Զբոսաշրջիկը մեկ հարթակով կկարողանա բժշկական ծառայություններ ընտրել Հայաստանում
Հայաստանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում բժշկական զբոսաշրջությանը և կոնկրետ ծրագրեր է նախատեսում այս ուղղությունը զարգացնելու համար։ Դա բխում է զբոսաշրջության ռազմավարությունից։ Դեռ նախորդ տարի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեն նախաձեռնեց ու անցկացրեց բժշկական զբոսաշրջության համաժողով, որում ընդգրկված էին թե՛ պետական կառույցների, թե՛ մասնավոր հատվածի, բուժհաստատությունների, ապահովագրական, իրավաբանական ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը նշեց, որ ընթացիկ տարում այս ուղղությամբ ևս առաջ կգնան։
«ՄԱԿ-ի հետ համատեղ այս տարի անցկացնելու ենք բժշկական զբոսաշրջության համաժողով։ Հայաստանում կլինեն այնպիսի երկրների մասնագետներ, որոնք ունեն հաջողված փորձ այս ոլորտում։ Սա շատ լավ հնարավորություն է մեզ համար»,-ասաց Լուսինե Գևորգյանը։
Ոլորտի զարգացման համար շուտով կգործարկվի նոր թվային գործիք։ Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ կգործարկվի հարթակ, որտեղ հասանելի կլինեն հայաստանյան բժշկական ծառայությունները, մասնագետները։
«Որակյալ բժշկական ծառայությունները մեկ տեղում հասանելի կլինեն զբոսաշրջիկների համար։ Այսինքն, միևնույն հարթակում հնարավոր կլինի գտնել տարբեր բժշկական ծառայություններ, լավագույն բժիշկներին, որոնք ունեն լիցենզիա, դրանից բացի կապվել ապահովագրողի, զբոսաշրջային օպերատորների հետ, կնքել պայմանագիր։ Հարթակում ներկայացված կլինեն ամենատարբեր բժշկական ծառայություններ, այդ թվում՝ բարդ վիրահատություններ»,-ասաց Լուսինե Գևորգյանը՝ ընդգծելով, որ նման դեպքում  պաշտպանված կլինեն թե՛ բժիշկը, թե՛ զբոսաշրջիկը։

Armenia is developing medical tourism as part of the national tourism strategy.
Last year, the Tourism Committee organized a medical tourism conference, which included representatives from both public institutions and the private sector, as well as healthcare providers, insurance companies, and legal firms.
Speaking at a press conference on Monday, Armenian Tourism Committee Chairperson Lusine Gevorgyan noted that further progress will be made in this area during the current year.
“This year, in cooperation with the United Nations, we will hold another medical tourism conference. Specialists from countries with successful experience in this field will come to Armenia. This is a great opportunity for us,” said Lusine Gevorgyan.
To further develop the sector, a new digital tool will soon be launched. With the support of the Tourism Committee, a platform will be created where Armenian medical services and specialists will be accessible.
“High-quality medical services will be available in one place for tourists. This means that on a single platform, it will be possible to find a variety of medical services, the best licensed doctors, and also connect with insurers and tour operators to finalize agreements. The platform will feature a wide range of medical services, including complex surgeries,” said Lusine Gevorgyan, emphasizing that this approach will protect both doctors and tourists.