Լոնդոնում մեկնարկելու է Daily Mail-ի դեմ արքայազն Հարիի և Էլթոն Ջոնի դատական հայցի քննությունը
Արքայազն Հարին հունվարի 19-ին ներկայանա Լոնդոնի Բարձրագույն դատարան, որտեղ սկսվելու է իր անձնական կյանքի անձեռնմխելիության հայցով դատավարությունը «Daily Mail»-ի հրատարակչի դեմ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, սա վերջին տարիներին Մեծ Բրիտանիայում քննվող ամենաաղմկահարույց գործերից մեկն է։
Բրիտանական թագավորական ընտանիքի անդամը, վեց այլ անձանց, այդ թվում և 78-ամյա հայտնի փոփ աստղ Էլթոն Ջոնի հետ միասին դատի են տվել «Associated Newspapers»-ին՝ անօրինական վարքագծի համար, սկսած իրենց բջջային հեռախոսների ձայնային հաղորդագրությունները լսելուց մինչև անձնական տեղեկատվության, ինչպիսիք են ֆինանսական կամ բժշկական տվյալները, խաբեությամբ ձեռք բերելը։
«Associated Newspapers»-ը, որին, ի թիվս այլ պարբերականների, պատկանում են «Daily Mail»-ը և «the Mail on Sunday»-ը, մերժել է բոլոր մեղադրանքները՝ անվանելով դրանք անհեթեթ զրպարտություններ և պնդելով, որ դրանք մամուլի դեմ համակարգված դավադրության մաս են կազմում։
Ակնկալվում է, որ դատավարությունը կշարունակվի ինը շաբաթ։
Հարրիի համար սա բրիտանական տաբլոիդների դեմ իր իրավական պատերազմի վերջին փուլն է։ Նա հայտարարել էր, որ իր առաքելությունն է մաքրել մամուլը և պատասխանատվության ենթարկել բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցնողներին։
Նա արդեն հաջողության է հասել մի քանի բրիտանական մեդիա ընկերությունների դեմ դատական գործերում։
Արքայազն Հարին, որը վաղուց է մեղադրում մամուլին 1997 թվականին Փարիզում տեղի ունեցած ավտովթարի ժամանակ մոր՝ արքայադուստր Դիանայի մահվան համար, քանի որ նրա մեքենան մեծ արագությամբ հեռացել էր լուսանկարիչներից, պետք է ցուցմունք տա հունվարի 22-ին։

В Лондоне состоится слушание по иску принца Гарри и Элтона Джона против Daily Mail о нарушении неприкосновенности частной жизни
Принц Гарри предстанет перед Высоким судом Лондона 19 января, где начнется слушание по его иску против издателя Daily Mail о нарушении неприкосновенности частной жизни. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, это одно из самых громких дел, рассматриваемых в Великобритании за последние годы.
Член британской королевской семьи, а также шесть других человек, включая 78-летнего певца Элтона Джона, подали в суд на Associated Newspapers за незаконные действия, начиная от прослушивания их голосовых сообщений на мобильных телефонах и заканчивая мошенническим получением личной информации, такой как финансовые или медицинские данные.
Associated Newspapers, которая в числе прочих изданий принадлежат Daily Mail и Mail on Sunday, отрицает все обвинения, называя их абсурдной клеветой и утверждая, что они являются частью скоординированного заговора против прессы.
Ожидается, что судебное разбирательство продлится девять недель.
Для Гарри это последний этап его юридической борьбы против британских таблоидов. Он заявил, что его миссия — очистить прессу и привлечь к ответственности тех, кто занимает высокие посты.
Он уже выиграл несколько судебных процессов против британских медиакомпаний.
Принц Гарри, который долгое время обвинял прессу в смерти своей матери, принцессы Дианы, в автокатастрофе в Париже в 1997 году, когда ее машина на высокой скорости увернулась от фотографов, должен дать показания 22 января.