Օտարերկրյա հեռուստառադիոծրագրերում ՀՀ ներքաղաքական կյանքին միջամտող բովանդակության տարածումը կարգելվի օրենքով
Հայաստանի Հանրապետությունում օրենքով կարգելվի սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն և դաժանություն քարոզելու նպատակ հետապնդող բովանդակության, ինչպես նաև օտարերկրյա հեռուստառադիոծրագրերում ՀՀ ներքաղաքական կյանքին միջամտող բովանդակության տարածումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, նշելով, որ «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը հաստատվել է դեկտեմբերի 25-ի կառավարության նիստում։
Նախագծով առաջարկվում է վերանայել և հստակեցնել տեսալսողական հաղորդումների չարաշահման արգելքները՝ սահմանելով դրանց կիրառման առավել կոնկրետ դեպքերը։ Մասնավորապես, օրենքով կարգելվի սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, պատերազմ քարոզելու, բռնություն և դաժանություն քարոզելու կամ նման նպատակ հետապնդող բովանդակության տարածումը։
Փոփոխություններով նախատեսվում է սահմանել նաև նոր դրույթ, ըստ որի՝ կարգելվի օտարերկրյա տեսալսողական ծրագրերում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին միջամտող բովանդակության տարածումը։
Նախագծով հստակեցվել են ցանցային օպերատորների նկատմամբ լիցենզիայի կասեցման և դադարեցման իրավական հիմքերը, չափանիշներն ու կիրառման մեխանիզմները։ Վերանայվել և խմբագրվել են նաև տեսալսողական ծրագրերի դիստրիբյուտորների գործունեությանը վերաբերող պահանջները։ Լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել տուգանքներին վերաբերող բաժնում, մասնավորապես, օրենքի խախտմամբ գործունեություն իրականացնելու դեպքերի մասով։ Նոր հոդված է ավելացվել, որը կարգավորում է ցանցային օպերատորի լիցենզիայի գործողության կասեցման և դադարեցման ընթացակարգը։
Առաջարկվող փոփոխությունների և լրացումների արդյունքում կկատարելագործվեն տեսալսողական մեդիայի ոլորտում վերահսկողության և կարգավորման մեխանիզմները, կբարձրանա օրենքի կիրառելիությունն ու գործնական արդյունավետությունը։
Նախագծի ընդունմամբ կկանխվեն երկիմաստ մեկնաբանությունները և կապահովվի կանխատեսելի իրավական միջավայր ոլորտում գործող սուբյեկտների համար։ Կսահմանվեն հավասար մրցակցային պայմաններ՝ ապահովելով արդար մրցակցություն, բացառելով մենաշնորհային դիրքի չարաշահումները և նվազեցնելով շուկայում անհավասար պայմանների առաջացման ռիսկերը։
«Միաժամանակ, փոփոխությունները միտված են քաղաքացիների վրա բացասաբար ազդող տեղեկատվության սահմանափակմանը՝ հնարավորություն տալով կանխել ապատեղեկատվության, բռնության, ատելության քարոզի և այլ վնասակար բովանդակության տարածումը»,- նշել է նախարարը։
Կսահմանվեն տեղեկատվական պաշտպանության իրավական մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան զսպել արտաքին ազդեցությունները Հայաստանի տեղեկատվական դաշտի վրա՝ ապահովելով ազգային անվտանգությանը համապատասխան վերահսկողություն և վերահսկելիություն։

Законом будет запрещено распространение вмешивающегося во внутриполитическую жизнь Армении контента зарубежных теле- и радиопрограмм
Законодательно будет запрещено распространять контент зарубежных теле- и радиопрограмм, направленный на насильственное свержение конституционного строя, пропагандирующий насилие и жестокость, а также вмешивающийся во внутриполитическую жизнь Республики Армения. Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян, отметив, что 25 декабря на заседании правительства был одобрен проект закона Республики Армения «О внесении изменений и дополнений в закон “Об аудиовизуальных медиа”».
Проектом предлагается пересмотреть и уточнить запреты на злоупотребление аудиовизуальными программами, определив более конкретные случаи их применения. В частности, закон запретит распространение контента, направленного на насильственное свержение конституционного строя, разжигание войны, пропаганду насилия и жестокости или преследующего аналогичные цели.
Поправки также предусматривают введение нового положения, которое запрещают распространение в зарубежных аудиовизуальных программах контента, который вмешивается во внутриполитическую жизнь Армении.
В проекте закона уточняются правовые основания, критерии и механизмы применения приостановки и аннулирования лицензий сетевых операторов. Также пересмотрены и отредактированы требования к деятельности дистрибьюторов аудиовизуальных программ. Внесены дополнения и изменения в раздел о штрафах, в частности, в случаях осуществления деятельности с нарушением закона. Добавлена ​​новая статья, регулирующая порядок приостановки и аннулирования лицензии сетевого оператора.
В результате предложенных поправок и дополнений будут усовершенствованы механизмы контроля и регулирования в сфере аудиовизуальных медиа, повысится применимость и практическая эффективность закона.
Принятием законопроекта будут предотвращены неоднозначные толкования и обеспечена предсказуемая правовая среда для субъектов, работающих в этом секторе. Будут созданы равные конкурентные условия, гарантирующие честную конкуренцию, исключающие злоупотребления монопольным положением и снижающие риски создания неравных условий на рынке.
«В то же время поправки направлены на ограничение информации, негативно влияющей на граждан, что позволит предотвратить распространение дезинформации, насилия, разжигания ненависти и другого вредоносного контента», — отметил министр.
Будут созданы правовые механизмы защиты информации, которые позволят пресекать внешнее влияние на информационное поле Армении, обеспечивая контроль и надзор в соответствии с требованиями национальной безопасности.