Հնդկաստանը և ԵՄ-ն ընտրել են ռազմավարական գործընկերության ուղին. ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաները Նյու Դելիում են
Հնդկաստանը և Եվրոպան ընտրել են երկկողմ ռազմավարական գործընկերություն, երկխոսություն և թափանցիկություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X միկրոբլոգում գրառման մեջ հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հունվարի 27-ին Նյու Դելիում կայանալիք ԵՄ-Հնդկաստան 16-րդ գագաթնաժողովի բացման նախօրեին։
«Շատ ուրախ եմ այսօր Հնդկաստանում գտնվելու համար։ Հնդկաստանն ու Եվրոպան կատարել են հստակ ընտրություն։ Ընտրել են ռազմավարական գործընկերություն, երկխոսություն և թափանցիկություն՝ օգտագործելով մեր լրացուցիչ ուժեղ կողմերը և կառուցելով փոխադարձ ամրություն։ Մենք ցույց ենք տալիս պառակտված աշխարհին, որ հնարավոր է այլ ճանապարհ», - նշել է նա գրառման մեջ։
Նյու Դելի ժամանելով՝ ֆոն դեր Լայենը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան հունվարի 26-ին պատվավոր հյուրեր էին Հնդկաստանի Հանրապետության օրվան նվիրված ռազմական շքերթում։ Հունվարի 27-ին նրանք կհանդիպեն Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ և կհամանախագահեն ԵՄ-Հնդկաստան 16-րդ գագաթնաժողովը։ Օրակարգում ներառված են ռուս-ուկրաինական հակամարտության և Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաև կայուն զարգացման, առաջադեմ տեխնոլոգիաների և նորարարության կիրառման, ինչպես նաև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում գործընկերության քննարկումներ։
Ինչպես ֆորումից առաջ հայտարարել էր Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը, գագաթնաժողովի անցկացումը «կարտացոլի երկու կողմերի միջև աճող փոխըմբռնումը, մերձեցումը և կնշանավորի հարաբերություններում նոր գլուխ»։

Индия и ЕС выбрали путь стратегического партнерства. Высокопоставленные представители ЕС находятся в Нью-Дели
Индия и Европа выбрали двустороннее стратегическое партнерство, диалог и прозрачность. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявила в микроблоге X президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен накануне открытия 16-го саммита ЕС-Индия, который состоится в Нью-Дели 27 января.
«Я очень рада быть сегодня в Индии. Индия и Европа сделали четкий выбор. Они выбрали стратегическое партнерство, диалог и прозрачность, используя наши взаимодополняющие сильные стороны и укрепляя взаимную устойчивость. Мы показываем разделенному миру, что возможен другой путь», — отметила она.
Прибыв в Нью-Дели, фон дер Ляйен и президент Европейского совета Антонио Кошта 26 января стали почетными гостями на военном параде, посвященном Дню Республики Индия. 27 января они встретятся с премьер-министром Индии Нарендрой Моди и будут сопредседателями 16-го саммита ЕС-Индия. В повестку дня включены обсуждения российско-украинского конфликта и ситуации на Ближнем Востоке, а также устойчивого развития, использования передовых технологий и инноваций, а также партнерства в области безопасности и обороны. Как заявил министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар перед началом форума, саммит «укрепит растущее взаимопонимание и сближение между двумя сторонами и ознаменует новую главу в наших отношениях».