Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ բանակը կմնա Գազայում
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ զինվորականները, անվտանգության նկատառումներից ելնելով,  երբեք ամբողջությամբ դուրս չեն գա Գազայի հատվածից, և որ պաղեստինյան անկլավում կստեղծվի քաղաքացիական-զինվորական բանակային ստորաբաժանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Հոկտեմբերին ԱՄՆ-ի աջակցությամբ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից ստորագրված խաղաղության ծրագրի համաձայն՝ իսրայելական զինվորականները աստիճանաբար ամբողջությամբ պետք է դուրս գային անկլավից:
«Մենք գտնվում ենք Գազայի խորքում և երբեք ամբողջությամբ չենք լքի Գազան։ Նման բան երբեք չի լինի։ Մենք այնտեղ ենք՝ պաշտպանելու, կանխելու համար այն, ինչ տեղի ունեցավ», -ասել է Կացը:
Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։
Իսրայելական բանակի ստորաբաժանումներին անդրադառնալով՝ Կացն ասել է, որբ երբ ժամանակը գա, հյուսիսային Գազայում կկառուցեն Նահալ ստորաբաժանումներ՝ տեղահանված (իսրայելական) համայնքների փոխարեն։

Министр обороны Израиля заявил, что израильские войска останутся в Газе
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что израильские военные никогда полностью не покинут сектор Газа по соображениям безопасности и что в палестинском анклаве будет создано гражданско-военное армейское подразделение.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, согласно мирному плану, подписанному Израилем и ХАМАС при поддержке США в октябре, израильские военные должны были постепенно полностью вывести свои войска из анклава.
«Мы никогда полностью не покинем Газу. Такого никогда не произойдет. Мы там, чтобы защищать, чтобы предотвратить то, что произошло», — сказал Кац.
В канцелярии премьер-министра Биньямина Нетаньяху отказались от комментариев.
Говоря о подразделениях израильской армии, Кац заявил, что, в определенное время структуры «Нахаль» начнет создавать опорные пункты в северной части анклава.