Վարչապետը կաթողիկոսի հեռացումից ու տեղապահի ընտրությունից հետո կարևորում է Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նոր Կանոնագրքի ընդունումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նորոգման՝ իր առաջարկած ճանապարհային քարտեզի համատեքստում կարևորում է Եկեղեցու կողմից նոր Կանոնագրքի մշակումն ու ընդունումը։
«Արմենպրես»–ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձել է «Ֆեյսբուք»–ի իր էջում հրապարակված տեսանյութով։
«Կտրիճ Ներսիսյանի հեռացումից հետո Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նորոգման՝ իմ կողմից առաջարկված ճանապարհային քարտեզի երկրորդ կետը վերաբերում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Կանոնագրքի ընդունմանը։ Այդ օրակարգը պաշտոնապես արձանագրված է հենց Մայր Աթոռի կողմից։ 2011 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի արդարադատության նախարարությունում գրանցվել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Կաոնանադրությունը, որի մեջ ասվում է, որ մոտ ապագայում կազմվելու է Հայաստանյան Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կանոնադրություն (սահմանադրություն), որը հանդիսանալու է հիմնական արժեքը նրա նվիրապետական ամբողջ կառույցի։ Ստացվում է՝ Կտրիճ Ներսիսյանի՝ կաթողիկոսի կարգավիճակում հայտնվելուց 12 տարի անց կանոնադրությունը՝ համապարփակ Կանոնագիրքը չկա»,-ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նկատեց՝ 2011 թվականից անցել է 14 տարի, ինչը, նրա խոսքով, ցույց է տալիս գործերի իրական դրությունը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցում՝ կաթողիկոսի առաջնորդությամբ։
Ըստ վարչապետի՝ այս ապականոնական վիճակը դիտավորյալ է ստեղծվել, որ որևէ կանոնի գոյության հստակ պատկերացում և ընկալում չլինի, և տեղի ունենա այն, ինչ տեղի է ունենում։
«Հետևաբար շատ կարևոր է, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին Կտրիճ Ներսիսյանի հեռացումից և տեղապահի ընտրությունից անմիջապես հետո անցնի նոր Կանոնագրքի մշակմանն ու ընդունմանը, որտեղ հստակ, թափանցիկ կանոններ կգործեն, որոնք տեսանելի կլինեն ոչ միայն հոգևորականներին, այլ նաև հանրությանը։ Եվ մեզ բոլորիս պարզ կլինի, թե եկեղեցին ինչ արժեքներով է ապրում, և որոնք են նրանց նկատմամբ հանրային ու ներքին վերահսկողության մեխանիզմները»,-եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։

После смещения Католикоса и избрания местоблюстителя премьер-министр считает важным принятие нового Свода правил Святой Апостольской Церкви
В контексте предложенной им дорожной карты обновления Святой Апостольской Церкви Армении премьер-министр Никол Пашинян подчеркивает разработку и принятие Церковью нового Свода правил (Устава).
Как передает Арменпресс, премьер-министр обратился к этой теме в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
«Второй пункт предложенного мной плана по обновлению Армянской Апостольской Святой Церкви - после смещения Ктрича Нерсисяна, касается принятия Свода правил Армянской Апостольской Святой Церкви. Эта повестка дня официально зафиксирована самим Первопрестолом. В ноябре 2011 года Министерство юстиции Армении зарегистрировало Устав Армянской Апостольской Святой Церкви, в котором говорится, что в ближайшем будущем будет разработан Свод правил (конституция) Армянской Апостольской Святой Церкви, который станет основополагающим принципом всей её иерархической структуры. Получается, что спустя 12 лет после того, как Ктрич Нерсисян стал Католикосом, нет ни Устава, ни всеобъемлющего свода правил», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр отметил, что с 2011 года прошло 14 лет, что, по его словам, отражает реальное положение дел в Армянской Апостольской Святой Церкви под руководством Католикоса.
По мнению премьер-министра, эта неупорядоченная ситуация была создана преднамеренно, чтобы не было четкого понимания и восприятия существования каких-либо правил, и чтобы происходило то, что происходит.
«Поэтому очень важно, чтобы Армянская Апостольская Святая Церковь сразу же после смещения Ктрича Нерсисяна и избрания местоблюстителя приступила к разработке и принятию нового свода, в котором будут действовать четкие, прозрачные правила, которые будут видимы не только духовенству, но и общественности. И всем нам будет ясно, какими ценностями руководствуется церковь и каковы механизмы общественного и внутреннего контроля над ними», — заключил Никол Пашинян.