Քենիայում հանդիպել են Հայաստանի շրջակա միջավայրի և Պաղեստինի ԱԳ և արտագաղթյալների հարցերով պետական նախարարը
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Քենիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Պաղեստինի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների հարցերով պետական նախարար Վարսեն Աղաբեկյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Համբարձումյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Քենիա աշխատանքային այցի շրջանակում երկկողմ հանդիպում եմ ունեցել Պաղեստինի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների հարցերով պետական նախարար Վարսեն Աղաբեկյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում տիկին Աղաբեկյանի հետ քննարկել ենք 2026 թվականին Հայաստանում հյուրընկալվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (#COP17) կազմակերպչական և օրակարգային հարցերը՝ ընդգծելով միջազգային համագործակցության կարևորությունն ու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ մասնակցության ապահովումը։
Անդրադարձ ենք կատարել նաև համաժողովի շրջանակում փորձի փոխանակման և գործընկերության ամրապնդման հնարավորություններին։
Զրույցի ընթացքում քննարկել ենք շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես՝ կենսաբազմազանության պահպանության, կլիմայական մարտահրավերներին արձագանքման և կայուն զարգացման ուղղություններով համատեղ նախաձեռնությունների խթանումը»,- գրել է Համբարձումյանը։

Armenian, Palestinian ministers meet on sidelines of UN Environment Assembly
Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan, as part of his visit to Kenya for the UN Environment Assembly (UNEA-7), met with Varsen Aghabekian, Minister of State for Foreign Affairs and Expatriates of Palestine.
“During the meeting, we discussed with Mrs. Aghabekian the organizational and agenda-related matters of the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, which will be hosted in Armenia in 2026. We emphasized the importance of international cooperation and ensuring the effective participation of country delegations,” Matevosyan said on social media.
“We also addressed the opportunities for experience sharing and strengthening partnerships within the framework of the conference. During the discussion, we explored the prospects for cooperation in the field of environmental protection, particularly in promoting joint initiatives on biodiversity conservation, responding to climate challenges, and advancing sustainable development,” he added.