Խուդաթյանը մանրամասներ ներկայացրեց «Հյուսիս-hարավ» ճանապարհի շինարարության ընթացքից
«Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի շինարարության շրջանակներում ամբողջությամբ ավարտվել են դեպի Գյումրի գնացող հատվածի շինարարական աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը փետրվարի 3-ի ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ։
Այդ հատվածում առաջիկա օրերին կավարտվեն նաև լուսավորության ցանցի անցկացման աշխատանքները։ Ցանցը, որպես այդպիսին, արդեն անցկացված է, հիմա միացումները կլինեն, որից հետո ճանապարհն ամբողջությամբ կհանձնվի շահագործման»,-ասաց Խուդաթյանը։
Նրա տեղեկատվությամբ՝ հարավային հատվածում ինտենսիվ շինարարական աշխատանքներ են իրականացվել։ Մասնավորապես՝ Քաջարան-Ագարակ հատվածում ներկա պահին կատարողականը կազմում է ավելի քան 40 տոկոս։
«Այս պահին այդ շինարարությունը համարվում է Հայաստանում ամենամեծը, և 2025 թվականի ընթացքում մենք այնտեղ միջինը օրական շուրջ 65 միլիոն դրամի իրականացված աշխատանք ենք ունեցել, շուրջ 700 աշխատակից է այնտեղ աշխատել և ավելի քան 240 միավոր տեխնիկա»,-մանրամասնեց նախարարը։
Ըստ Խուդաթյանի՝ նշված հատվածում արդեն ավարտվել են 2 թունելներից մեկի փորման աշխատանքները, իսկ մյուսինը կատարվել է զգալի չափով։
Գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ դրանցից մեկը վերջին 30 տարում զրոյից փորված և ամենաերկար թունելն է համարվում Հայաստանում։
Այդ հատվածում նախատեսված է նաև 15 կամրջի շինարարություն, որոնցից 14-ի մասով ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում։
Ամփոփվել է Քաջարանի թունելի կառուցման մրցույթը, իսկ առաջիկայում կկնքվի նաև համապատասխան պայմանագիրը։ Զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում նաև թունելին մոտեցող հատվածում։ Խուդաթյանի խոսքով՝ Քաջարանի թունելի բուն շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն 2026 թվականին։

Министр ТУИ Армении представил подробности о ходе строительства дороги «Север-Юг»
В рамках строительства дороги «Север-Юг» полностью завершены строительные работы на участке, ведущем в Гюмри.
Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил министр территориального управления и инфраструктуры (ТУИ) Республики Армения Давид Худатян на пресс-конференции 3 февраля.
В ближайшие дни на этом участке также будут завершены работы по прокладке сети освещения. «Сеть как таковая уже проложена, теперь будут сделаны соединения, после чего дорога будет полностью введена в эксплуатацию», — сказал Худатян.
По его информации, на южном участке ведутся интенсивные строительные работы. В частности, на участке Каджаран-Агарак в настоящее время выполнено более 40 процентов работ.
«В данный момент это строительство считается крупнейшим в Армении, и в течение 2025 года там ежедневно в среднем выполнялось около работ на 65 миллионов драмов, работало около 700 сотрудников и более 240 единиц техники», — уточнил министр.
По словам Худатяна, прокладка одного из двух тоннелей на указанном участке уже завершена, а другой проложен в значительной степени.
Глава ведомства отметил, что один из них был проложен с нуля за последние 30 лет и считается самым длинным тоннелем в Армении.
На этом участке также планируется строительство 15 мостов. 14 из которых в настоящее время находятся в стадии строительства.
Тендер на строительство Каджаранского тоннеля завершен, и соответствующий контракт будет подписан в ближайшее время. Параллельно ведутся работы и на участке, ведущем к тоннелю. По словам Худатяна, фактическое строительство Каджаранского тоннеля начнется в 2026 году.