Տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակումը կառաջացնի տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ. ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայություն
Հարավային Կովկասի ամբողջական ապաշրջափակումը և մասնավորապես Կարս-Գյումրի երկաթուղու հնարավոր վերաբացումը, TRIPP ծրագրի իրագործումը, ինչպես նաև Հայաստանի հարևանների հետ երկկողմ կապակցվածության հնարավոր նախաձեռնությունները կառաջացնեն տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ՝ շուկաների դիվերսիֆիկացում, տարածաշրջանային առևտրի ընդլայնում։
Այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության զեկույցում Հայաստանի արտաքին անվտանգության ռիսկերի վերաբերյալ, որը բացառիկության իրավունքով տրամադրվել է «Արմենպրես»-ին։
«2025 թվականին շարունակվել է գլոբալ և տարածաշրջանային երկրների մրցավազքը տնտեսական և ենթակառուցվածքային ծրագրերի շուրջ։ Տարածաշրջանի երկրների համար պայմաններ են ստեղծվել լարվածության որոշակի թուլացման, տարածաշրջանային կայունության հեռանկարների իրացման առումով։ Նման ծրագրերի համար գլոբալ և տարածաշրջանային մրցակցության դինամիկան, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանվի 2026 թվականին։
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային և տնտեսական ծրագրերը, թեև խաղաղության ինստիտուցիոնալացման միակ շարժիչ ուժը չեն, այդուհանդերձ, դրանք ունեն մեծ ներուժ մի կողմից բարձրացնելու տարածաշրջանում ռազմական էսկալացիայի գինը, մյուս կողմից, տարածաշրջանի պետություններին առաջարկելու սեփական քաղաքական ու տնտեսական գործոնի ուժեղացում՝ այդ ծրագրերում ներգրավման միջոցով։ Մեր տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակումը և մասնավորապես՝ Կարս-Գյումրի երկաթուղու հնարավոր վերաբացումը, TRIPP ծրագրի իրագործումը, ինչպես նաև մեր հարևանների հետ երկկողմ կապակցվածության հնարավոր նախաձեռնությունները կառաջացնեն տնտեսական ու լոգիստիկ լայն հնարավորություններ՝ շուկաների դիվերսիֆիկացում, տարածաշրջանային առևտրի ընդլայնում։
Այն կարող է համաչափ զարգացման հնարավորություններ ստեղծել արևմուտքում՝ Հայաստան-Թուրքիա և արևելքում՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ շրջանների բնակչության համար՝ սահմանի երկու կողմում։
Բացի այդ, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ կապուղիների վերականգնումը կընձեռնի տարածաշրջանում մարդկանց, բեռների ու ծառայությունների ավելի արագ ու ծախսարդյունավետ շարժ իրականացնելու հնարավորություն, ինչը կմեծացնի տարածաշրջանի մրցունակությունը ու միջազգային գրավչությունը։
Մեր գնահատմամբ՝ մեծ է հավանականությունը, որ մեր տարածաշրջանում թե՛ տնտեսական, թե՛ ենթակառուցվածքային ծրագրերի դրական դինամիկան կպահպանվի 2026 թվականին։ Միևնույն ժամանակ, ենթակառուցվածքային աշխարհաքաղաքականությունն ի ցույց է դնում, թե ինչպես են պետական դերակատարները տնտեսական լծակներ ու կախվածություն առաջացնելու միջոցով օգտագործում ենթակառուցվածքները՝ ընդլայնելու համար սեփական ազդեցությունը։ Կարծում ենք, որ մեր տարածաշրջանի տնտեսական, ենթակառուցվածքային, առևտրային նոր նախաձեռնությունները 2026 թվականին շարունակաբար լինելու են տարածաշրջանում վնասակար շահեր հետապնդող տարբեր դերակատարների թիրախում, որը կարող է արտացոլվել թե՛ ֆիզիկական սահմանափակումներով, թե՛ տեղեկատվական ազդեցության օպերացիաներով, և թե՛ վնասարար այլ գործողությունների դրսևորումներով»,- ասված է զեկույցում։

Full unblocking of the region to create extensive economic and logistical opportunities, says Armenian Foreign Intelligence Service
The full unblocking of the region and, in particular, the possible restoration of the Kars-Gyumri railroad, the implementation of the TRIPP project, and the potential bilateral initiatives with Armenia’s neighbors will create extensive economic and logistical opportunities in terms of diversification of markets and expansion of regional trade, the Armenian Foreign Intelligence Service said in its annual report.
“In 2025, the race for economic and logistical projects between global and regional actors continued. For the countries of the region, conditions are created to reduce tensions and ensure regional security. The dynamics of global and regional competition for such projects will almost certainly persist in 2026,” the Foreign Intelligence Service said in its 2026 External Security Risks report published exclusively by Armenpress.
While regional infrastructure and economic projects are not the only drivers of the institutionalization of peace, they have considerable potential for increasing the price of military escalation. They additionally provide the countries of the region with an opportunity to strengthen their own political and economic standing by engaging in such projects.The full unblocking of our region and, in particular, the possible restoration of the Kars-Gyumri railroad, the implementation of the TRIPP project, and the potential bilateral initiatives with our neighbors will create extensive economic and logistical opportunities in terms of diversification of markets and expansion of regional trade. It can create proportional growth opportunities for the population of bordering regions on both sides in the west (Armenia-Türkiye), and the east (Armenia-Azerbaijan). In addition, restoration of connectivity with Türkiye and Azerbaijan will enable faster and more cost-efficient transportation of people, goods, and services which will enhance the competitiveness of the region, as well as its international appeal. We assess it as highly likely that the positive dynamic of both economic and infrastructure projects will persist in 2026. At the same time, infrastructural geopolitics demonstrate how state actors take advantage of infrastructures by using economic leverage and creating dependencies in order to expand their own influence. We therefore assess that, in 2026, new economic, infrastructure and trade initiatives will continually be a target of various actors pursuing harmful aims in the region, which can take the form of physical limitations, influence operations and other malign activities,” the agency said.