Հայաստանը երբևէ որևէ քայլ չի արել և չի անի բարեկամ Իրանի ժողովրդի և պետության դեմ. ՀՀ ԱԺ նախագահ
Հայաստանը երբևէ որևէ քայլ չի արել և չի անի բարեկամ Իրանի ժողովրդի և պետության դեմ, ինչպես նաև չի լինելու որևէ գործընթացի մաս, որը կարող է ուղղված լինել Իրանի դեմ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Իրանի հետ հարաբերություններին, TRIPP ծրագրին և այդ համատեքստում հնչող Իրանի մտահոգություններին։
«Հայաստանը երբևիցե որևիցե քայլ չի արել և չի անի բարեկամական Իրանի ժողովրդի, պետության նկատմամբ և որևիցե նմանատիպ գործընթացների մեջ ներառված չի լինելու»,– նշեց ԱԺ նախագահը։
Անդրադառնալով TRIPP նախաձեռնությանը՝ Սիմոնյանը շեշտեց, որ այն մեծ տնտեսական հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար, այդ թվում՝ Իրանի։
Խոսելով Իրանից հնչող մտահոգությունների մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ ներկայում Իրանում առկա ներքին լարվածության հանգուցալուծումից հետո այդ մտահոգություններն, իր գնահատմամբ, կփարատվեն։
«Կարծում եմ՝ երբ այդ լարվածությունը, որը հիմա իրենց երկրում կա, ինչ-որ ձևով հանգուցալուծվի, իրենք ավելի հստակ կտեսնեն, որ որևէ նման մտահոգություն գոյություն չունի»,– ընդգծեց Սիմոնյանը։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք վտանգ չի տեսնում, որ ԱՄՆ-ն կարող է Հայաստանի տարածքն օգտագործել Իրանի դեմ գործողություններ իրականացնելու համար, Հայաստանի ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ նման գնահատականները չափազանցված են։
«Իրանը ունի տասնյակ անմիջական հարևաններ։ Այսինքն, հենց Հայաստանի այդ  23 կիլոմետրի՞ց ԱՄՆ-ն պետք է գործողություն իրականացնի։ Վերջին գործողությունների ժամանակ (Խմբ․– հունիսի 22-ի գիշերը ), եթե չեմ սխալվում, ԱՄՆ-ից ինքնաթիռ թռավ, իրականացրեց գործողությունները և վերադարձավ»,– ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմը մշտապես կապի մեջ է Իրանի հետ։
Անդրադառնալով Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի հայտարարություններին՝ Սիմոնյանը նշեց, որ հարցը արդեն մեկնաբանվել է վարչապետի կողմից, և ինքը հավելելու բան չունի։
ԱԺ նախագահը նաև նշեց, որ դեռ չի հանդիպել Հայաստանում Իրանի նորանշանակ դեսպանին, սակայն հանդիպման դեպքում ևս կվերահաստատի, որ Հայաստանի կողմից որևէ հակաիրանական քայլ չկա։
Ավելի վաղ, Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին անուղղակիորեն մեղադրել էր հայկական կողմին Իրանի դեսպանատան դիմաց անցկացվող ակցիաները թույլատրելու համար՝ նշելով, որ իրենք բազմիցս այդ կապակցությամբ մտահոգություններ են փոխանցել պատկան մարմիններին։
Դեսպանը նշել էր, որ Իրանը տարբեր ժամանակահատվածներում կանգնել է Հայաստանի ժողովրդի և Կառավարության կողքին, իսկ դեսպանատան դիմաց տեղի ունեցող իրադարձությունները, նրա խոսքով, կմնան Իրանի ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ։
Պատասխանելով հարցին՝ հնարավոր ազդեցության մասին Հայաստան-Իրան հարաբերությունների համատեքստում, դեսպանը նշել էր, որ Թեհրանում կարող է ձևավորվել ընկալում, թե Հայաստանը դառնում է Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի կենտրոն։

Armenian Speaker of Parliament reassures Iran of friendly intentions, says TRIPP is win‑win for all
The Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan allayed on Friday Iran’s concerns regarding the TRIPP connectivity project, which will be launched jointly with the U.S. in Armenia.
Simonyan, a senior member of the ruling Civil Contract party, told reporters that Armenia has never taken—and will not take—any steps against “the friendly people and state of Iran.”
“Armenia has never taken, and will never take, any action against the friendly people or state of Iran, and will not be involved in any such processes,” the Speaker said.
Referring to the TRIPP initiative, Simonyan emphasized that it creates major economic opportunities for all countries in the region, including Iran.
Addressing concerns voiced by Iran, the Speaker of Armenia’s National Assembly said that, in his assessment, those concerns will dissipate once the current internal tensions in Iran are resolved.
“I believe that when the tension that currently exists in their country is resolved in some way, they will see more clearly that no such concern exists,” Simonyan stressed.
Responding to a journalist’s question on whether he sees a risk that the United States could use Armenian territory to carry out actions against Iran, the Armenian parliament speaker said such assessments are exaggerated.
“Iran has dozens of immediate neighbors. The border with Armenia is only 23 kilometers long. During the recent actions [June 22], if I am not mistaken, an aircraft flew from the United States, carried out the operation, and returned,” Simonyan said, adding that the Armenian side remains in constant contact with Iran.
Iran’s Ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, held a press conference on Wednesday amid ongoing demonstrations in Iran. A group of protesters had been gathering outside the Iranian embassy in Yerevan in support of the demonstrations.
The Ambassador said that the protesters outside the embassy were displaying disrespectful behavior and that he had raised the matter with Armenian authorities on multiple occasions.
“Iranian officials are concerned that a group of people is being given the green light to come to the Iranian Embassy and make very disrespectful and offensive statements,” Ambassador Khalil Shirgholami told reporters in Yerevan.
The Ambassador noted that Iran has, at various times, stood by the people and government of Armenia, but the events taking place in front of the embassy will remain in the “historical memory” of the Iranian people.
Answering a question about possible implications for Armenia–Iran relations, the Ambassador said that a perception could form in Tehran that Armenia is becoming a “hub for forces hostile to Iran.”
Prime Minister Nikol Pashinyan responded to the statement at a press briefing on Thursday, reassuring Iran of Armenia’s friendly intentions.