Մի շարք երկրներ դատապարտել են Արևմտյան ափում բնակավայրեր կառուցելու Իսրայելի ծրագիրը
Մեկ տասնյակից ավելի երկրներ դատապարտել են Իսրայելի կառավարության կողմից օկուպացված Արևմտյան ափում 19 նոր բնակավայրի կառուցման հաստատումը՝ նշելով, որ դա խախտում է միջազգային իրավունքը և անկայունություն հրահրում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելին չեղարկել այս որոշումը, ինչպես նաև բնակավայրերի ընդլայնումը», - նշվում է Մեծ Բրիտանիայի, Բելգիայի, Դանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Իսլանդիայի, Իռլանդիայի, Ճապոնիայի, Մալթայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի և Իսպանիայի կողմից տարածված համատեղ հայտարարության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ նման միակողմանի գործողությունները ոչ միայն խախտում են միջազգային իրավունքը, այլև կարող են անկայունություն հրահրել։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը X միկրոբլոգում գրառման մեջ մերժել է օտարերկրյա պետությունների հայտարարությունը՝  նշելով, որ որոշման նպատակն է օգնել լուծել Իսրայելի առջև ծառացած անվտանգության սպառնալիքները։
«Արտասահմանյան կառավարությունները չեն սահմանափակի հրեաների իրավունքը՝ ապրել Իսրայելի հողում, և ցանկացած նման կոչ բարոյապես սխալ է և խտրական հրեաների նկատմամբ», - ասել է նա։
Իսրայելի ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափում 19 նոր հրեական բնակավայրի կառուցման առաջարկը։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածում պատերազմի մեկնարկից ի վեր Իսրայելն արագացրել է բնակավայրերի կառուցումը և հայտարարել Արևմտյան ափում իր ներկայությունն ընդլայնելու ծրագրերի մասին։ Այդ բնակավայրերը միջազգային իրավունքի համաձայն համարվում են անօրինական։

Ряд стран осудили план Израиля по строительству поселений на Западном берегу реки Иордан
Более десятка стран осудили намерение израильского правительства построить 19 новых поселений на оккупированном Западном берегу, заявив, что это нарушает международное право и провоцирует нестабильность. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
“Мы призываем Израиль отменить это решение, а также расширение поселений”, — говорится в совместном заявлении Великобритании, Бельгии, Дании, Франции, Италии, Исландии, Ирландии, Японии, Мальты, Нидерландов, Норвегии и Испании.
В заявлении отмечается, что подобные односторонние действия не только нарушают международное право, но и могут спровоцировать нестабильность.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар отверг заявление иностранных государств в сообщении в микроблоге X, отметив, что это решение направлено на противодействие угрозам безопасности, стоящим перед Израилем.
“Иностранные правительства не будут ограничивать право евреев жить на Земле Израиля, и любой подобный призыв является морально неправильным и дискриминационным по отношению к евреям”, — заявил он.
Ранее министр финансов Израиля Бецалель Смотрич объявил, что правительство Израиля одобрило предложение о строительстве 19 новых еврейских поселений на Западном берегу реки Иордан.
С начала войны в секторе Газа 7 октября 2023 года Израиль ускорил строительство поселений и объявил о планах расширения своего присутствия на Западном берегу. Поселения считаются незаконными согласно международному праву.