ՀՀ վարչապետը հանդիպել է Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ
Պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտ, հանդիպել Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
«Արմենպրես»--ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, անդրադարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը։ Նա ընդգծել է, որ խաղաղության ճարտարապետությունը հիմնված է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա և խաղաղության գործընթացն իր գագաթնակետին է հասել օգոստոսի 8-ին՝ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շրջանակի մասին ընդունված համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ: Վարչապետի խոսքով՝ առանց ԱՄՆ նախագահի մասնակցության, անձնական ներգրավվածության և նախաձեռնության խաղաղության գործընթացն անորոշ կլիներ, և միանշանակ է, որ ԱՄՆ նախագահի նախաձեռնությունը և մասնակցությունը շատ կարևոր դեր է խաղացել տարածաշրջանում խաղաղության համար:
«Հիմա շատ կարևոր է ընդգծել, որ 2025 թվականն առաջին տարին էր մեր անկախացումից ի վեր, երբ հայկական և ադրբեջանական զորքերի միջև հրաձգությունների պատճառով չեղան սահմանային զոհեր: Եվ հիմա կա իրական խաղաղություն մեր տարածաշրջանում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
նա հավելել է նաև, որ խաղաղությունը կառուցման փուլում է, որի մասին պետք է հոգ տանել:
«Դա է հիմնական գաղափարը, որը ես փորձում եմ ներկայացնել մեր ժողովրդին, որ այժմ մենք ունենք խաղաղություն, բայց խաղաղությունը պետք է ամրապնդել, ինստիտուցիոնալ դարձնել, և դրա համար մեզ անհրաժեշտ է շարունակաբար ջանք գործադրել, քանի որ խաղաղությունը կա, բայց այն չի կարող անուշադրության մատնվել, այլապես այն կարող է ոչնչանալ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար այնպիսի կարևոր փուլերի մասին, որոնցից է՝ 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հրավերով Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպումը։ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ դրանով Հայաստանը և Ադրբեջանը որոշեցին ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և քաղաքական անկախությունը՝ հիմնվելով Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։
Իր ելույթում ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է նաև ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, խոսել ռազմավարական ներդրումային ծրագրի՝ Թրամփի ուղու, տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակման մասին:
«Շատ կարևոր է նշել, թե հիմա ինչ է լինելու, ինչ է միջազգային խաղաղության և բարեկեցության Թրամփի ուղին: Ինչպես ասացի, դա ներդրումային նախագիծ է Հայաստանի տարածքում և այն ներառելու է երկաթուղի Հայաստանի տարածքով, որը կկապակցի արևելքը և արևմուտքը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ և կբացի երկաթուղային կապը Հայաստանի համար դեպի հարավ: Ինչ խոսք, այն նաև նոր հնարավորություններ կստեղծի Եվրոպական Միության համար, քանի որ գիտեք, աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բերումով այժմ մենք մատակարարման շղթաների ճգնաժամ ունենք աշխարհում, և Թրամփի ուղին, որը Հայաստանի Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շատ կարևոր մաս է, նոր ճանապարհ, նոր մատակարարման ուղի կստեղծի արևելքից արևմուտք, Եվրոպական միությունից դեպի Կենտրոնական Ասիա, Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպական միություն»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր ելույթում վարչապետն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ընդգծել, որ վերջին տարիներին բավականին ակտիվ երկխոսություն կա Թուրքիայի հետ:
«Ինչ խոսք, մենք երախտապարտ ենք մեր հարևաններին ևս, քանի որ շատ կարևոր է նշել, որ մեր հարևանները` Վրաստանը և Իրանը միշտ աջակցել են այս խաղաղության գործընթացին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ տարածաշրջանի բոլոր պետություններն արդեն զգում են խաղաղության օգուտները և համոզմունք հայտնել, որ այս գործընթացը կհաշտեցնի ամբողջ տարածաշրջանը։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ երկրի ղեկավարը նշել է.
«Մենք բոլորս Հարավային Կովկասը համարում ենք մեր տունը, և մեզ անհրաժեշտ է հոգ տանել Հարավային Կովկասի մասին: Ես հավատացած եմ, որ այս գործընթացն սկիզբ է առել, և անկեղծ ասեմ՝ իմ տպավորությունն է և իմ համոզմունքն է, որ այս խաղաղությունը և այս կառուցողական գործընթացն անշրջելի են»։
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին։

Премьер-министр Армении встретился с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров Польши
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, находящийся с официальным визитом в Республике Польша, посетил Институт международных отношений, встретился с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров Польши.
Как передает “Арменпресс”, в Аппарате премьер-министра сообщили, что Никол Пашинян выступил с речью, в которой затронул тему мира, установленного между Арменией и Азербайджаном. Он подчеркнул, что архитектура мира основана на Алма-Атинской декларации 1991 года, а мирный процесс достиг своего пика 8 августа подписанием в Вашингтоне Декларации о мире между Арменией и Азербайджаном, принятой по инициативе и при участии президента США Дональда Трампа. По словам премьер-министра, без участия, личного вовлечения и инициативы президента США мирный процесс был бы неопределенным, и очевидно, что инициатива и участие президента США сыграли очень важную роль в установлении мира в регионе.
“Сейчас очень важно подчеркнуть, что 2025 год стал первым годом с момента обретения нами независимости, когда не было жертв на границе в результате перестрелок между армянскими и азербайджанскими войсками. И сейчас в нашем регионе царит настоящий мир”, — отметил Никол Пашинян.
Он также добавил, что мир находится в процессе построения, и о нем необходимо заботиться.
“Это основная идея, которую я пытаюсь донести до нашего народа. Сейчас у нас есть мир, но мир нужно укреплять, институционализировать, и для этого нам необходимо прилагать постоянные усилия, потому что мир существует, но им нельзя пренебрегать, иначе он может быть разрушен”, — сказал премьер-министр.
Николай Пашинян также рассказал о важных этапах установления мира в регионе, одним из которых является встреча с президентом Азербайджана, состоявшаяся в рамках первого саммита Европейского политического сообщества 6 октября 2022 года по инициативе президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля. По словам Никола Пашиняна, таким образом Армения и Азербайджан решили признать территориальную целостность, суверенитет и политическую независимость друг друга на основе Алма-Атинской декларации.
Премьер-министр Армении также затронул тему работы по реализации достигнутых договоренностей, рассказал о стратегической инвестиционной программе, o TRIPP – “Маршруте Трампа” и разблокировке региональных коммуникаций.
“Очень важно отметить, что произойдет дальше, каков “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания. Как я уже сказал, это инвестиционный проект на территории Армении, и он будет включать в себя железную дорогу через территорию Армении, которая соединит восток и запад, в том числе основную часть Азербайджана с Автономной Республикой Нахиджеван, и откроет железнодорожное сообщение для Армении на юг. Конечно, это также создаст новые возможности для Европейского союза, потому что, как вы знаете, из-за геополитической ситуации мы сейчас имеем кризис цепочек поставок в мире, и Маршрут Трампа, который является очень важной частью проекта правительства Армении “Перекресток мира”, создаст новый путь, новый маршрут поставок с востока на запад, из Европейского союза в Центральную Азию, из Центральной Азии в Европейский союз”, — отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр также затронул армяно-турецкие отношения, подчеркнув, что в последние годы ведется достаточно активный диалог с Турцией.
“Конечно, мы благодарны и нашим соседям, потому что очень важно отметить, что наши соседи, Грузия и Иран, всегда поддерживали этот мирный процесс”, — сказал Никол Пашинян, добавив, что все государства региона уже ощущают преимущества мира и выразил уверенность, что этот процесс примирит весь регион.
Заключив свою речь, глава государства отметил:
“Мы все считаем Южный Кавказ своим домом, и нам нужно заботиться о нем. Я верю, что этот процесс начался, и, честно говоря, у меня сложилось впечатление и убеждение, что этот мир и этот конструктивный процесс необратимы”.
Затем премьер-министр ответил на вопросы иностранных послов, дипломатов и представителей аналитических центров Польши.