Լեհաստանը Մինսկի օգտին լրտեսություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալել է բելառուս տղամարդու
Լեհաստանը ձերբակալել է բելառուս տղամարդու՝ Մինսկի ռազմական հետախուզության անունից լրտեսություն կատարելու կասկածանքով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters գործակալությունից, այս մասին փետրվարի 23-ին հայտարարել են Լեհաստանի դատախազությունից։
Մասնավորապես նշվել է, որ Պավլով Թ. անունով տղամարդը ձերբակալվել է երեք ամսով և դատապարտման դեպքում կարող է ենթարկվել առնվազն հինգ տարվա ազատազրկման։
Դատախազները նաև հայտնել են, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՆԱՏՕ-ի դաշնակից համարվող Լեհաստանում, Գերմանիայում և Լիտվայում Մինսկի համար հետախուզական տվյալներ հավաքելու համար։ Նրա գործունեությունը ներառում է կարևոր ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ Լեհաստանի և ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության համար կարևոր օբյեկտների հետախուզություն։

Польша арестовала белорусского гражданина, подозреваемого в шпионаже в пользу Минска
Польша арестовала белорусского гражданина, подозреваемого в шпионаже в пользу военной разведки Минска. Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом польская прокуратура сообщила 23 февраля.
В частности, было отмечено, что мужчина по имени Павлов Т. был задержан на три месяца и в случае осуждения ему грозит не менее пяти лет лишения свободы.
Прокуратура также сообщила, что ему предъявлено обвинение в сборе разведывательной информации для Минска в странах-союзниках НАТО: Польше, Германии и Литве. Его деятельность включает разведку критически важной инфраструктуры, в том числе объектов, важных для обороны Польши и НАТО.