ начал наносить удары по Израилю. 22 июня США нанесли удары по трем ядерным объектам в Иране: в Фордо, Исфахане и Натанзе. Впоследствии президент Трамп объявил о перемирии, на которое согласились Иран и Израиль.