Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը վերընտրվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության ղեկավարի պաշտոնում
Շտուտգարտում կայացած Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության համագումարում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը վերընտրվել է կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում։ Համագումարի պատվիրակների քվեարկության ժամանակ նա ստացել է քվեների 91.17 տոկոսի աջակցությունը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deursche Welle-ն։
1001 գրանցված պատվիրակներից քվեարկությանը մասնակցել է 977-ը։ Մերցի օգտին քվեարկել է 878 պատվիրակ, իսկ դեմ՝ 85-ը։ Տասնչորս պատվիրակ ձեռնպահ է մնացել, և նրանց քվեաթերթիկները անվավեր են ճանաչվել ՔԴՄ-ի սահմանված ընթացակարգի համաձայն։
Այսպիսով՝ վերընտրված ՔԴՄ առաջնորդի աջակցության մակարդակը նրա կուսակիցների շրջանում մնում է կայուն բարձր։ Նախորդ՝ 2024 թվականի մայիսին կայացած համագումարում նա ստացել էր ձայների մոտ 90 տոկոսը։
Մերցն առաջին անգամ Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 2022 թվականին՝ կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով առցանց անցկացված կուսակցության համագումարի ժամանակ։ Նա Գերմանիայի կառավարության ղեկավարն է 2025 թվականի մայիսի 6-ից։ Ֆրիդրիխ Մերցը Գերմանիայի 10-րդ դաշնային կանցլերն է։

Канцлер Германии Фридрих Мерц переизбран лидером Христианско-демократического союза
Федеральный канцлер Германии Фридрих Мерц (Friedrich Merz) на съезде партии Христианско-демократический союз (ХДС) в Штутгарте переизбран на пост председателя партии. В результате голосования делегатов он получил 91,17 процента голосов.
Об этом передает Арменпресс со ссылкой на Deursche Welle.
В голосовании участвовали 977 из 1001 зарегистрированного делегата. За Мерца проголосовали 878 делегатов, против высказались 85. Воздержались 14 делегатов, и их бюллетени согласно установленной в ХДС процедуре были признаны недействительными.
Таким образом, уровень поддержки переизбранного лидера ХДС среди однопартийцев остается стабильно высоким: на предыдущем съезде в мае 2024 года он получил около 90 процентов голосов.
Впервые Мерц занял пост председателя ХДС в 2022 году во время партийного съезда, проходившего в связи с пандемией коронавируса в режиме онлайн. С 6 мая 2025 года он возглавляет правительство Германии. Фридрих Мерц - 10-й по счету федеральный канцлер.