Գերմանիայի նախկին արտգործնախարարը միջուկային վերազինման կոչ է արել Եվրոպային
ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքների թուլացման խորապատկերում Եվրոպան պետք է ձեռնամուխ լինի սեփական միջուկային զինանոցի ստեղծմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Յոշկա Ֆիշերը։
«Եվրոպան պետք է դա անի, քանի որ ԱՄՆ-ի անվտանգության երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն»,- Tagesspiegel թերթին տված հարցազրույցում նշել է Ֆիշերը, որը Գերմանիայի դիվանագիտական գերատեսչությունը գլխավորել է 1998-2005 թվականներին։
Նա ընդգծել է նաև, որ միջուկային վերազինման հարցը պետք է դիտարկվի միայն համաեվրոպական համատեքստում և չվերաբերվի միայն Գերմանիային։ Հարկ է նշել, որ այն տեսակետը, թե Գերմանիային անհրաժեշտ է սեփական միջուկային զենք ունենալ՝ հակասում է միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին, ինչպես նաև 2+4 ձևաչափով համաձայնագրին։
Գերմանիայի նկատմամբ վերջնական կարգավորման մասին պայմանագիրը, որը 1990 թվականին Մոսկվայում ստորագրել էին Գերմանիայի դաշնային հանրապետությունը, Գերմանական դեմոկրատական հանրապետությունը, ԽՍՀՄ-ը, ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան, ամրագրել է Բեռլինի հրաժարվելը միջուկային, կենսաբանական և քիմիական զենք արտադրելուց, ունենալուց և տնօրինելուց։

Экс-глава МИД Германии призвал к ядерному перевооружению Европы
Европе нужно принять меры по созданию своего ядерного арсенала на фоне ослабевания гарантий безопасности со стороны США. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил бывший министр иностранных дел ФРГ от партии "Зеленые" Йошка Фишер.
"Европа должна это сделать (пойти на ядерное перевооружение – ред.), поскольку американские гарантии безопасности с этого момента больше не являются надежными", - рассказал Фишер, возглавлявший МИД ФРГ в 1998-2005 годах, в интервью газете Tagesspiegel.
При этом бывший глава МИД ФРГ отметил, что вопрос ядерного перевооружения должен рассматриваться только в контексте всей Европы, а не исключительно Германии. Существующая точка зрения, согласно которой Германии нужно собственное ядерное оружие, противоречит договору о нераспространении ядерного оружия, а также договору по формуле 2+4.