ԱՄՆ մաքսատուրքերն Իրանի գործընկերների նկատմամբ կարող են վտանգավոր հետևանքներ ունենալ միջազգային առևտրի համար․ Իրանի ԱԳՆ
ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի տնտեսական գործընկերների նկատմամբ սահմանված առևտրային մաքսատուրքերը կարող են վտանգավոր հետևանքներ ունենալ համաշխարհային առևտրի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Telegram-ում հայտարարություն է տարածել Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը՝ վկայակոչելով գերատեսչության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիի խոսքերը։
«Իրանի ժողովուրդն ավելի քան 75 տարի տարբեր պատրվակներով ենթարկվել է ԱՄՆ-ի և նրա որոշ դաշնակիցների դաժան և անօրինական տնտեսական պատժամիջոցներին և ճնշումներին, և սա արտացոլում է ԱՄՆ քաղաքականության մշակման և քաղաքական որոշումների կայացման համակարգում Իրանի ժողովրդի նկատմամբ ինստիտուցիոնալացված դժգոհության իրականությունը», - նշել է Բաղային։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցները համարվում են մարդկության դեմ հանցագործություն՝ Իրանի յուրաքանչյուր քաղաքացու հիմնարար իրավունքների խախտման և ոտնահարման պատճառով, և պատժամիջոցներ կիրառողները պետք է պատասխանատվություն կրեն այդ հանցագործությունների հետևանքների համար։
«Արտգործնախարարության խոսնակը նաև զգուշացրել է միջազգային առևտրային համակարգի վրա ԱՄՆ-ի միակողմանի պատժիչ գործողությունների վտանգավոր հետևանքների մասին՝ նշելով ՄԱԿ-ի և նրա բոլոր մարմինների, այդ թվում՝ գլխավոր քարտուղարի պատասխանատվությունը՝ կատարելու իրենց պարտականությունները միջազգային մակարդակով օրենքի գերակայությունը պահպանելու հարցում», - նշվել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Բաղային նաև ընդգծել է, որ Իրանի ժողովուրդն, անկասկած, ուժով կշարունակի երկրի առաջընթացի և զարգացման ուղին՝ հենվելով իր կարողությունների և փորձի վրա՝ դաժան հարձակումների և ճնշումների պայմաններում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ համագործակցող բոլոր երկրների համար 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։

Введение США пошлин в отношении партнеров Ирана может иметь опасные последствия для международной торговли – МИД Ирана
Торговые пошлины, введенные США в отношении экономических партнеров Ирана, могут иметь опасные последствия для мировой торговли. Как сообщает Арменпресс, Министерство иностранных дел Исламской Республики Иран опубликовало заявление в Telegram, цитируя слова пресс-секретаря ведомства Эсмаила Багаи.
«Иранский народ более 75 лет под различными предлогами подвергается жестоким и незаконным экономическим санкциям и давлению со стороны США и некоторых их союзников, и это отражает реальность институционализированного недовольства иранского народа системой принятия политических решений и формирования политики США», — отметил Багаи.
По его словам, экономические санкции США считаются преступлением против человечности из-за нарушения и посягательства на основные права каждого гражданина Ирана, и те, кто вводит санкции, должны быть привлечены к ответственности за последствия этих преступлений.
«Представитель МИД также предупредил об опасных последствиях односторонних карательных действий США для международной торговой системы, отметив ответственность ООН и всех ее органов, включая Генерального секретаря, за выполнение своих обязанностей по поддержанию верховенства права на международном уровне», — говорится в заявлении иранского МИД.
Багаи также подчеркнул, что иранский народ, несомненно, продолжит путь прогресса и развития страны с удвоенной силой, опираясь на свои возможности и опыт перед лицом жестоких нападений и давления.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о введении 25-процентных пошлин на все страны, сотрудничающие с Ираном.