ԱՄԷ-ն դեմ է Իրանին հարվածելու համար իր տարածքն օգտագործելուն
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները թույլ չի տա իր տարածքն օգտագործել Իրանին հարվածելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել երկրի Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատում է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հանձնառությունը ՝ թույլ չտալ իր օդային, ցամաքային տարածքի կամ ջրերի օգտագործումը Իրանի դեմ ցանկացած թշնամական ռազմական գործողություններում և հրաժարվում է այդ կապակցությամբ որևէ նյութատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելուց»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նախարարությունը վերահաստատել է նաև այն համոզմունքը, որ երկխոսությունը, դեէսկալացիան, միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանումը և պետական ինքնիշխանության հարգումը ընթացիկ ճգնաժամերի կարգավորման ամենաարդյունավետ հիմքերն են ՝ ընդգծելով վեճերը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու ԱՄԷ-ի մոտեցումը:
Դեկտեմբերի 28-ից Իրանում լայնածավալ ցույցեր են սկսվել իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և մեծ գնաճի ֆոնին։ Հակակառավարական ցույցերն ուղեկցվել են բախումներով և անկարգություններով։ Իրանական պետական հեռուստաընկերությունը, հղում անելով դատաբժշկական կազմակերպությանը, հայտնել է, որ ցույցերի ընթացքում զոհվել է 3117 մարդ։
Հունվարի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ռազմական «հսկայական նավատորմ» է ուղևորվում Իրանի ուղղությամբ։ Նա, միաժամանակ, հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն ստիպված չի լինի ուժ կիրառել։

ОАЭ выступают против использования своей территории для нанесения ударов по Ирану
Объединенные Арабские Эмираты не допустят использования своей территории для нанесения ударов по Ирану.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел страны выступило с заявлением по этому поводу.
"Министерство иностранных дел ОАЭ подтвердило приверженность Объединенных Арабских Эмиратов принципу недопустимости использования своего воздушного пространства, территории и вод в каких-либо враждебных военных действиях против Ирана, а также принципу недопустимости оказания какой-либо материально-технической поддержки в этом отношении", – говорится в сообщении.
Министерство также подтвердило свою убежденность в том, что диалог, деэскалация, соблюдение международного права и уважение государственного суверенитета являются наиболее эффективными основами для разрешения нынешних кризисов, подчеркнув подход ОАЭ к урегулированию споров дипломатическими каналами.
С 28 декабря в Иране вспыхнули масштабные протесты на фоне резкой девальвации иранского риала и высокой инфляции. Антиправительственные демонстрации сопровождались столкновениями и беспорядками. Иранское государственное телевидение со ссылкой на судебно-медицинскую организацию сообщило, что в ходе протестов погибли 3117 человек.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал принять очень жесткие меры, если иранские власти не прекратят насилие и не начнут казнить участников антиправительственных протестов.
23 января президент США Дональд Трамп объявил, что в Иран направляется «огромный флот» американских военнослужащих. Он также выразил надежду, что США не придется применять силу.