Արաղչին Օմանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների նախապատրաստական հարցերը
Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր բին Համադ ալ-Բուսայիդին Ժնևում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ՝ քննարկելու փետրվարի 17-ին Ժնևում կայանալիք Իրան-ԱՄՆ անուղղակի բանակցությունների երկրորդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Օմանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարներն ընդգծել են փոխըմբռնման և կոնսենսուսի խթանման ուղղությամբ աշխատանքի կարևորությունը՝ այս բանակցությունների կողմերի նպատակներին և ձգտումներին համապատասխանող համաձայնության հասնելու համար։
Օմանի ԱԳ նախարարը հաստատել է Օմանի Սուլթանության անսասան հանձնառությունը երկխոսությանը և դիվանագիտությանն աջակցելու հարցում, ինչպես նաև ձգտումը՝ շարունակելու խթանել անվտանգությանը, խաղաղությանը և կայունությանն աջակցող ջանքերին՝ այդպիսով զերծ պահելով տարածաշրջանը և նրա ժողովուրդներին պատերազմների և հակամարտությունների ավերածություններից:
Նա բարձր է գնահատել այն, որ երկու երկրներն այս հարցում վստահություն են ցուցաբերել Օմանի միջնորդական ջանքերի նկատմամբ՝ հավելելով, որ Օմանը դրան մեծ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում։
Փետրվարի 6-ին Օմանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լուծման վերաբերյալ անուղղակի բանակցությունների առաջին փուլը։ Ինչպես առաջիկա բանակցությունների դեպքում, Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ ԱՄՆ պատվիրակությունը՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։

Арагчи обсудил с министром иностранных дел Омана вопросы подготовки к переговорам с США
Министр иностранных дел Омана Бадр бин Хамад аль-Бусаиди в Женеве встретился с главой МИД Ирана Аббасом Арагчи для обсуждения подготовки ко второму раунду непрямых переговоров между ИРИ и США, который состоится в Женеве 17 февраля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство иностранных дел Омана.
В ходе встречи министры подчеркнули важность работы над содействием взаимопониманию и консенсусу для достижения соглашения, отвечающего целям и устремлениям сторон этих переговоров.
Министр иностранных дел Омана подтвердил непоколебимую приверженность Султаната Оман поддержке диалога и дипломатии, а также его стремление продолжать усилия, направленные на обеспечение безопасности, мира и стабильности, тем самым защищая регион и его народы от разрушительных войн и конфликтов.
Он высоко оценил тот факт, что обе страны выразили доверие к посредническим усилиям Омана в этом вопросе, добавив, что Оман относится к этому вопросу с большой ответственностью.
6 февраля в столице Омана состоялся первый раунд непрямых переговоров между Ираном и США по урегулированию кризиса, связанного с ядерной программой Тегерана. Как и на предстоящих переговорах, иранскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Аббас Арагчи, а американскую – специальный посланник президента Стивен Уиткофф.