Բունդեսվերը պլանավորում է ընդլայնել իր ռազմական ներուժը տիեզերքում
Գերմանիան իր պաշտպանական կարողությունները պետք է մեծացնի նաև տիեզերքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին CNBC հեռուստաալիքին ասել է Բունդեսվերի Տիեզերական ուժերի հրամանատար, գեներալ-մայոր Միխայել Տրաուտը։
«Մենք այժմ տիեզերական տարածությունն օգտագործելիս շեշտը կդնենք պաշտպանական բնագավառի, անվտանգության ոլորտի վրա։ Դա կպահանջի սուվերեն ռազմական ներուժ», - ասել է նա Սինգապուրի ավիաշոու ժամանելուց հետո։
Տրաուտը նշել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը նման նպատակների համար նախատեսում է 35 միլիարդ եվրո հատկացնել մինչև 2030 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում։ Նրա խոսքով՝ Գերմանիայի իշխանությունները պատրաստվում են որոշակի սարքավորումներ գնել միջազգային և եվրոպական շուկաներից։
Տրաուտն ասել է, որ Գերմանիայի ռազմական պլանավորման փոփոխության վրա ազդեցություն են ունեցել վերջին հինգ տարվա իրադարձությունները, այդ թվում՝ Ուկրաինայի շուրջ։ Գեներալ-մայորը հիշեցրել է, որ Բունդեսվերի առջև խնդիր է դրված ապահովել մարտական պատրաստվածությունը 2029 թվականից ոչ ուշ, և հրամանատարությունը պետք է արագ գործի պաշտպանունակության բացերը լրացնելու համար։
Դրա հետ մեկտեղ նա հավելել է, որ Գերմանիան շարունակում է Միացյալ Նահանգների հետ արդյունավետորեն համագործակցել ռազմական ոլորտում։

Бундесвер планирует расширить свой военный потенциал в космосе
Германия также должна наращивать свои оборонные возможности в космосе. Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявил командующий Космическими силами Бундесвера генерал-майор Михаэль Траут в интервью телеканалу CNBC.
«Сейчас мы сосредоточимся на оборонном секторе, секторе безопасности при использовании космоса. Для этого потребуется суверенный военный потенциал», — сказал он после прибытия на авиасалон в Сингапуре.
Траут отметил, что правительство Германии планирует выделить на эти цели 35 миллиардов евро в период до 2030 года. По его словам, немецкие власти готовятся к закупке определенного оборудования на международном и европейском рынках.
Траут сказал, что на изменение военного планирования Германии повлияли события последних пяти лет, в том числе вокруг Украины. Генерал-майор напомнил, что перед Бундесвером стоит задача обеспечить боеготовность не позднее 2029 года, и командование должно действовать быстро, чтобы восполнить пробелы в оборонных возможностях. В то же время он добавил, что Германия продолжает эффективно сотрудничать с Соединенными Штатами в военной сфере.