ԱՄՆ-ն Չինաստանից չիպերի ներմուծման համար մաքսատուրքերի սահմանումը հետաձգել է մինչև 2027 թ.
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է, որ չինական կիսահաղորդիչների ներմուծման նկատմամբ մաքսատուրքեր կսահմանի՝ չիպերի արդյունաբերության ոլորտում գերիշխանություն ապահովելու Պեկինի «ոչ խելամիտ» փորձերի պատճառով, սակայն այդ գործողությունը կհետաձգվի մինչև 2027 թվականի հունիսը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Մաքսատուրքերի չափը կհայտարարվի դրանց սահմանումից առնվազն 30 օր առաջ։
«Կիսահաղորդիչների արդյունաբերության ճյուղում գերիշխանության հասնելու Չինաստանի միտվածությունը խելամիտ չէ և ծանրաբեռնում կամ սահմանափակում է ամերիկյան առևտուրը, ուստի հիմք է տալիս գործողությունների համար», - նշվում է ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրի հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ իշխանությունները մեկ տարի շարունակ ուսումնասիրել են չինական չիպերի ներմուծման ոլորտը՝ բացահայտելու անբարեխիղճ առևտրային գործելակերպը, և եկել են այն եզրակացության, որ Չինաստանն օգտագործել է նման գործելակերպ։
Ըստ ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի հաղորդագրության՝ Պեկինը կարող է օգտվել համաշխարհային կիսահաղորդչային արդյունաբերության նկատմամբ վերահսկողությունից՝ այլ երկրների վրա տնտեսական հարկադրանքի համար։
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը քննադատել է ԱՄՆ-ին՝ մաքսատուրքերը չարաշահելու և չինական տնտեսության ճյուղերը ճնշելու համար։ Ըստ Financial Times-ի՝ գերատեսչության ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը հայտարարել է, որ ամերիկյան մոտեցումը վնաս է հասցնում ոչ միայն մատակարարումների գլոբալ շղթաներին, այլև հենց ամերիկացիներին։
Վաշինգտոնում Չինաստանի դեսպանատունն իր հերթին Reuters-ին հայտնել է, որ երկիրը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն իր օրինական իրավունքներն ու շահերը վճռականորեն պաշտպանելու համար։
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենն իր նախագահության ընթացքում արդեն իսկ 50% մաքսատուրք էր սահմանել չինական կիսահաղորդիչների ներմուծման նկատմամբ։ Մաքսատուրքն ուժի մեջ է մտել 2025 թ. հունվարի 1-ից։

США откладывают введение пошлин на импорт китайских микросхем до 2027 года
Администрация президента США Дональда Трампа объявила о введении пошлин на импорт китайских полупроводников в связи с «необоснованными» попытками Пекина установить доминирование в индустрии микросхем, но эта мера будет отложена до июня 2027 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Размер пошлин будет объявлен не менее чем за 30 дней до их введения.
«Стремление Китая к доминированию в полупроводниковой промышленности является необоснованным и обременяет или ограничивает американскую торговлю, и поэтому дает основания для принятия мер», — заявил в своем заявлении торговый представитель США Джеймисон Грир.
Власти США в течение года расследовали импорт китайских микросхем, чтобы выявить недобросовестную торговую практику, и пришли к выводу, что Китай использовал такую практику.
Согласно отчету торгового представителя США, Пекин может использовать свой контроль над мировой полупроводниковой промышленностью для оказания экономического давления на другие страны.
Министерство иностранных дел Китая раскритиковало США за злоупотребление тарифами и подавление отдельных секторов китайской экономики. По данным Financial Times, представитель ведомства Линь Цзянь заявил, что американский подход наносит вред не только глобальным цепочкам поставок, но и самим американцам.
В свою очередь, посольство Китая в Вашингтоне сообщило Reuters, что страна примет все необходимые меры для решительной защиты своих законных прав и интересов.
Бывший президент США Джо Байден уже ввел 50-процентную пошлину на импорт китайских полупроводников во время своего президентства. Пошлина вступила в силу 1 января 2025 года.