Բունդեսվերը կգնի միլիարդավոր եվրոների արժեքով նոր հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր
Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է մոտ 536 միլիոն եվրո ծախսել՝ նոր հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերի առաջին խմբաքանակը ձեռք բերելու նպատակով:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին հայտնել է ֆինանսների նախարարությունը՝ համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացնելով Բունդեսթագի բյուջետային հանձնաժողովին, որը շուտով կհաստատի գործարքը:
Անօդաչու թռչող սարքերը կարող են շրջանցել նախանշվող տարածքը մինչև ցամաքային օպերատորը նշանակի որոշակի թիրախներ, ինչից հետո նրանք ինքնուրույնաբար կարող են խոցել թիրախները։ Անօդաչու թռչող սարքերը հիմնականում նախատեսված են Լիտվայում գտնվող 45-րդ տանկային բրիգադի մարտական ​​կարողությունների և պաշտպանունակության բարձրացման համար։ Դրանք Գերմանիայի կարևոր ներդրումն են ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևի ամրապնդման գործում և նախատեսված են պաշտպանական համակարգում առկա բացը լրացնելու համար։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ պայմանագրերը նախատեսված են յոթ տարվա համար։ Առաջին համակարգերի մատակարարումը նախատեսվում է սկսել 2026 թվականին և ավարտել 2027 թվականի սկզբին։

Германия закупит новые ударные дроны на миллиарды евро
Бундесвер (ВС Германии — ред.) планирует потратить около 536 миллионов евро на первую партию новых ударных беспилотников. Рамочные контракты на закупку общим объемом более 4,3 миллиарда евро должны быть заключены с немецкими компаниями Helsing и Stark. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом сообщает во вторник, 10 февраля, агентство Reuters со ссылкой на два документов министерства финансов для бюджетного комитета бундестага. Ожидается, что бюджетный комитет вскоре одобрит эту сделку.
Речь идет о беспилотных системах, которые способны кружить над районом цели до тех пор, пока оператор на земле не укажет им конкретную цель, после чего они атакуют ее автономно. Дроны должны в первую очередь повысить боеспособность и защиту 45‑й танковой бригады в Литве. Они являются ключевым немецким вкладом в усиление сдерживания на восточном фланге НАТО и должны закрыть существующую брешь в системе обороны.
Согласно документам, контракты с двумя компаниями будут рассчитаны на семь лет. Поставка первых систем должна начаться уже в 2026 году и завершиться к началу 2027‑го.