Նեթանյահուն հայտարարել է Եգիպտոսի հետ շուրջ 35 միլիարդ դոլարի բնական գազի գործարքի մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ հաստատել է Իսրայելի պատմության մեջ ամենամեծ էներգետիկ գործարքը՝ հարևան Եգիպտոսի հետ 112 միլիարդ շիկելի (34.7 միլիարդ դոլար) գազի մատակարարման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Times of Israel-ը։
Էներգետիկայի նախարար Էլի Քոհենի հետ տեսաուղերձում Նեթանյահուն հայտնել է, որ Կահիրեի հետ բնական գազի գործարքից 58 միլիարդ շեկելը (18 միլիարդ դոլար) կփոխանցվի պետական գանձարան։ Նրա խոսքով՝ առաջին չորս տարիների ընթացքում պետությունը կստանա տարեկան մոտ 500 միլիոն շեկել (155 միլիոն դոլար), և կանխատեսվում է, որ մինչև 2033 թվականը այդ գումարը կհասնի տարեկան 6 միլիարդ շեկելի (1.9 միլիարդ դոլար)։
«Համաձայնագիրը կնքվել է ամերիկյան Chevron ընկերության իսրայելցի գործընկերների հետ, որոնք գազ կմատակարարեն Եգիպտոսին»,- նշել է Նեթանյահուն։
«Այս գումարը կամրապնդի կրթությունը, առողջապահությունը, ենթակառուցվածքները, անվտանգությունը, գալիք սերունդների ապագան»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ գործարքը, որը հետաձգվել էր հոկտեմբերին, հաստատել է միայն այն բանից հետո, երբ համոզվել է, որ այն բավարարում է Իսրայելի կենսական կարիքները, այդ թվում՝ անվտանգությունը։
«Գործարքը մեծապես ամրապնդում է Իսրայելի դիրքերը որպես տարածաշրջանային էներգետիկ գերտերություն և նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը», - ընդգծել է Նեթանյահուն։
Նախարար Քոհենն իր հերթին գործարքն անվանել է «պատմական պահ Իսրայելի համար» և նշել, որ դա երկրի պատմության մեջ ամենամեծ արտահանման գործարքն է։

Нетаньяху объявил о сделке с Египтом по поставке природного газа на 35 миллиардов долларов
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил в понедельник, что он одобрил крупнейшую в истории Израиля сделку по поставке энергоносителей — газовую сделку с соседним Египтом на сумму 112 миллиардов шекелей (34,7 миллиарда долларов).
Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание Times of Israel.
В видеообращении к министру энергетики Эли Коэну Нетаньяху заявил, что 58 миллиардов шекелей (18 миллиардов долларов) от сделки по поставке природного газа с Каиром поступят в государственную казну. Он сказал, что государство будет получать около 500 миллионов шекелей (155 миллионов долларов) ежегодно в течение первых четырех лет, и ожидается, что эта сумма достигнет 6 миллиардов шекелей (1,9 миллиарда долларов) ежегодно к 2033 году.
«Соглашение было подписано с израильскими партнерами американской компании Chevron, которая будет поставлять газ в Египет», — сказал Нетаньяху.
«Эта сумма укрепит образование, здравоохранение, инфраструктуру, безопасность, будущее будущих поколений», — сказал он, добавив, что одобрил сделку, рассмотрение которой было отложено в октябре, только после того, как убедился, что она отвечает важнейшим потребностям Израиля, включая безопасность.
«Сделка значительно укрепляет позиции Израиля как региональной энергетической сверхдержавы и способствует региональной стабильности», — подчеркнул Нетаньяху.
Министр Коэн, в свою очередь, назвал сделку «историческим моментом для Израиля» и отметил, что это крупнейшая экспортная сделка в истории страны.