Բուլղարիայի նախագահը պաշտոնաթողության մասին դիմում է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան
Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը պաշտոնաթողության մասին դիմում է ներկայացրել երկրի Սահմանադրական դատարան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BTA գործակալությունը՝ վկայակոչելով նախագահի մամուլի քարտուղարին։
BTA-ն նշում է, որ նա Բուլղարիայի միակ նախագահն է, որը հրաժարվում է պաշտոնից նախքան ժամկետի լրանալը։
Սահմանադրական դատարանը որոշում կկայացնի առավելագույնը մեկ շաբաթվա ընթացքում, որից հետո Ռադևի լիազորությունները նախագահի պաշտոնում կդադարեցվեն և կփոխանցվեն փոխնախագահ Իլիանա Յոտովային, որը նախագահի պարտականությունները կկատարի մինչև Ռադևի մանդատի ավարտը՝ 2027 թ. հունվար։
Հրաժարական տալու մտադրության մասին Ռադևը հայտարարել էր հունվարի 19-ին ազգին հղած իր ուղերձում։ Նրա խոսքով՝ իր ղեկավարությամբ Բուլղարիան ավարտել է եվրաինտեգրման գործընթացը՝ մտել է Շենգենյան գոտի և եվրոգոտի, սակայն վերջին ժամանակներս ինքը բախվել է մի քանի լուրջ կառավարական ճգնաժամերի։

Президент Болгарии подал в Конституционный суд заявление об отставке
Президент Болгарии Румен Радев подал заявление об отставке в Конституционный суд страны. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Агентство BTA со ссылкой на пресс-секретаря президента.
БТА отмечает, что он единственный болгарский президент, подавший в отставку до окончания своего срока.
Конституционный суд примет решение в течение недели, после чего полномочия Радева как президента будут прекращены и переданы вице-президенту Илиане Йотовой, которая будет исполнять обязанности президента до конца срока полномочий Радева, в январе 2027 года.
Радев объявил о своем намерении уйти в отставку в обращении к нации 19 января. По его словам, под его руководством Болгария завершила процесс европейской интеграции, вошла в Шенгенскую зону и еврозону, но в последнее время столкнулась с рядом серьезных правительственных кризисов.