Չինաստանը հորդորել է ԱՄՆ-ին և Իրանին զսպվածություն դրսևորել և հարցերը լուծել երկխոսության միջոցով
Չինաստանի իշխանությունները հույս ունեն, որ Միացյալ Նահանգները ռազմական հակամարտություն չի սկսի Իրանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաո Նինը։
«Մենք հույս ունենք, որ բոլոր կողմերը կգնահատեն խաղաղությունը, կդրսևորեն զսպվածություն և կլուծեն տարաձայնությունները երկխոսության միջոցով», - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք Պեկինը կաջակցի Թեհրանին Իրանի վրա ամերիկյան հարձակման դեպքում։
Դիվանագետը պարզաբանել է, որ ստեղծված իրավիճակում Չինաստանը «պատրաստ է շարունակել պատասխանատու խոշոր գերտերության իր դերը»։ Նա հավելել է, որ Չինաստանի իշխանություններն ուշադիր հետևում են Իրանի հետ կապված զարգացումներին։
«Չինաստանը հետևողականորեն կողմ է հանդես գալիս քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով խնդիրների լուծմանը։ Մենք դեմ ենք ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը միջազգային հարաբերություններում», - հավելել է Մաո Նինը։
Նա հիշեցրել է, որ Չինաստանը ավանդաբար բարեկամական հարաբերություններ է զարգացրել Իրանի հետ։ «Չինաստանն աջակցում է Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին ազգային կայունությունն ապահովելու և նրանց օրինական իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու գործում», - ասել է նա։

Китай призвал США и Иран проявлять сдержанность и решать проблемы путем диалога
Пекин надеется, что США не начнут военный конфликт с Ираном. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявила представитель Министерства иностранных дел Китая Мао Нин.
“Мы надеемся, что все стороны будут дорожить миром, проявлять сдержанность и разрешать разногласия путем диалога”, — сказала она на брифинге, отвечая на вопрос журналиста о том, поддержит ли Пекин Тегеран в случае нападения США на Иран.
Дипломат пояснила, что в сложившейся ситуации Китай “готов играть конструктивную роль, поддерживая контакты со всеми заинтересованными сторонами”. Она добавила, что китайские власти внимательно следят за развитием событий, связанных с Ираном.
“Китай последовательно выступает за решение вопросов политическими и дипломатическими средствами. Мы против применения силы или угрозы применения силы в международных отношениях”, — добавила Мао Нин.
Она напомнила, что Китай традиционно развивает дружеские отношения с Ираном.
“Китай поддерживает иранское правительство и народ в обеспечении национальной стабильности и защите их законных прав и интересов”, — сказала она.