Ուկրաինայի Ռադան 18-րդ անգամ երկարաձգել է ռազմական դրությունն ու զորահավաքը
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան ռազմական դրությունը և ընդհանուր զորահավաքը երկրում երկարաձգել է ևս երեք ամսով։ Այս իրավական ռեժիմն ուժի մեջ կմնա առնվազն մինչև 2026 թվականի մայիսի 3-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն։
Հունվարի 14-ին Ուկրաինայի խորհրդարանն ընդունել է ռազմական դրությունը երկարաձգող թիվ 14366 և ընդհանուր զորահավաքը երկարաձգող թիվ 14367 օրինագծերը։ Նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին փաստաթղթերը Ռադային է ներկայացրել հունվարի 13-ին։
Ռազմական դրությունը և զորահավաքը երկարաձգելու օգտին քվեարկել են համապատասխանաբար 333 և 312 պատգամավոր։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի Ազգային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովն աջակցել էր Ուկրաինայում ռազմական դրության և զորահավաքի հետագա երկարաձգման մասին հրամանագրերին։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ առաջարկվում է երկարաձգել Ուկրաինայում ռազմական դրության և ընդհանուր զորահավաքի ժամկետը 90 օրով՝ 2026 թվականի փետրվարի 3-ի առավոտյան ժամը 5:30-ից մինչև մայիսի 3-ը ներառյալ։
2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեկնարկից ի վեր սա այս իրավական ռեժիմի 18-րդ երկարաձգումն է։
Գերագույն ռադան վերջին անգամ Ուկրաինայում ռազմական դրությունը և ընդհանուր զորահավաքը երկարաձգել էր մինչև 2026 թվականի փետրվարի 3-ը։

Верховная Рада Украины в 18-й раз продлила военное положение и всеобщую мобилизацию
Верховная Рада Украины продлила военное положение и всеобщую мобилизацию в стране еще на три месяца. Этот правовой режим будет действовать как минимум до 3 мая 2026 года. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает РБК-Украина.
14 января украинский парламент принял законопроекты № 14366 о продлении военного положения и № 14367 о продлении всеобщей мобилизации. Президент Владимир Зеленский передал документы в Раду 13 января.
За продление военного положения и всеобщей мобилизации проголосовали 333 и 312 депутатов соответственно.
Ранее Комитет по национальной безопасности Верховной Рады Украины поддержал постановления о дальнейшем продлении военного положения и всеобщей мобилизации в Украине.
Согласно документам, предлагается продлить период военного положения и всеобщей мобилизации в Украине на 90 дней, с 5:30 утра 3 февраля 2026 года по 3 мая включительно.
Это уже 18-е продление данного правового режима с начала конфликта с Россией в феврале 2022 года.
В последний раз Верховная Рада продлевала военное положение и всеобщую мобилизацию в Украине до 3 февраля 2026 года.