Արտաքին հետախուզության ծառայությունը 2026 թվականին Հայաստանի դեմ հիբրիդային սպառնալիքների ակտիվացում է կանխատեսում
2025 թվականին Հայաստանն առնչվել է հիբրիդային սպառնալիքների նյութականացման տարբեր դրսևորումների, որոնք 2026 թվականի ընտրություններով պայմանավորված, մեծ հավանականությամբ, կդառնան ավելի ընդգրկուն, ավելի բարդ, ավելի մասշտաբային։
Այս մասին ասված է Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության զեկույցում Հայաստանի արտաքին անվտանգության ռիսկերի վերաբերյալ, որը բացառիկության իրավունքով տրամադրվել է «Արմենպրես»-ին։
«Հայաստանի դեմ հիբրիդային գործողությունները հետապնդում են մի շարք նպատակներ, այդ թվում՝ արժեզրկել ու իմաստազրկել խաղաղության հաստատման հնարավորությունը, դրա փաստը, խաղաղության հասնելու ճանապարհի ձեռքբերումները և դրա հետ կապված դրական մթնոլորտը, սերմանել դավադրապաշտական մտքեր, որ իբրև թե առկա են գաղտնի համաձայնություններ՝ ուղղված Հայաստանի շահերի դեմ, շահագործել Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների զգայնությունները՝ մեր հասարակությանը մատուցելով կեղծ աշխարհաքաղաքական և իրականությանը չհամապատասխանող երկընտրանքներ։ 2026 թվականի ընթացքում, մեծ հավանականությամբ, զգալիորեն կակտիվանան մասնավորապես «TRIPP ուղի» նախագծի վրա ազդեցություն ունենալու հիբրիդային գործողությունները։ Ընդ որում, 2025 թվականի երկրորդ կեսին արդեն իսկ ուրվագծվել է, որ ծրագիրը թիրախավորող տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային դերակատարները, մեծ հավանականությամբ, տարբեր նպատակներ հետապնդելով, այդուհանդերձ, իրականացնում են որոշակիորեն հատվող գործողություններ։
Հայաստանի դեմ հիբրիդային գործողություններում ներգրավված պետական և ոչ պետական դերակատարների կողմից, մեծ հավանականությամբ, կիրառվելիք գործիքակազմը կներառի՝ Վնասակար կիբեռ-գործողություններ Դրանք միտված են Հայաստանի կրիտիկական ենթակառուցվածքները կաթվածահար անելուն, դրանց կառավարման կորստին, կենսական ծառայությունների մատուցման չեղարկմանը և այլն։ Այս առումով հավանականությունը բարձր է, որ թիրախում կհայտնվեն՝
- ֆինանսաբանկային կազմակերպությունները,
- կապի և հաղորդակցության ենթակառուցվածքները,
- կառավարության (այդ թվում՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, տարածքային ու տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների) թվային հարթակները, այդ թվում՝ հանրային ծառայությունների մատուցման թվային ենթակառուցվածքները,
- էլեկտրականության բաշխման թվային ենթակառուցվածքը և այլն»,-ասված է զեկույցում։
Նշվում է, որ նախընտրական շրջանում արտաքին դերակատարների կողմից տեղեկատվական վնասարար գործողությունները (կեղծ, խեղաթյուրված, համատեքստից կտրված տեղեկատվություն, վնասարար տեղեկատվական օպերացիաներ) դրսևորվում են մեր հանրությանը կեղծ ու խեղաթյուրված տեղեկություններով թիրախավորելու, մեր տեղեկատվական տիրույթում Հայաստանի շահերին հակասող խոսույթներ ներմուծելու ձևով՝ նպատակ ունենալով ուղղորդել առաջիկա ընտրություններում ընտրողների կամաարտահայտումը։ Գործի է դրվում ինչպես տեսանելի քարոզչության, այնպես էլ քողարկված տեղեկատվական գործողությունների համադրություն։
«Հայաստանի դեմ տեսանելի քարոզչությունը հիմնականում իրականացվում է օտարերկրյա պետական/իշխանական մարմինների, այդ թվում՝ հատուկ ծառայությունների կամ նրանց հետ կապված ռեսուրսների միջոցով։ Քողարկված գործողությունները, որոնք հաճախ սնուցում և բազմապատկում են տեսանելի քարոզչությունը, օգտագործում են որևէ օտարերկրյա պետական դերակատարի ակնհայտ հետք չպարունակող կայքէջեր և օգտահաշիվներ՝ առավել կտրուկ, շոկային էֆեկտ առաջացնող թեզեր շրջանառելու նպատակով։
2025 թվականին արձանագրել ենք տարբեր դերակատարների կողմից կեղծ հաշիվների և գովազդների, բոտային ցանցերի միջոցով կեղծ տեղեկատվության, ապատեղեկատվության կամ խեղաթյուրված տեղեկատվության տարածման մարտավարություն։ Շարունակել են աճել արհեստական բանականությամբ կեղծ տեքստային և տեսաձայնային նյութերի գեներացման հնարավորությունները՝ ձևավորելով ճկուն և արագ զարգացող գործիքների օգտագործմամբ մեծ ծավալով ապատեղեկատվության տարածման կայուն միտում, որը մեծ հավանականությամբ ավելի մասսայական կդառնա 2026 թվականին։
Մեր գնահատմամբ՝ 2026 թվականին կպահպանվի օտարերկրյա տեղեկատվական հարթակներում կեղծ տեղեկություններ տեղադրելու, ապա դրանք տարածաշրջանային դերակատարների պաշտոնական և ոչ պաշտոնական ռեսուրսներով «լեգիտիմացնելու» և տարածելու միտումը, որի դրսևորումն արձանագրել ենք 2025 թվականին։
Մեկ այլ կրկնվող մեթոդ, հավանաբար, կմնա նոր հարթակների ստեղծումը ապատեղեկատվության հրապարակման և հետագա տարածման համար։ 2025 թվականին արձանագրել ենք այդ թվում իրական հեղինակների և կայքէջերի նմանակող նոր ռեսուրսների օգտագործման դեպքեր, որոնք մեծ հավանականությամբ ստեղծվել են բացառապես կեղծ տեղեկություններ տարածելու նպատակով։ Տեղեկատվական վնասարար գործողությունների ամենավտանգավոր միտումը կշարունակի մնալ կեղծ տեղեկությունների առերևույթ աննկատ համադրումն իրական տեղեկությունների հետ, ինչպես նաև դրանց տարածումն ու ամրապնդումը իրական և մեծ լսարան ունեցող առցանց հարթակների և անձանց միջոցով»,- ասված է զեկույցում։
Նշվում է, որ 2025 թվականի ընթացքում արդեն իսկ արձանագրվել է Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին արտաքին միջամտությունների աճ։ Նշված գործիքակազմը ներառում է ինչպես Հայաստանում գործող գործակալական ցանցի ու սատարվող ուժերի ակտիվացում, այնպես էլ՝ Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում արտաքին ուժերի հետ կապված նոր քաղաքական ուժերի կուլտիվացման գործողություններ (քաղաքական ինժեներիա)։
«Ներքին անկայունացման հիբրիդային գործողություններից են իբրև թե «տեղական» քաղաքական ակտիվության կուլտիվացիան, տարբեր եղանակներով դրա ֆինանսավորումը, ինչպես նաև տեղեկատվական աջակցությունն ու կազմակերպումը։ Իրականացվում են երիտասարդության և ակտիվիստական խմբերին թիրախավորող, վերջիններիս քաղաքական հայացքները, հայրենասիրական զգացմունքները շահագործող և մանիպուլացնող գործողություններ՝ հաջորդիվ նրանց արտաքին դերակատարների նպատակներին ծառայեցնելու նպատակով։ Հանրային դիվանագիտության, կրթական, սպորտային ու ճանաչողական միջոցառումների քողի տակ կազմակերպվում են գաղափարական պատրաստման և հավաքագրման գործողություններ, որոնց հետևանքով թիրախավորված խմբերը, հաճախ անգիտակցաբար, մաս են դառնում արտաքին միջամտության առավել լայն սխեմայի։
Արտաքին ուժերի կողմից նախընտրական շրջանում կուլտիվացվող ու օգտագործվող դերակատարների մասով առանձնահատուկ տեղ ունեն այլ պետության կառավարող շրջանակների հետ ուղղակի կամ անուղղակի կապված գործարարները, հոգևոր-մշակութային գործիչներն ու կազմակերպված հանցավոր տարրերը։ Այս դերակատարները կարող են ներգրավվել նախընտրական ու հետընտրական շրջաններում, ինչպես նաև բուն քվեարկության օրը հանրային անհնազանդության ակցիաների քողի ներքո սաբոտաժի գործողություններ կազմակերպելու համար։ Նման գործողությունների նպատակը Հայաստանի դիմադրողականության խարխլումն է, ժողովրդավարական կարգի ջլատումը՝ ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրությունների ապալեգիտիմացումը կամ լեգիտիմության էական ստվերումը, հաջողվելու դեպքում նաև՝ արտաքին դերակատարների կողմից Հայաստանի շահերին դեմ գնացող ազդեցության համար ընկալունակ և «հարմար» իշխանության ձևավորումը»,- նշված է զեկույցում։
Ընդգծվում է, որ, նկատի ունենալով Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքների ներմուծման ու արտահանման կառուցվածքն ու հիմնական ուղղությունները, 2025 թվականին նկատելի են եղել տարբեր դերակատարների կողմից հիմնական արտահանման ապրանքների մասով առերևույթ օբյեկտիվ, սակայն իրականում հատուկ հրահրվող ու կազմակերպվող խոչընդոտները (ներառյալ ոչ պետական դերակատարների ներգրավմամբ), որոնք դրսևորվել են ապրանքների խմբաքանակների առգրավումներից մինչև դրանք արտահանող ֆիզիկական անձանց դեմ քրեական գործերի հարուցումներով, արտահանմանը ներգրավված տեխնիկական անձնակազմի զանգվածային ձերբակալություններով, արտաքսումներով, ինչպես նաև այլ խոչընդոտներով։
Այս գործողությունների նպատակը, ըստ ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության, գործարարությամբ զբաղվող ընտրողների շրջանում կառավարության քաղաքականությունից դժգոհություն գեներացնելը և հետևաբար նրանց ընտրությունն ուղղորդելն է։
2025 թվականին արձանագրված այս միտումը, մեծ հավանականությամբ, կպահպանվի 2026 թվականին։ Էներգետիկ ճնշումները, թեև քիչ հավանական, սակայն հիբրիդային գործողությունների արդյունավետ միջոց կարող են լինել, եթե Հայաստանի դեմ ճնշումը բարձրացնելու որոշում կայացվի։ Միգրացիոն կանոնների փոփոխությունները, դրանց ընտրողաբար կիրառումը հավանական է, որ Հայաստանի քաղաքացի միգրանտների նկատմամբ հիբրիդային գործիքակազմի մաս կկազմի։ Սա նույնպես կառավարությունից դժգոհության գեներացման ու ընտրողների քվեարկության վրա ազդելու նպատակ է հետապնդում»,- իր զեկույցում նշում է ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայությունը։
Որպես ազդեցության գործողությունների մեկ այլ դրսևորում՝ 2026 թվականին կարող են շարունակվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ու օրենսդիր մարմնի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու նրանց ընտանիքի անդամների թիրախավորումը, նրանց դեմ զրպարտչական նոր արշավների ձեռնարկումը։ Միաժամանակ կարող է իրականացվել թիրախավորող կողմի համար ցանկալի քաղաքական և այլ գործիչների կերպարի խթանում, առաջ մղում։
Այն փաստը, որ 2026 թվականին Հայաստանը հյուրընկալելու է հեղինակավոր ու մեծամասշտաբ մի շարք միջոցառումներ, հավանական է դարձնում, որ հիբրիդային գործիքակազմ կիրառող դերակատարները կփորձեն օգտագործել նշված միջոցառումները՝ տարբեր վնասակար գործողություններով Հայաստանի՝ որպես մասշտաբային միջոցառումների կազմակերպչի միջազգային հեղինակությանը վնասելու համար։

Служба внешней разведки Армении прогнозирует усиление гибридных угроз Армении в 2026 году
Армения в 2025 году столкнулась с различными проявлениями материализации гибридных угроз, которые в связи с выборами 2026 года, скорее всего, станут более масштабными, сложными и объемными.
Об этом говорится в докладе Службы внешней разведки Республики Армения о внешних рисках безопасности Армении, предоставленном агентству «Арменпресс» с правом эксклюзивного распространения.
«Гибридные действия против Армении преследуют ряд целей, в том числе - обесценивания и принижения возможности установления мира, его факта, достижений на пути к миру и связанной с ним позитивной атмосферы, зарождения конспирологических теорий о якобы существующих секретных соглашениях, направленных против интересов Армении, эксплуатации чувствительности наших соотечественников, перемещенных из Карабаха, представления нашему обществу ложных геополитических и нереалистичных дилемм. В течение 2026 года гибридные действия, направленные, в частности, на влияние на проект «Маршрут TRIPP», скорее всего, значительно активизируются. Более того, уже во второй половине 2025 года было отмечено, что региональные и внерегиональные субъекты, нацеленные на проект, скорее всего, преследующие разные цели, тем не менее, осуществляют в некоторой степени пересекающиеся действия».
В число инструментов, которые, вероятно, будут использоваться государственными и негосударственными субъектами, участвующими в гибридных операциях против Армении, войдут злонамеренные кибер-действия, направленные на паралич критической инфраструктуры Армении, потерю контроля над ней, прекращение предоставления жизненно важных услуг и т. д. В этой связи весьма вероятно, что целью станут:
- финансовые и банковские организации,
- коммуникационная и телекоммуникационная инфраструктура,
- государственные (включая Центральную избирательную комиссию, региональные и районные избирательные комиссии) цифровые платформы, в том числе цифровая инфраструктура для предоставления государственных услуг,
- цифровая инфраструктура для распределения электроэнергии и т. д.», — говорится в докладе.
Отмечается, что в предвыборный период вредоносные информационные действия (ложная, искаженная, вырванная из контекста информация, вредоносные информационные операции) со стороны внешних субъектов проявляются в форме воздействия на наше общество ложной и искаженной информацией, внедрения в наше информационное пространство дискурсов, противоречащих интересам Армении, с целью повлиять на выражение воли избирателей на предстоящих выборах. Применяется сочетание как видимой пропаганды, так и скрытых информационных действий.
«Видимая пропаганда против Армении в основном осуществляется иностранными государственными/правительственными органами, включая связанные с ними спецслужбы или ресурсы. Тайные операции, которые часто подпитывают и множат видимую пропаганду, используют веб-сайты и учетные записи пользователей, не содержащие явных следов какого-либо иностранного государственного субъекта, для распространения тезисов, создающих более резкий, шоковый эффект.
В 2025 году мы зафиксировали тактику распространения ложной информации, дезинформации или искаженной информации различными субъектами через фейковые аккаунты и рекламу, бот-сети. Возможности генерации ложных текстовых и аудиовизуальных материалов с помощью искусственного интеллекта продолжали расти, формируя устойчивую тенденцию распространения дезинформации в больших масштабах с использованием гибких и быстро развивающихся инструментов, которая, скорее всего, получит более широкое распространение в 2026 году».
По нашей оценке, тенденция размещения ложной информации на зарубежных информационных платформах с последующей ее «легализацией» и распространением через официальные и неофициальные ресурсы региональных субъектов, зафиксированная нами в 2025 году, скорее всего, сохранится и в 2026 году. Другим повторяющимся методом, вероятно, станет создание новых платформ для публикации и дальнейшего распространения дезинформации. В 2025 году мы зафиксировали случаи использования новых ресурсов, имитирующих реальных авторов и веб-сайты, которые, скорее всего, были созданы исключительно с целью распространения ложной информации. Наиболее опасной тенденцией в информационных злонамеренных действиях останется, по-прежнему, кажущееся незаметным сочетание ложной информации с реальной, а также ее распространение и укрепление через онлайн-платформы и отдельных лиц с реальной и большой аудиторией», — говорится в отчете.
Отмечается, что в течение 2025 года уже зафиксировано усиление внешнего вмешательства во внутриполитические процессы в Армении. Упомянутый инструментарий включает в себя как активизацию агентской сети и поддерживаемых сил, действующих в Армении, так и действия по формированию новых политических сил, связанных с внешними силами во внутриполитической жизни Армении (политический инжиниринг).
«Среди гибридных действий по внутренней дестабилизации – культивирование якобы «местного» политического активизма, его финансирование различными способами, а также информационная поддержка и организация. Проводятся действия, направленные на молодежные и активистские группы, эксплуатирующие и манипулирующие их политическими взглядами и патриотическими чувствами, чтобы впоследствии служить целям внешних субъектов. Организуются идеологические тренинги и вербовочные акции под видом публичной дипломатии, образовательных, спортивных и познавательных мероприятий, в результате которых целевые группы, часто неосознанно, становятся частью более широкой схемы внешнего вмешательства».
«Среди субъектов, культивируемых и используемых внешними силами в предвыборный период, особое место занимают бизнесмены, духовные и культурные деятели, а также организованные преступные элементы, прямо или косвенно связанные с правящими кругами другого государства. Эти субъекты могут быть вовлечены в организацию диверсионных акций под видом народного неповиновения в предвыборный и послевыборный периоды, а также в сам день голосования. Цель таких акций – подорвать сопротивление Армении, ослабить демократический порядок, дискредитировать свободные, справедливые и прозрачные выборы или существенно завуалировать их легитимность, а в случае успеха – сформировать правительство, восприимчивое и «удобное» для влияния внешних субъектов против интересов Армении», – говорится в докладе.
Подчеркивается, что с учетом структуры и основных направлений импорта и экспорта товаров в Республику Армения в 2025 году были заметны, казалось бы, объективные, но в действительности целенаправленно инициированные и организованные препятствия для основных экспортных товаров со стороны различных субъектов (в том числе с участием негосударственных субъектов), которые проявились от изъятия партий товаров до возбуждения уголовных дел против лиц, занимающихся их экспортом, массовых арестов технического персонала, причастного к экспорту, депортаций, а также других препятствий.
Цель этих действий, по данным Службы внешней разведки Республики Армения, состоит в том, чтобы вызвать недовольство политикой правительства среди избирателей, занятых в бизнесе, и, следовательно, повлиять на их выбор.
Эта тенденция, зафиксированная в 2025 году, скорее всего, сохранится и в 2026 году. Энергетическое давление, хотя и маловероятно, может стать эффективным средством гибридных действий, если будет принято решение усилить давление на Армению. Изменения в миграционных правилах, их избирательное применение к мигрантам — гражданам Армении — вероятно, станут частью инструментария гибридных мер. Это также направлено на создание недовольства правительством и влияние на голоса избирателей», — отмечается в докладе Службы внешней разведки РА.
В качестве еще одного проявления операций по оказанию влияния в 2026 году могут продолжиться нападки на высокопоставленных чиновников правительства и законодательных органов Республики Армения и членов их семей, а также запуск новых клеветнических кампаний против них. При этом может продвигаться имидж политических и других деятелей, привлекательный для целевой стороны.
Тот факт, что в 2026 году Армения примет ряд престижных и масштабных мероприятий, делает вероятным, что субъекты, использующие гибридные инструменты, попытаются использовать упомянутые события для нанесения ущерба международной репутации Армении как организатора масштабных мероприятий с помощью различных злонамеренных действий.