TRIPP-ը կվերաձևավորի Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը. ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդի հոդվածը մատնանշում է նախագծի օգուտները
ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդի կայքում հրապարակվել է Խորհրդի Եվրասիա կենտրոնի տնօրեն Էնդրյու դ’Անիերի և «Թուրան» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Ջոզեֆ Էփսթայնի հեղինակած հոդվածը, որում մանրամասն ներկայացվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը (TRIPP), դրա ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա, տնտեսական և աշխարհաքաղաքական օգուտները և իրականացման հնարավոր ռիսկերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հեղինակներն իրենց «Ինչպե՞ս կարող է Թրամփի հաղթանակը նպաստել ԱՄՆ շահերի առաջմղմանը Հարավային Կովկասում» վերնագիրը կրող հոդվածում մատնանշում են, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահը, ստորագրելով TRIPP նախագծի վերաբերյալ համաձայնագիրը, պաշտպանել են դրա ամենազգայուն մասը՝ ԱՄՆ-ն զսպող գործոն դարձնելով։
«Հայաստանի հարավով անցնող 27 մղոնանոց ցամաքային հատվածը պատրաստ է վերաձևավորել Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը: Հունվարի 13-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեցին «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագրի իրականացման մանրամասների մասին: ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կառուցված այս միջանցքը, որը խոստանում է լինել Եվրոպայի և Ասիայի միջև կենսականորեն կարևոր կապող օղակ, կարող է պատմության մեջ մտնել որպես ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրորդ ժամկետի արտաքին քաղաքականության ամենատպավորիչ նվաճումներից մեկը»,-նշել են հոդվածի հեղինակները:
Հեղինակներն իրենց հոդվածում կարծիք են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր քաղաքական ապագան կապել է TRIPP նախագծի վերաբերյալ համաձայնագրի հետ, ինչը նաև կարող է Հայաստանին թույլ տալ իրական անկախություն ձեռք բերել։
«Հասկանալով, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ռուսական լծակները վերացնելու և, հետևաբար, իրական անկախություն ձեռք բերելու միակ ճանապարհն է, Հայաստանի վարչապետը իր քաղաքական ապագան կապեց նման համաձայնագրի հետ: ԱՄՆ-ն միակ տերությունն է, որը կարող է Հայաստանին առաջարկել իրական ազատագրում ռուսական գերիշխանությունից: ԱՄՆ-ի հովանու ներքո խաղաղության բանակցություններ վարելով և ընդգծելով ԱՄՆ շահերը TRIPP-ում՝ Փաշինյանն ու Ալիևը պաշտպանեցին համաձայնագրի ամենազգայուն մասը՝ ԱՄՆ-ն զսպող գործոն դարձնելով»,-ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրները նկատել են, որ այս քայլերը տեղի են ունենում Հայաստանի համար կարևորագույն ժամանակներում՝ նկատի ունենալով 2026 թվականի հունիսին Հանրապետությունում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունները։
«2026 թվականին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների հետ մեկտեղ Փաշինյանը պետք է ցույց տա, որ խաղաղության և Արևմուտքի հետ կապեր ստեղծելու իր ջանքերը հաջողությամբ են պսակվել»,-գրել են հեղինակները։
Հոդվածում միաժամանակ ներկայացվել է, որ Ռուսաստանն այս ընտրություններից առաջ տեղեկատվական միջոցներով և կեղծ լուրերով սկսել է քայլեր անել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ՝ կանխատեսելով, որ Մոսկվան կընդլայնի այս ջանքերն ընտրություններից առաջ։
Հոդվածի հեղինակները նաև մանրամասն անդրադարձ են կատարել հունվարի 13-ին Վաշինգտոնում ԹՐԻՓՓ նախագծի կյանքի կոչմանն ուղղված հայտարարության ստորագրման կարևորությանն ու նշանակությանը՝ կարծիք հայտնելով, որ դրա իրականացումը բխում է և՛ Երևանի, և՛ Վաշինգտոնի շահերից։
«Այս համաձայնությունը պետք է օգտակար լինի երկու կողմերի համար էլ։ Սպիտակ տունը կարող է վստահեցնել ամերիկացիներին, որ նրանք տնտեսական օգուտներ են ստանում Հարավային Կովկասում ԱՄՆ դիվանագիտական ​​ներգրավվածությունից և նոր հնարավորություններ են բացում ամերիկյան ընկերությունների համար։ Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը կարող է համաձայնությունը ներկայացնել որպես ենթակառուցվածքներում բարձրորակ արևմտյան ներդրումներ ներգրավելու միջոց, ինչը նա ձգտում էր իր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության միջոցով, որը կարող է օգնել Հայաստանին դիրքավորվել որպես տարածաշրջանային տրանսպորտային հանգույց՝ միաժամանակ պահպանելով վերահսկողությունը հայկական տարածքի նկատմամբ»,-մանրամասնել են հոդվածի հեղինակները։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ TRIPP նախագիծը կարող է անուղղակի օգուտներ բերել ոչ միայն ՀՀ-ին և ԱՄՆ-ին, այլև ամբողջ Կասպյան տարածաշրջանին․ «ԱՄՆ կառավարությունը մասնավոր կերպով աջակցում է Միջին միջանցքին՝ բազմամոդալ առևտրային երթուղի, որը Կենտրոնական Ասիան կապում է Թուրքիայի և Եվրոպայի հետ Կասպից ծովի և Ադրբեջանի ու Վրաստանի ենթակառուցվածքային հանգույցների միջոցով: Վաշինգտոնը և նրա եվրոպացի գործընկերները Միջին միջանցքը դիտարկում են որպես Ասիայի հետ ցամաքային առևտրում Ռուսաստանը շրջանցելու միջոց՝ ներառյալ Կենտրոնական Ասիայից կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հողային տարրերի հնարավոր արտահանումը: Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրները բարգավաճման են ձգտում համաշխարհային շուկաների հետ ավելի լավ ինտեգրման միջոցով: TRIPP-ը Կովկասով մեկ այլ երթուղի է ապահովում՝ մեծացնելով տրանսպորտային համակարգերի հզորությունը, քանի որ Ադրբեջանն ու Ղազախստանը աշխատում են ընդլայնել նավահանգստային հզորությունները՝ առևտրային պահանջարկը բավարարելու համար։ TRIPP նախագծի հաջող իրականացումը կարագացնի Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա և դրանից այն կողմ ապրանքների և կարևորագույն հումքի մատակարարման արժեքը և արագությունը»:
Հոդվածի հեղինակները շեշտել են, որ այս համաձայնագրի և նախագծի իրագործման դեպքում ինչպես Հայաստանն, այնպես էլ Ադրբեջանը կարող են իրենց ինքնիշխանության իրացման և երկու երկրների ժողովուրդների շահերից բխող քաղաքականություն իրականացնելու գործողությունների ազատություն ստանալ։

Проект «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP) изменит геополитику Южного Кавказа: статья Атлантического совета подчеркивает преимущества проекта
На сайте Атлантического совета опубликована статья директора Евразийского центра Совета Эндрю Д’Аньера и директора Исследовательского центра «Туран» Джозефа Эпштейна, в которой подробно рассматривается проект «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP), его влияние на регион, экономические и геополитические выгоды, а также потенциальные риски реализации.
Как сообщает Арменпресс, в статье под названием «Как победа Трампа может способствовать интересам США на Южном Кавказе?» авторы указывают на то, что, подписав соглашение TRIPP, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев защитили его наиболее чувствительную часть, сделав США сдерживающим фактором.
«Участок земли протяженностью 27 миль, проходящий через южную Армению, готов изменить геополитику Южного Кавказа. 13 января госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян объявили подробности проекта «МаршрутТрампа по международному миру и процветанию» (TRIPP). Этот коридор, созданный при посредничестве США и обещающий стать жизненно важным звеном между Европой и Азией, может войти в историю как одно из самых впечатляющих внешнеполитических достижений второго срока президента США Дональда Трампа», — отмечают авторы статьи.
Они выразили мнение, что премьер-министр Армении Никол Пашинян связал свое политическое будущее с соглашением по проекту TRIPP, который также может позволить Армении обрести реальную независимость.
«Понимая, что мирное соглашение с Азербайджаном — единственный способ устранить российское влияние и, следовательно, добиться реальной независимости, премьер-министр Армении связал свое политическое будущее с таким соглашением. Соединенные Штаты — единственная держава, которая может предложить Армении реальное освобождение от российского господства. Проводя мирные переговоры под эгидой США и подчеркивая интересы США в рамках TRIPP, Пашинян и Алиев защитили наиболее чувствительную часть соглашения, превратив США в сдерживающий фактор», — говорится в статье.
Авторы статьи отметили, что эти шаги предпринимаются в решающий для Армении момент, учитывая парламентские выборы, ожидаемые в Республике в июне 2026 года.
«В преддверии парламентских выборов, запланированных на 2026 год, Пашинян должен показать, что его усилия по установлению мира и связей с Западом увенчались успехом», — написали авторы.
В статье также представлено, что Россия начала предпринимать шаги против премьер-министра Армении Никола Пашиняна с помощью информационных средств и фейковых новостей в преддверии этих выборов, прогнозируя, что Москва расширит эти усилия перед выборами.
Авторы статьи также подробно обсудили важность и значение подписания в Вашингтоне 13 января заявления о реализации проекта ТРИПП, выразив мнение, что его реализация отвечает интересам как Еревана, так и Вашингтона.
В преддверии парламентских выборов 2026 года Пашинян должен показать, что его реализация отвечает интересам как Еревана, так и Вашингтона. «Это соглашение должно быть выгодно обеим сторонам. Белый дом может заверить американцев, что они пожинают экономические плоды дипломатического участия США на Южном Кавказе и что открываются новые возможности для американских компаний. В то же время Пашинян может представить соглашение как способ привлечения высококачественных западных инвестиций в инфраструктуру, к которым он стремится в рамках своей инициативы «Перекресток мира», что могло бы помочь Армении позиционировать себя как региональный транспортный узел, сохраняя при этом контроль над армянской территорией», — подробно изложили авторы статьи.
В статье также отмечается, что проект TRIPP может косвенно принести пользу не только Армении и Соединенным Штатам, но и всему Каспийскому региону: «Правительство США в частном порядке поддерживает Средний коридор — мультимодальный торговый маршрут, соединяющий Центральную Азию с Турцией и Европой через Каспийское море и инфраструктурные узлы в Азербайджане и Грузии. Вашингтон и его европейские партнеры рассматривают Средний коридор как способ обойти Россию в сухопутной торговле с Азией, включая потенциальный экспорт ключевых минералов и редкоземельных элементов из Центральной Азии. Страны Южного Кавказа и Центральной Азии стремятся к процветанию за счет лучшей интеграции с мировыми рынками. TRIPP предоставляет еще один маршрут через Кавказ, увеличивая пропускную способность транспортных систем, поскольку Азербайджан и Казахстан работают над расширением портовых мощностей для удовлетворения торгового спроса. Успешная реализация проекта TRIPP снизит стоимость и скорость поставок товаров и критически важного сырья из Центральной Азии в Европу и за ее пределы».
Авторы статьи подчеркнули, что в случае реализации этого соглашения и проекта как Армения, так и Азербайджан смогут получить свободу действий для осуществления своего суверенитета и проведения политики, приносящей пользу народам обеих стран.