ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը տարածվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի վրա. ՀՀ ԿԲ
Համաձայն Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ի կայացված որոշման՝ ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը տարածվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ կենտրոնական բանկից, մանրամասնելով, որ ISDA ապրանքանիշի պաշտպանության տարածումը Հայաստանի Հանրապետությունում ապահովում է իրավական հստակություն և միջազգային ստանդարտների հետ ներդաշնակություն։ ISDA-ի անվան տակ հրապարակվող ձևաթղթերի, սահմանումների, ուղեցույցների և կրթական նյութերի պաշտպանված լինելը երաշխավորում է դրանց իսկությունը և կանխում է չարտոնված օգտագործումը հայկական շուկայում։
«Սա կարևոր է հատկապես այն պայմաններում, երբ տեղական շուկան կիրառության մեջ է դնում միջազգային ստանդարտների վրա հիմնված պայմանագրեր։
Բացի այդ՝ այն նպաստում է ֆինանսական շուկայի զարգացմանն ու միջազգային ինտեգրմանը։ ASDA-ի ներդրումը ուղղված է ածանցյալ գործիքների, ռեպո և արժեթղթերի ֆինանսավորման գործարքների զարգացմանը՝ նվազեցնելով իրավական ռիսկերը և բարձրացնելով շուկայի մասնակիցների վստահությունը։ ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը լրացուցիչ ամրապնդում է այս գործընթացը՝ ստեղծելով վստահելի միջավայր ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գործընկերների համար և խթանելով համաշխարհային պրակտիկային համապատասխան ռիսկերի կառավարման մշակույթի տարածումը Հայաստանում»,– ասված է ԿԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ, ISDA ապրանքանիշի պաշտպանության տարածումը և ASDA ստանդարտ պայմանագրի ներդրումը համատեղորեն հանդիսանում են Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքների արդիականացման կարևոր քայլ, նպաստում են շուկայի թափանցիկությանը, գործարքների կանխատեսելիությանը և Հայաստանի ֆինանսական համակարգի մրցունակության բարձրացմանը միջազգային մակարդակում։

According to the decision adopted by the World Intellectual Property Organization (WIPO) on November 13, 2025, the protection of the ISDA trademark has been extended to the territory of the Republic of Armenia, the Central Bank said in a press release.
The extension of ISDA trademark protection in the Republic of Armenia ensures legal clarity and alignment with international standards. The protection of templates, definitions, guidelines, and educational materials published under the ISDA name guarantees their authenticity and prevents unauthorized use in the Armenian market. This is particularly important in a context where the local market is implementing contracts based on international standards.
In addition, it contributes to the development of the financial market and international integration. The introduction of ASDA is aimed at the development of derivatives, repo, and securities financing transactions by reducing legal risks and enhancing the confidence of market participants. The protection of the ISDA trademark further strengthens this process by creating a reliable environment for both local and international partners and by promoting the dissemination of a risk management culture in Armenia that is consistent with global practices.
Overall, the extension of ISDA trademark protection and the introduction of the ASDA standard contract jointly constitute an important step in the modernization of Armenia’s financial market infrastructure, contributing to market transparency, transaction predictability, and the enhancement of the competitiveness of Armenia’s financial system at the international level.