Մեր ընկալումն այն է, որ մենք ենք մեր երաշխավորը. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հնչող տեսակետներին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացում պետք է մեկից ավելի երաշխավորներ լինեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը թեմային անդրադարձել է Լեհաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության մասին շատ են խոսում այն մասին, որ թող մեկից ավելի երաշխավորներ լինեն և այլն և այլն։
Իմ կարծիքով՝սա մեր հին մտածողության արդյունք է։ Որովհետև մենք մոռանում ենք, որ մենք դե յուրե պարտավորությամբ արձանագրված անվտանգության երաշխավոր ենք ունեցել։ Տարածաշրջանային խնդիրների հետ առերեսվելիս՝ մեր առաջնային ռեակցիաները մոտավորապես եղել են հետևյալը՝ իսկ ո՞ւմ մենք պետք է զանգենք։ Սա եղել է մեր առաջին, երկրորդ, երրորդ, չորրորդ ռեակցիան, բայց մի x պահի մենք հասկացել ենք, որ դա սխալ մոտեցում է։
Եվ քաղաքական հիմնական փոփոխությունը, որ մեզանում տեղի է ունեցել, այն է, որ մենք հասկացել ենք՝ պրոբլեմը մերն է, և մենք ենք մեր պրոբլեմի տերը։ Հետևաբար, մեր հոգսն է այդ պրոբլեմը լուծելը։ Եվ մենք գնացել ենք, մեր պրոբլեմները լուծել ենք, այդ թվում՝ ինքներս մեր ցավը կրկնապատկելով, երբեմն եռապատկելով, երբեմն հնգապատկելով երբեմն տասնապատկելով, որովհետև հասկացել ենք, որ ցավը մերն է, մենք պետք է բուժենք, քանի որ այդ ցավը ուրիշին չի ցավեցնում, դա մեզ է ցավեցնում։ Եվ, հետևաբար, մեր ընկալումն այն է, որ մենք ենք մեր երաշխավորը՝ աշխարհը և իրադրությունն ու մեր պրոբլեմն ընկալելու ընդունակությամբ և մեր պրոբլեմին լուծումներ գտնելու ընդունակությամբ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը, որի դրույթները մինչ այդ արդեն համաձայնեցրել էին։ Նույն օրը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ հռչակագիր էին ստորագրել։

PM Pashinyan: Armenia is its own guarantor in peace with Azerbaijan
Prime Minister Nikol Pashinyan has indicated that he sees no need for “guarantors” of the peace between Armenia and Azerbaijan established under U.S. mediation on August 8, 2025.
He made the remarks during a meeting with representatives of the Armenian community in Poland.
“There is a lot of talk about the peace agreed upon with Azerbaijan, with suggestions that there should be at least one and more guarantors, and so on and so forth. In my opinion, this is a result of our old way of thinking, because we forget that we have had a de jure, formally recognized security guarantor. When faced with regional challenges, our primary reaction has roughly been the following: whom should we call? That has been our first, second, third, and fourth reaction. But at a certain point, we realized that this was the wrong approach.The main political change that has taken place in our country is that we have understood that the problem is ours, and we are the owners of our problem. Therefore, it is our responsibility to solve it. And we have gone and solved our problems, including by doubling our own pain — sometimes tripling it, sometimes quintupling it, sometimes increasing it tenfold — because we have realized that the pain is ours and we must heal it, since that pain does not hurt anyone else; it hurts us.Therefore, our perception is that we are our own guarantor — through our ability to understand the world, the situation, and our problem, and through our ability to find solutions to it,” the Prime Minister said.