Տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակումը կառաջացնի տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ. ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայություն
Հարավային Կովկասի ամբողջական ապաշրջափակումը և մասնավորապես Կարս-Գյումրի երկաթուղու հնարավոր վերաբացումը, TRIPP ծրագրի իրագործումը, ինչպես նաև Հայաստանի հարևանների հետ երկկողմ կապակցվածության հնարավոր նախաձեռնությունները կառաջացնեն տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ՝ շուկաների դիվերսիֆիկացում, տարածաշրջանային առևտրի ընդլայնում։
Այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության զեկույցում Հայաստանի արտաքին անվտանգության ռիսկերի վերաբերյալ, որը բացառիկության իրավունքով տրամադրվել է «Արմենպրես»-ին։
«2025 թվականին շարունակվել է գլոբալ և տարածաշրջանային երկրների մրցավազքը տնտեսական և ենթակառուցվածքային ծրագրերի շուրջ։ Տարածաշրջանի երկրների համար պայմաններ են ստեղծվել լարվածության որոշակի թուլացման, տարածաշրջանային կայունության հեռանկարների իրացման առումով։ Նման ծրագրերի համար գլոբալ և տարածաշրջանային մրցակցության դինամիկան, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանվի 2026 թվականին։
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային և տնտեսական ծրագրերը, թեև խաղաղության ինստիտուցիոնալացման միակ շարժիչ ուժը չեն, այդուհանդերձ, դրանք ունեն մեծ ներուժ մի կողմից բարձրացնելու տարածաշրջանում ռազմական էսկալացիայի գինը, մյուս կողմից, տարածաշրջանի պետություններին առաջարկելու սեփական քաղաքական ու տնտեսական գործոնի ուժեղացում՝ այդ ծրագրերում ներգրավման միջոցով։ Մեր տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակումը և մասնավորապես՝ Կարս-Գյումրի երկաթուղու հնարավոր վերաբացումը, TRIPP ծրագրի իրագործումը, ինչպես նաև մեր հարևանների հետ երկկողմ կապակցվածության հնարավոր նախաձեռնությունները կառաջացնեն տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ՝ շուկաների դիվերսիֆիկացում, տարածաշրջանային առևտրի ընդլայնում։
Այն կարող է համաչափ զարգացման հնարավորություններ ստեղծել արևմուտքում՝ Հայաստան-Թուրքիա և արևելքում՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ շրջանների բնակչության համար՝ սահմանի երկու կողմում։
Բացի այդ, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ կապուղիների վերականգնումը կընձեռնի տարածաշրջանում մարդկանց, բեռների ու ծառայությունների ավելի արագ ու ծախսարդյունավետ շարժ իրականացնելու հնարավորություն, ինչը կմեծացնի տարածաշրջանի մրցունակությունը ու միջազգային գրավչությունը։
Մեր գնահատմամբ՝ մեծ է հավանականությունը, որ մեր տարածաշրջանում թե՛ տնտեսական, թե՛ ենթակառուցվածքային ծրագրերի դրական դինամիկան կպահպանվի 2026 թվականին։ Միևնույն ժամանակ, ենթակառուցվածքային աշխարհաքաղաքականությունն ի ցույց է դնում, թե ինչպես են պետական դերակատարները տնտեսական լծակներ ու կախվածություն առաջացնելու միջոցով օգտագործում ենթակառուցվածքները՝ ընդլայնելու համար սեփական ազդեցությունը։ Կարծում ենք, որ մեր տարածաշրջանի տնտեսական, ենթակառուցվածքային, առևտրային նոր նախաձեռնությունները 2026 թվականին շարունակաբար լինելու են տարածաշրջանում վնասակար շահեր հետապնդող տարբեր դերակատարների թիրախում, որը կարող է արտացոլվել թե՛ ֆիզիկական սահմանափակումներով, թե՛ տեղեկատվական ազդեցության օպերացիաներով, և թե՛ վնասարար այլ գործողությունների դրսևորումներով»,- ասված է զեկույցում։

Полная разблокировка региона создаст широкие экономические и логистические возможности - Служба внешней разведки Республики Армения
Полная разблокировка Южного Кавказа, и в частности возможное возобновление движения по железной дороге Карс-Гюмри, реализация программы TRIPP, а также возможные инициативы Армении по двусторонней связи с соседними странами создадут широкие экономические и логистические возможности для диверсификации рынков, расширения региональной торговли.
Об этом говорится в докладе Службы внешней разведки Республики Армения о внешних рисках для безопасности Армении, предоставленном агентству «Арменпресс» с правом эксклюзивного распространения.
«В 2025 году продолжилась гонка глобальных и региональных стран вокруг экономических и инфраструктурныых проектов. Для стран региона созданы условия в плане определенного ослабления напряженности, реализации перспектив региональной стабильности. Динамика глобальной и региональной конкуренции за такие проекты, скорее всего, сохранится и в 2026 году.
Региональные инфраструктурные и экономические проекты, хотя и не являются единственной движущей силой институционализации мира, тем не менее, обладают большим потенциалом, с одной стороны, для повышения цены военной эскалации в регионе, а с другой стороны, для укрепления государствами региона собственного политико-экономического фактора посредством участия в этих проектах. Полная деблокада нашего региона и, в частности, возможное возобновление работы железной дороги Карс-Гюмри, реализация программы TRIPP, а также возможные инициативы по двустороннему взаимодействию с нашими соседями создадут широкие экономические и логистические возможности: диверсификация рынков, расширение региональной торговли.
Это может создать возможности для соразмерного развития населения приграничных регионов на западе». Армения-Турция, а на востоке — Армения-Азербайджан, по обе стороны границы.
Кроме того, восстановление коммуникаций с Турцией и Азербайджаном предоставит возможность для более быстрого и экономичного перемещения людей, товаров и услуг в регионе, что повысит конкурентоспособность и международную привлекательность региона.
«По нашей оценке, существует высокая вероятность того, что позитивная динамика как экономических, так и инфраструктурных программ в нашем регионе сохранится и в 2026 году. В то же время, геополитика инфраструктуры демонстрирует, как государственные деятели используют инфраструктуру для расширения собственного влияния путем создания экономических рычагов и зависимости. Мы считаем, что новые экономические, инфраструктурные и торговые инициативы в нашем регионе будут и в 2026 году по-прежнему будут подвергаться атакам со стороны различных субъектов, преследующих злонамеренные интересы в регионе, что может проявляться как в физических ограничениях и операциях информационного влияния, так и в других вредоносных действиях», — говорится в докладе.