Չինաստանի և Կանադայի համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ. ԱԳՆ
Չինաստանի և Կանադայի երկկողմ համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ և համապատասխանում է երկու կողմերի ընդհանուր շահերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Գո Ցզյակունը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքները՝ 100%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու Օտտավայի դեմ Պեկինի հետ առևտրային համաձայնագրի կնքման դեպքում:
«Չինաստանի և Կանադայի միջև նոր տիպի գործընկերության հաստատումը, ինչպես նաև երկրների միջև տնտեսական և առևտրային հարցերի պատշաճ կարգավորման վերաբերյալ կոնկրետ համաձայնություններն արտացոլում են հավասարության, բացության սկզբունքի, ներառականության, խաղաղ համագործակցության և փոխշահավետ արդյունքների ձգտման մթնոլորտը: Այդ գործընկերությունն ուղղված չէ որևէ երրորդ կողմի դեմ, համապատասխանում է երկու երկրների ժողովուրդների ընդհանուր շահերին և նպաստում է համաշխարհային խաղաղությանը, կայունությանը և զարգացմանը», - նշել է նա:
Հունվարին Կանադան և Չինաստանը հայտարարել են տնտեսության ոլորտում «ռազմավարական գործընկերության» մասին: Ինչպես նշել է The Globe and Mail-ը, Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին Չինաստան կատարած այցի ժամանակ այդ երկիրն անվանել է ավելի կանխատեսելի առևտրային գործընկեր, քան Միացյալ Նահանգները:
Հունվարի 16-ին Կանադան Չինաստանի հետ նախնական համաձայնության է եկել, ըստ որի երկու կողմերը փոխադարձաբար կնվազեցնեն մաքսատուրքերը որոշակի ապրանքների նկատմամբ։ Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ տարեկան 49 000 չինական էլեկտրամեքենա կմտնի Կանադա նվազեցված 6,1% մաքսատուրքով։ Ի պատասխան՝ Պեկինը կնվազեցնի կանադական գյուղատնտեսական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը։ Թրամփի սպառնալիքներից հետո Քարնին հայտարարել է, որ Կանադան մտադիր չէ Չինաստանի հետ ազատ առևտրի շուրջ համաձայնագիր կնքել, քանի որ հարգում է Կանադա-ԱՄՆ-Մեքսիկա առևտրային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները և նման քայլի չի գնա՝ առանց մյուս երկու կողմին ծանուցելու։

China says trade arrangements with Canada not directed at any third party
Arrangements made between China and Canada to properly address their economic and trade issues are not directed at any third party, and are beneficial to world peace and prosperity, a Chinese foreign ministry spokesperson said on Monday, Xinhua reports.
Spokesperson Guo Jiakun made the remarks at a news briefing after U.S. President Donald Trump recently threatened to place a 100-percent tariff on goods from Canada in response to its growing trade partnership with China.
Guo said China holds that all countries should handle relations with each other in a win-win rather than zero-sum manner, and in a cooperative rather than confrontational way.
China and Canada have built a new strategic partnership and made some specific arrangements for properly addressing economic and trade issues between the two countries, which reflects the spirit of equality, openness, inclusiveness, peaceful cooperation and shared benefits, the spokesperson said. It is not targeted at any third party and is in line with the common interests of the two peoples, and also benefits world peace, stability, development and prosperity, he noted.
On Jan. 16, Ottawa and Beijing concluded a “preliminary agreement,” with both sides lowering tariffs on select goods.
After the U.S. president’s threats to impose tariffs, Canada said it has “no intention” of pursuing a free trade deal with China.