Արաղչին հաստատել է, որ կապի մեջ է Ուիթքոֆի հետ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ներկա իրադրության շուրջ երկխոսություն է վարում ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Իմ և Ուիթքոֆի միջև քննարկումը շարունակվել է բողոքի ցույցերից առաջ ու հետո և շարունակվում է մինչ օրս», - ասել է նա։
Արաղչին նաև ասել է, որ Թեհրանում այժմ ուսումնասիրում են Վաշինգտոնից ստացված «առաջարկները»։ Սակայն նա չի մանրամասնել դրանց բովանդակությունը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն չի կարող միաժամանակ երկխոսել Իրանի հետ և ճնշում գործադրել նրա վրա։
«Վաշինգտոնի կողմից առաջարկվող գաղափարները և մեր երկրի դեմ սպառնալիքներն անհամատեղելի են», - ասել է Արաղչին։
Նա վստահեցրել է, որ Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հնարավոր ռազմական գործողություններին և նշել, որ իրանցի զինվորականներն ավելի լավ են պատրաստված, քան 2025 թ. հունիսին Իսրայելի հետ հակամարտության ժամանակ։ Միևնույն ժամանակ Արաղչին հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ ղեկավարությունը կընտրի «գործողությունների խոհեմ տարբերակ»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իրանի իշխանությունները կապվել են իրենց հետ և ցանկանում են բանակցել: Նա հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հանդիպում է ծրագրվում, սակայն Իրանում հակակառավարական ցույցերի ճնշման պատճառով «հնարավոր է՝ մենք ստիպված լինենք գործել նախքան այդ հանդիպումը»: Թրամփը նաև նշել էր, որ ԱՄՆ-ն դիտարկում է արձագանքի շատ խիստ տարբերակներ:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակն իր հերթին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի հետ հաղորդակցության ուղիները բաց են, և կողմերն անհրաժեշտության դեպքում հաղորդագրություններ են փոխանակում։

Арагчи подтвердил, что поддерживает связь с Уиткоффом
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи объявил о диалоге со спецпосланником президента США Стивом Уиткоффом по текущей ситуации. Как передает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью телеканалу Al Jazeera.
“Дискуссия между мной и Уиткоффом продолжалась до и после протестов и продолжается до сих пор”, — сказал он.
Арагчи также сообщил, что Тегеран в настоящее время изучает “предложения”, полученные из Вашингтона. Однако он не уточнил их содержание.
Министр подчеркнул, что США не могут одновременно вести диалог с Ираном и оказывать на него давление.
“Предложенные Вашингтоном идеи и угрозы против нашей страны несовместимы”, — сказал Арагчи.
Он заверил, что Иран готов к возможным военным действиям США, и отметил, что иранская армия лучше подготовлена, чем во время конфликта с Израилем в июне 2025 года. В то же время Арагчи выразил надежду, что руководство США выберет “мудрый вариант действий”.
Президент США Дональд Трамп ранее заявлял, что иранские власти связались с ним и готовы к переговорам. Он сказал, что встреча между США и Ираном запланирована, но из-за подавления антиправительственных протестов в Иране им, возможно, придется действовать до этой встречи. Трамп также отметил, что США рассматривают очень жесткие варианты ответа.
В свою очередь, представитель Министерства иностранных дел Ирана заявил, что каналы связи с США открыты, и стороны обмениваются сообщениями при необходимости.
Антиправительственные протесты в Иране начались 28 декабря из-за беспрецедентного падения курса национальной валюты и высокой инфляции. По данным правозащитных групп, число жертв демонстраций превысило 600 человек. Среди них и десятки сотрудников правоохранительных органов.