Փաշինյանն ակնկալում է, որ իր մասնակցությամբ առաջիկա պատարագի ժամանակ չի հնչի Գարեգին Բ կաթողիկոսի անունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է, որ դեկտեմբերի 28-ին Գառնիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում մասնակցելու է պատարագի՝ ակնկալիք հայտնելով, որ պատարագի ժամանակ չի հնչի Ամենայն հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի անունը։
«Դեկտեմբերի 28-ին, այսինքն՝ վաղը, Գառնիիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կմասնակցեմ սուրբ և անմահ պատարագի։ Այստեղ էլ իմ ակնկալիքն այն է, որ Կտրիճ Ներսիսյանի անունը չհնչի պատարագի ժամանակ՝ նախկինում բերված հիմնավորումներով և պատճառներով։ Ի դեպ, կան մարդիկ, որոնք ասում են, որ երբ տարբեր եկեղեցիներում պատարագի են մասնակցում և հնչում է Կտրիճ Ներսիսյանի անունը, ցանկություն ունեն իրենց բողոքն արտահայտել  հենց այդ պահին և հարցնում են՝ արդյոք նման բան կարելի՞ է և թույլատրելի՞ է։ Ես կարծում եմ, որ, այո, նման բան կարելի է և թույլատրելի է, որովհետև դա լեգիտիմ ակնկալիք է։ Երբ այն մարդիկ, որոնք իրենց հայտարարագրել են որպես վեհ և որպես որոշակի կանոններով ապրող և չեն կատարել դա, չեն կատարում դա և չեն էլ պատրաստվում առերեսվել այդ փաստի հետ, մենք՝ Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու հետևորդներս, պետք է ոչ միայն վերաբերմունք ձևակերպենք այդ փաստի առիթով, այլ նաև պետք է արտահայտենք այդ վերաբերմունքը և ի վերջո այդ վերաբերմունքից բխող գործնական արդյունքների հասնենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տևական ժամանակ է, ինչ պատարագների է մասնակցում հանրապետության տարբեր բնակավայրերի եկեղեցիներում։ Նա հայտարարել է, որ պատարագներին մասնակցում է Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման օրակարգի շրջանակներում, որը որդեգրել է որպես Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ։

Пашинян ожидает, что имя Католикоса Гарегина II не будет упомянуто во время предстоящей литургии, в которой он примет участие
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил, что примет участие в литургии 28 декабря в храме Святой Богородицы в Гарни, выразив надежду, что имя Католикоса Гарегина II Всех армян во время литургии не будет упомянуто.
«28 декабря, то есть завтра, я приму участие в святой и бессмертной литургии в храме Пресвятой Богородицы в Гарни. Здесь я также ожидаю, что имя Ктрича Нерсисяна не будет упомянуто во время литургии по причинам и обоснованиям, изложенным ранее. Кстати, есть люди, которые говорят, что когда они присутствуют на богослужении в разных церквях и упоминается имя треста Нерсисяна, они хотят прямо в этот момент выразить свой протест и спросить, возможно ли и допустимо ли такое. Я думаю, что да, это возможно и допустимо, потому что это вполне легитимное ожидание. Когда те, кто провозгласил себя благородными и стремящимися жить по определенным правилам, но не делают этого и не собираются смотреть правде в глаза, мы, последователи Армянской Апостольской Святой Церкви, должны не только сформулировать отношение к этому факту, но и выразить это отношение, и в конечном итоге добиться практических результатов, вытекающих из этого отношения», — как передает Арменпресс, сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уже давно посещает богослужения в церквях различных регионов страны. Он заявил, что посещает богослужения в рамках реформаторской программы Армянской Апостольской Церкви, которую он принял — как последователь этой церкви.