Վարչապետն անդրադարձավ ընկերություններին մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մեխանիզմներին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառում է, որ կան ընդդիմադիր պատգամավորներ կամ քաղաքական գործիչներ, որոնց գոնե մեկ բարեկամ չի օգտվել գերակա ոլորտում մաքսային արտոնության՝ կառավարության տրամադրած մեխանիզմից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետը նշեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով շրջանառվող խոսակցություններին, որ Կառավարությունը պարբերաբար արտոնություններ է տրամադրում գործող իշխանության ներկայացուցիչների հետ կապեր ունեցող գործարարներին:
«Հազարավոր գործարարներ այդ արտոնությունը ստացել են, այդ թվում՝ ընդդիմության հետ կապված ու չկապված գործարարներ: Այս մեխանիզմը գործում է 2016 թվականից ու գործում է ինքնաշխատ եղանակով: Գործարարներն իրենց տվյալները լրացնում են ու դիմում են արտոնության համար, եթե այդ տվյալները համապատասխանում են իրականությանը, Կառավարությունն իրավունք չունի այդ արտոնությունը չտալ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց՝ իշխանության հետ կապվող գործարարներին պատկանող ընկերությունները այդ արտոնությունները ստացողների 2-3 տոկոսն են կազմում:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that the government’s customs privileges for businesses in priority sectors are being applied fairly and without bias. He denied reports that allegedly such privileges are granted only to businesses linked to his administration.
“Thousands of businesspeople have received this benefit, including those connected to the opposition as well as those who are not. This mechanism has been in place since 2016 and operates automatically. Businesspeople submit their data and apply for the benefit, and if the information provided is accurate, the Government does not have the right to deny it,” Pashinyan said at a press briefing.
The Prime Minister added that companies owned by businesspeople with links to his administration account for only 2–3 percent of those receiving these privileges.
Pashinyan ruled out the possibility that there are any opposition MPs or political figures whose at least one friend or relative has not benefited from the government-provided customs privilege mechanism in priority sectors.