Պորտուգալիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ կլինի
Պորտուգալիայում նախագահական ընտրությունները, հավանաբար, կանցնեն երկրորդ փուլ, քանի որ քվեաթերթիկների ավելի քան 60%-ի հաշվարկից հետո թեկնածուներից ոչ մեկը չի ապահովել բացարձակ մեծամասնություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին են վկայում տվյալները, որոնք հրապարակել է երկրի ներքին գործերի նախարարությունը։
Քվեաթերթիկների 60,48%-ի հաշվարկից հետո սոցիալիստ Անտոնիու Ժոզե Սեգուրուն առաջատարն է 30,02%-ով. նրան հաջորդում է ծայրահեղ աջ Chega կուսակցությունից թեկնածու Անդրե Վենտուրան՝ հավաքելով ձայների 26,7%-ը, այնուհետև տեղ է զբաղեցրել Լուիս Մարկես Մենդեշը՝ ձայների 4,15%-ով։
Ընտրողների մասնակցությունը, վերջին տվյալների համաձայն, կազմում է 50,7%։ Թեկնածուներից ոչ մեկը չի մոտենում առաջին փուլում հաղթելու համար անհրաժեշտ 50%-ի շեմին, ինչը երկրորդ փուլի անցկացումը գրեթե անխուսափելի է դարձնում։
Վերջին անգամ Պորտուգալիայում նախագահական ընտրությունները երկրորդ փուլ են հասել 1986 թվականին։ Պետության ընտրական օրենսդրության համաձայն, երկրորդ փուլն  անցկացվում է առաջին փուլում ամենաշատ ձայներ ստացած երկու թեկնածուների միջև։

В Португалии состоится второй тур президентских выборов
Президентские выборы в Португалии, скорее всего, перейдут во второй тур, поскольку ни один из кандидатов не набрал абсолютного большинства после подсчета более 60% голосов. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Министерством внутренних дел страны.
После подсчета 60,48% голосов лидирует социалист Антониу Жозе Сегуро с 30,02%. За ним следует кандидат от крайне правой партии Chega Андре Вентура с 26,7% голосов, а затем Луис Маркес Мендеш с 4,15%.
Явка избирателей, согласно последним данным, составляет 50,7%. Ни один из кандидатов не приблизился к 50%-ному порогу, необходимому для победы в первом туре, что делает второй тур практически неизбежным.
В последний раз президентские выборы в Португалии дошли до второго тура в 1986 году. Согласно избирательному закону страны, второй тур проводится между двумя кандидатами, получившими наибольшее количество голосов в первом туре.