Պուտինը հայտնել է ռուսական սառեցված ակտիվներից 1 մլրդ դոլար Թրամփի «Խաղաղության խորհրդին» ուղղելու ցանկության մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ օպերատիվ խորհրդակցության ժամանակ քննարկել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից «Խաղաղության խորհրդի» աշխատանքներին մասնակցելու հրավերը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի «Տելեգրամ»-ի ալիքը, Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար՝ ասելով․ «Մենք միշտ աջակցել ու աջակցում ենք ցանկացած ջանքի՝ ուղղված միջազգային կայունության ամրապնդմանը: Ընդգծում ենք նաև այն ներդրումը, որ ԱՄՆ գործող վարչակազմը ունի ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ուղիների որոնումներում»։
Անդրադառնալով «Խաղաղության խորհրդին» միանալու առաջարկին՝ ՌԴ ղեկավարը տեղեկացրել է, որ արտգործնախարարությունը կուսումնասիրի ստացված փաստաթղթերը, խորհրդակցություններ կանցկացնի ռազմավարական գործընկերների հետ, որից հետո միայն կտա իր պատասխանը հրավերին:
«Մեզ ներկայացված առաջարկը հիմնականում կենտրոնանում է Մերձավոր Արևելքում իրադրության կարգավորման և պաղեստինցի ժողովրդի հրատապ խնդիրների, ինչպես նաև Գազայի հատվածում առկա սուր մարդասիրական իրավիճակի հնարավոր լուծումների որոնման վրա։
Այս առումով ես կառանձնացնեմ ամենակարևոր կետը։ Հիմնականն այն է, որ ամբողջ գործընթացը պետք է դրական ազդեցություն ունենա պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման վրա՝ հենվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության համապատասխան որոշումների վրա։ Եվ կարևոր է, որ հաշվի առնվեն պաղեստինցիների հիմնարար կարիքներն ու ցանկությունները»,- նշել է նա։
Անկախ մասնակցության որոշում կայացնելուց, Պուտինն առաջարկել է ԱՄՆ դեռ նախորդ վարչակազմի կողմից ռուսական սառեցված ակտիվներից 1 միլիարդ դոլար ուղղել «Խաղաղության խորհրդին»՝ հաշվի առնելով պաղեստինյան ժողովրդի հետ Ռուսաստանի յուրահատուկ հարաբերությունները: Միևնույն ժամանակ Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո ԱՄՆ-ում սառեցված ռուսական ակտիվների մնացած մասը կարող է ուղղվել ռազմական գործողություններից տուժած տարածքների վերականգնմանը:
Նա հայտնել է, որ այս հարցը ծրագրում է առաջիկայում քննարկել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասի, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահի բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ հանդիպումների ժամանակ։

Путин заявил о своем желании направить 1 миллиард долларов из замороженных российских активов в «Совет мира» Трампа
Президент России Владимир Путин обсудил приглашение президента США Дональда Трампа к участию в работе Совета мира на оперативном совещании с постоянными членами Совета безопасности РФ.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на канал МИД РФ в Telegram, Путин выразил благодарность за приглашение, заявив: «Мы всегда поддерживаем и будем поддерживать любые усилия, направленные на укрепление международной стабильности. Мы также подчеркиваем вклад нынешней администрации США в поиск путей разрешения украинского кризиса».
Говоря о предложении присоединиться к Совету мира, российский лидер сообщил, что МИД изучит полученные документы, проведет консультации со стратегическими партнерами, и только после этого даст свой ответ на приглашение.
«Представленное нам предложение в основном сосредоточено на урегулировании ситуации на Ближнем Востоке и поиске возможных решений насущных проблем палестинского народа, а также острой гуманитарной ситуации в секторе Газа.
В этой связи я выделю самый важный момент. Главное, чтобы весь процесс оказал положительное влияние на долгосрочное урегулирование палестино-израильского конфликта на основе соответствующих резолюций Организации Объединенных Наций. И важно, чтобы были учтены основные потребности и пожелания палестинцев», — отметил он.
Независимо от решения об участии, Путин предложил, учитывая уникальные отношения России с палестинским народом, направить в Совет мира 1 миллиард долларов из российских активов, замороженных предыдущей администрацией США. При этом Путин отметил, что после заключения мирного соглашения между Россией и Украиной оставшаяся часть российских активов, замороженных в США, может быть направлена на восстановление территорий, пострадавших от военных действий.
Он заявил, что планирует обсудить этот вопрос в ближайшем будущем во время встреч с президентом Палестины Махмудом Аббасом, а также с посланниками президента США Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером.