Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը կոչ է արել նախկին արքայազն Էնդրյուին ցուցմունք տալ Էպշտեյնի գործով
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի արքա Չարլզ III-ի կրտսեր եղբայրը՝ 65-ամյա Էնդրյու Մաունթբեթեն-Վինձորը, պետք է ցուցմունք տա ԱՄՆ կոնգրեսում ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Ցանկացած ոք, ով տեղեկություններ ունի, պետք է պատրաստ լինի կիսվել դրանցով ցանկացած ձևով, որով իրենից դա կխնդրեն։ Անհնար է կենտրոնանալ զոհերի շահերի վրա, եթե դրան պատրաստ չես»,— ասել է Սթարմերը լրագրողներին։
Էնդրյու Մաունթբեթեն-Վինձորը չի պատասխանել Reuters-ի հարցմանը, իսկ Բուքինգհեմյան պալատը հրաժարվել է մեկնաբանություններից։
Բրիտանիսյի վարչապետը այս հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է Էպշտեյնի գործով փաստաթղթերի նոր շարքը։ Դրանցում հայտնվել են էլեկտրոնային նամակներ, որոնք ցույց են տալիս, որ Էնդրյուն ավելի քան երկու տարի շփվել է Էպշտեյնի հետ այն բանից հետո, երբ 2008 թվականին ֆինանսիստը մեղավոր է ճանաչվել երեխաների նկատմամբ սեքսուալ բնույթի հանցագործությունների մեջ։
Հրապարակված նյութերում հայտնվել են լուսանկարներ, որոնցում Էնդրյուն նստած է ծնկների վրա ու ձեռք է տալիս գետնին պառկած կնոջը։ Լուսանկարներում կնոջ դեմքը ռետուշված է։
ԱՄՆ արդարադատության նախարարության տարածած փաստաթղթերից հետևում է, որ Էնդրյուն պարբերաբար նամակագրության մեջ է եղել Էպշտեյնի հետ, այդ թվում՝ նրանք քննարկել են հնարավոր բիզնես գործարքները, հանդիպումները, ինչպես նաև կանանց, որոնց ֆինանսիստը առաջարկել է ծանոթացնել արքայազնի հետ։ Նամակներից մեկում Էպշտեյնը առաջարկել է երեք կին բերել Բուքինգհեմյան պալատ։
Էնդրյուն ընկերություն է արել Ջեֆրի Էպշտեյնի հետ։ Բրիտանական արքայի եղբայրը հերքել է իր առնչությունը ամերիկացի ֆինանսիստի հանցագործություններին ու ասել, որ դադարեցրել է նրա հետ շփումները այն բանից հետո, երբ Էպշտեյնի նկատմամբ դատավճիռ են կայացրել 2008 թվականին։ Էնդրյուի խոսքերով՝ նրանք հանդիպել են Նյու Յորքում 2010 թվականին՝ բայց միայն հարաբերություններին վերջ տալու համար։
Էպշտեյնի զոհերից մեկը՝ ամերիկուհի Վիրջինիա Ջուֆրեն, ասել է, որ ֆինանսիստը «փոխ էր տալիս» իրեն իր ազդեցիկ ծանոթներին, այդ թվում՝ Էնդրյուին։ Նրա խոսքով՝ ինքը երեք անգամ սեքսով է զբաղվել Էնդրյուի հետ 2001 թվականին, երբ 17 տարեկան էր։ Ջեֆրին ինքնասպանություն է գործել 2025 թվականի ապրիլին։

Премьер-министр Великобритании призвал бывшего принца Эндрю дать показания по делу Эпштейна
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер объявил, что 65-летний Эндрю Маунтбаттен-Виндзор — младший брат короля Великобритании Карла III, должен дать показания в Конгрессе США по делу финансиста Джеффри Эпштейна.
«Любой, кто обладает информацией, должен быть готов поделиться ею в любой форме, в которой его об этом попросят. Невозможно сосредоточиться на интересах жертв, если не готов к этому», — сказал Стармер, выступая перед журналистами 31 января.
Эндрю Маунтбеттен-Виндзор не ответил на запрос Reuters. Букингемский дворец отказался от комментариев.
Премьер-министр Великобритании сделал такое заявление после того, как Минюст США опубликовал новую серию документов по делу Эпштейна. В них оказались электронные письма, которые показывают, что Эндрю более двух лет общался с Эпштейном после того, как в 2008 году финансиста признали виновным в преступлениях сексуального характера против детей.
В опубликованных материалах также оказались фотографии, на которых Эндрю сидит на коленях и трогает женщину, которая лежит на полу. Лицо женщины на фотографиях заретушировано.
Из документов, распространенных Министерством юстиции США, следует, что Эндрю периодически переписывался с Эпштейном, в том числе они обсуждали потенциальные деловые сделки, светские встречи, а также женщин, которых финансист предлагал познакомить с принцем. В одном из писем Эпштейн предлагал привести трех женщин в Букингемский дворец.
Эндрю дружил с Джеффри Эпштейном. Брат британского короля отрицал, что причастен к преступлениям американского финансиста, и говорил, что прекратил с ним общение после того, как Эпштейну вынесли приговор в 2008 году. По словам Эндрю, они встречались в Нью-Йорке в 2010 году — но только лишь для того, чтобы прекратить отношения.
Одна из жертв Эпштейна — американка Вирджиния Джуффре, говорила, что финансист «одалживал» ее своим влиятельным знакомым, в том числе Эндрю. По ее словам, они с Эндрю трижды занимались сексом в 2001 году, когда ей было 17 лет. Джуффре покончила самоубийством в апреле 2025 года.